Mikromieszkania: czy są przyszłością polskiego rynku mieszkaniowego

Pomysł na budowę mieszkań w postaci mikroapartamentów narodził się w Nowym Jorku. Następnie moda na mikroapartamenty pojawiła się w Londynie. Zastanawiamy się, czy mikroapartamenty to przyszłość polskiego rynku mieszkaniowego.
  • Kuchnia w wersji mikro

    W miniaturyzacji mieszkań nie ma nic złego i jak najbardziej takie mieszkania są potrzebne na rynku. Jednak rodzi się pytanie, gdzie jest granica i na ilu metrach kwadratowych da się godnie żyć.

    123RF

Pierwsze mikrooapartamenty miały pierwotnie powierzchnię 40 metrów kwadratowych, która z czasem uległa zmniejszeniu. Teraz standardowy metraż takich lokali to około 30 metrów kwadratowych. Z biegiem czasu idea minimalizacji mieszkań zyskiwała na popularności. Ta moda sprawiła, że architekci wysuwają coraz to nowsze i odważniejsze pomysły na to, jak na możliwie najmniejszej powierzchni zaprojektować mieszkanie, które będzie w pełni funkcjonalne.

Najmniejsze mieszkania, które są obecne na światowym rynku, mają zaledwie po kilkanaście metrów kwadratowych. Trend ten widoczny jest również w Polsce i cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród ludzi młodych.

Czy funkcjonalne mikromieszkania to przyszłość polskiego rynku mieszkaniowego?

Pierwsze typowe mikroapartamenty w Polsce pojawiły się we Wrocławiu. Inwestycję prowadziła Spółka Dolnośląskie Inwestycje S.A., która w ramach projektu Starter przebudowała dawny Hotel Asystenta. Budynek wybudowano w latach 60-tych XX wieku. Po modernizacji obiektu znalazło się w nim 149 kawalerek o metrażu od 12 do 27 metrów kwadratowych. Wszystkie mieszkania wykończone były pod klucz. Innowacyjne rozwiązania projektowe pozwoliły na to, że dostępna powierzchnia lokali została maksymalnie i funkcjonalnie wykorzystana.

Zobacz wideoJak mieszka się w najmniejszych mieszkaniach w Polsce 

Inwestycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego deweloper rozpoczął kolejny etap inwestycji. Obecnie w jego ramach realizowanych jest 168 mieszkań 1- i 2 pokojowych, o powierzchni od 13 do 37 metrów kwadratowych. Metr kwadratowy oferowanych mieszkań kosztuje od ok. 9000 do 10 500 złotych. Koniec budowy planowany jest na koniec 2016 roku. Na dachu budynku z mikroapartamentami zaprojektowano rekreacyjny taras zielony.

Warto przeczytaćKoncepcja dachów pokrytych roślinnością 

Natomiast w stolicy pierwsze mikroapartamenty zaoferował Dolcan (w inwestycji Miasteczko Rubikon). We Włochach realizowany jest właśnie dwupiętrowy budynek, w którym zaprojektowano 242 mieszkania 1- i 2-pokojowe o powierzchni od 17 do 49 metrów kwadratowych. Każdy lokal będzie miał balkon lub taras, co nie jest częste w mieszkaniach o tak małych metrażach. Inwestycja ma się zakończyć do końca tego roku.

Mikroapartamenty powstaną w Warszawie również na Woli. Firma Dantex wybuduje w inwestycji Wolska2 90 kawalerek o powierzchni od 14,5 do 30 metrów kwadratowych. Wszystkie lokale będą wykończone i wyposażone w standardzie „pod klucz". 

Komu odpowiada koncepcja mieszkania w mikroapartametach

Mikroapartamenty są skierowane do osób pracujących, które są aktywne i chcą mieszkać w atrakcyjnej lokalizacji. Jak wiemy atrakcyjne miejsca w dużych miastach cechują najwyższe ceny mieszkań. Dzięki małej powierzchni mikroapartamenty można nabyć w cenie całkowitej dostępnej dla młodych, ambitnych osób ze zdolnością kredytową. Dla wielu osób, które zaczynają dorosłe życie, mikroapartamenty są często jedyną szansą na własne mieszkanie. Pamiętajmy, że takie osoby więcej czasu spędzają poza domem, dlatego wielkość mieszkania nie ma też dla nich większego znaczenia. Najważniejsze, by lokal spełniał podstawowe funkcje. 

Małe kawalerki w kamienicach

Coraz częściej firmy budowlane, które podejmują się renowacji starszych budynków znajdują w nich również miejsce na mikroapartamenty. Opcja małego mieszkania w kamienicy jest o tyle atrakcyjna, że powierzchnię lokalu można reguły powiększyć dzięki wysokiemu pułapowi sufitu, który można zagospodarować na przykład na antresolę lub całą masę schowków.

Przykładem takiej inwestycji jest zabytkowa, ponad 100-letnia kamienica w Warszawie na Pradze Północ. W inwestycji Brzeska 18 znajdują się mieszkania zaczynające się już od 24 metrów kwadratowych. Kamienica zostanie starannie odrestaurowana zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Przeczytaj: Jakie ograniczenia narzuca konserwator zabytków mieszkańcom kamienic

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych jest miejsce także dla mikroapartamentów – uważają analitycy z działu Badań i Analiz Grupy Emmerson. Deweloperzy odpowiadając na potrzeby rynku na takie lokale, rozpoczynają kolejne inwestycje z mikromieszkaniami. W przypadku takich projektów ważna jest jednak lokalizacja. Takie inwestycje lepiej pasują do centrów miast, niż obrzeży.

Rynek ten z pewnością będzie się rozwijał, zwłaszcza że mikroapartamenty mogą stanowić dobrą lokatę kapitału, zapewniającą nawet kilkuprocentową roczną stopę zwrotu. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Aleksandra Kubicka (otodom.pl), Jarosław Mikołaj Skoczeń (Grupa Emmerson)
0komentarzy