Modelowy dom wielorodzinny w programie Mieszkanie Plus

Spółka Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGK Nieruchomości) rozstrzygnęła ogólnopolski, dwuetapowy konkurs na modelowy dom wielorodzinny w Programie Mieszkanie Plus.
 • Koncepcja zabudowy wielorodzinnej w Programie Mieszkanie Plus

  Jedna z czterech zwycięskich koncepcji autorstwa pracowni S.A.M.I. Architekci.

  S.A.M.I. Architekci
 • Modelowy dom wielorodzinny w Programie Mieszkanie Plus

  S.A.M.I. Architekci
 • Modelowy dom wielorodzinny w Programie Mieszkanie Plus

  S.A.M.I. Architekci
 • Modelowy dom wielorodzinny w Programie Mieszkanie Plus

  S.A.M.I. Architekci
 • Modelowy dom wielorodzinny w Programie Mieszkanie Plus

  S.A.M.I. Architekci

Chęć udziału w konkursie wyraziło ponad 250 pracowni architektonicznych z całego kraju. Ostatecznie do nadesłania swoich propozycji zaproszono 76 z nich. W pierwszym etapie architekci mieli przygotować modelową zabudowę wielorodzinną dla teoretycznej, bliżej nieokreślonej lokalizacji. Z nadesłanych rozwiązań wybrano ostatecznie 12 – za każdą stała inna pracownia i architekci, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu.

Finał to już przygotowanie projektu modelowego domu dla konkretnego miejsca, tu BGK Nieruchomości wskazało katowicką nieruchomość zlokalizowaną przy ul. Korczaka. Powstanie tam około 500 mieszkań – od najmniejszych dwupokojowych, po spore lokale czteropokojowe. Działkę o powierzchni 6 hektarów przekazał do programu samorząd Katowic. Prace w tym konkretnym miejscu rozpoczną się już na wiosnę przyszłego roku.

Warto też przeczytaćDomy jednorodzinne w ramach rządowego Mieszkania Plus – zasady 

Ostatecznie wpłynęło 11 koncepcji, z których sąd konkursowy wybrał czterech finalistów. Otrzymali oni cztery równorzędne nagrody – po 35 tysięcy złotych. Wszystkie zwycięskie projekty pochodzą z warszawskich pracowni – S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio i Mateusz Herbst.
Od nagrody pieniężnej istotniejszy jest fakt, że finaliści otrzymają zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień na opracowanie projektów, na podstawie których BGK Nieruchomości będzie realizować swoje inwestycje. Z projektów będą mogli też korzystać deweloperzy.

Domy modułowe w Mieszkaniu Plus

Tak finałową koncepcję przedstawiają jedni ze zwycięzców konkursu. – Zlokalizowana w Katowicach-Szopienicach działka o powierzchni ok. 6 ha i bardzo nieregularnym kształcie podzielona została na 5 zróżnicowanych, dopasowanych do kształtu działki kwartałów lub półkwartałów. Ideą projektu było wykorzystanie modułowej struktury do zbudowania miejskich kwartałów o pożądanym charakterze atrialnym lub wykorzystanie bazowego kwartału przy jego dowolnej modyfikacji tak, by spełniał odpowiednią rolę urbanistyczną – przekazała nam – Kamila Doniec z S.A.M.I Architekci Sp. z o.o.

– Otwarcie „do wewnątrz" stwarza poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców, które jest niezwykle istotnym elementem przyjaznego miejsca zamieszkiwania. Lejkowate przejścia w narożnikach do przestrzeni półprywatnej wewnętrznego, zielonego dziedzińca stanowią barierę dostępu dla obcych, mimo braku ogrodzeń. Otwarcie narożnika i zamiana go na częściowo przekryty plac w obrębie którego przewidziano miejsce na drobne, osiedlowe usługi, sprawia, że lokalna społeczność będzie mieć dostęp do elementarnych usług oraz fragment przestrzeni miejskiej, która sprzyja kontaktom sąsiedzkim i nawiązywaniu więzi społecznych. Użycie szarej cegły w poziomie usług oraz koloru stolarki okiennej indywidualizuje przestrzeń w stonowany i harmonijny sposób, nadając jednocześnie charakterystyczny rys całemu układowi urbanistycznemu. Kolory stolarki i glifów otworów okiennych w kwartałach 2,3,4,5 mogą się różnić, jednak powinny wynikać z lokalnej tradycji, mogą więc być to różne odcienie brązu/czerwieni/zieleni szarości lub bieli ewentualnie żółci. W głębi nowoprojektowanej ulicy w jej środkowym odcinku znajduje się strefa usług zlokalizowana w parterach budynków mieszkalnych. Szerokie przylegające do nich chodniki dają swobodę aranżacji ogródków restauracyjnych lub innego sezonowego wykorzystania przestrzeni.

Poniżej 2 tysięcy za metr kwadratowy

Oczywiście nie oznacza to, że w całej Polsce powstawać będą obiekty na wzór czterech finałowych projektów. Zanim to nastąpi, ustalone muszą być jeszcze wszystkie szczegółowe rozwiązania, rodzaje materiału użytego do konstrukcji czy ogólnych kosztów budowy. Kluczowe jest jednak to, że wszystkie koncepcje spełniały jedno założenie – koszt budowy metra kwadratowego budynku nie przekroczył 2 tysięcy złotych netto za metr kwadratowy (lokalu w stanie deweloperskim).

Program Mieszkanie Plus ma ogromny potencjał – szacuje się, że BGKN dysponuje około 5 miliardami złotych, ale w razie potrzeby można zmobilizować jeszcze większe środki. Ponad 1000 mieszkań jest już budowanych, przygotowanych do budowy jest łącznie ponad 10 tysięcy lokali. Najszybciej nowe mieszkania zobaczą mieszkańcy Jarocina, gdzie budowa zakończyć ma się w okolicach marca 2018 roku.

Zobacz wideo: Jak zbudować dom w cenie mieszkania

Spodziewać się można ogromnego zainteresowania wynajmem lokali dostępnych w ramach programu Mieszkanie Plus. Czynsze mają być niższe od rynkowych nawet o 30 procent i konkurencyjne w stosunku do ofert Towarzystw Budownictwa Społecznego. Nadal jednak nie wiadomo, w jaki sposób będą „rekrutowani" najemcy. Wypowiedzi szefów BGKN świadczą o tym, że to na samorządy, które biorą udział w programie spadnie obowiązek rozdzielenia mieszkań. Zdaniem BGKN to właśnie władze lokalne najlepiej wiedzą, kto potrzebuje dachu nad głową. Nie bez znaczenia jest fakt, że Program Mieszkanie Plus ma wpisywać się w politykę mieszkaniową samorządów, a te prowadzą ją w różnych formach i zakresach. 

Autor: Sławomir Bobbe
3komentarzy