Mieszkanie zbyt małe, by je remontować. Urzędowe absurdy

Jeden z mieszkańców robi remont mieszkania i planuje przesunąć ścianki działowe. Urzędnicy twierdzą jednak, że nie może tego zrobić, bo lokum jest... za małe.
  • Pokój połączony z aneksem kuchennym

    Małe mieszkanie to czasem... duży kłopot

    gracey

Właściciel mieszkanka złożył w urzędzie projekt przygotowany przez architekta. Myślał, że urzędnicy tylko zaakceptują dokument i ruszy z remontem.

Właściciel mieszkania był w błędzie

– Urząd nie pozwala mi przeprowadzić remontu – żali się mężczyzna. – Pracownicy magistratu zasłaniają się Prawem budowlanym. Otóż tłumaczą, że zgodnie z nim, jedno pomieszczenie w mieszkaniu powinno mieć przynajmniej 16 metrów  kwadratowych. W moim dwupokojowym mieszkanku największe pomieszczenie ma 13,5 metra.

I co dalej? – Nic. Prawa nie przeskoczę – dodaje internauta. – Skutek taki, że nie mogę zrobić i urządzić mieszkania po swojemu.

Urzędnicy dodają, że paragraf ma sens, bo np. zabezpiecza przed deweloperami stawiającymi bloki, w których są mieszkania składające się z klitek. 

Czy ktoś z Państwa spotkał się z podobnym absurdem "mieszkaniowym"? Czekamy na opinie.

Zobacz również inny absurd: Zapytaj spółdzielnię, czy pozwoli ci kupić żelazko 

Autor: Katarzyna Piojda
17komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (17)

za taki tytuł to od tych urzędników autor powinien dostać "z liścia" - to nie są żadne urzędowe absurdy tylko przepisy, które od urzędników nie zależą. to że sobie właściciel mieszkania wydumał, że z kawalerki zrobi dwa czy trzy pokoje nie oznacza że wszystko wolno.
nazwisko, 20.04.2012, 12:24
Jak chce to niech ma pokój 2x3 m, JEGO DECYZJA JEGO WŁASNOŚĆ . No ale ktoś taki jak Ty tego nie zrozumie
normalny , 20.04.2012, 17:15
Chcesz totalitaryzm uprawiać? Przecież to tego Pana prywatna sprawa, na jakiej powierzchni chce oglądać telewizję, a na jakiej spać. Nie wyobrażam sobie wtrącać się komuś w takie sprawy. Natomiast jeżeli chodzi o deweloperów, to również przedstawione tłumaczenie jest co najmniej idiotyczne. Jeżeli nabudują klitek, to nie znajdą klientów. A jeżeli klienci się znajdą, bo ceny będą niskie, to na prawdę, nic a nic nam do tego, jak kto lubi mieszkać.
Najgorsze jest to, że wobec tylu ważnych i nie rozwiązanych spraw w Polsce, celebruje się takie głupie, postkomunistyczne przepisy.
MS, 20.04.2012, 21:53
Mama będąca w podeszłym już wieku mieszka w starej kamienicy na 2 piętrze a nieogrzewaną ubikację ma na parterze na kladce schodowej.
Chciałem legalnie zrobić ją w mieszkaniu, wydzielając niewielkie pomieszczenie z kuchni bo tylko na takie rozwiązanie pozwalają warunki. Oczywiście w pla niebyło wykonania sprawnej wentylacji z wc ponad dach!
Niestety nie dostałem zgody z administracji gdyż "w/g przepisów nie można wchodzic do wc wprost z kuchni!!!
Olałem te durne baby i zrobiłem bez pytania się o zgodę bo ciekawe czy "w/gprzepisów" przyjdą one i będą moją mamę znosić z 2 piętra do wc czy moze będą wynosiły feklja w wiadrze?
W/g przepisów można robić pod siebie ale już mieć wejście do wc z kuchni nie!
Adam, 20.04.2012, 13:56
to ciężko zrozumieć że to nie wina urzędników tylko głupiego prawa? urzędnik nie może ci wydać decyzji sprzecznej z prawem, bo sam się wtedy podkłada.
nazwisko, 20.04.2012, 14:47
urzędnicy sa od myślenia i interpetowania przepisów prawa, stosownie do każdej sytuacji. no ale z myśleniem ciężko, więc może by ich zastąpić takimi automatami, jak do kawy. automat nie myśli, urzędas - jak widać - też. automat jest tanszy w utrzymaniu, nie zna korupcji i nie trzeba mu wypłacać premii i trzynastki.
px, 20.04.2012, 15:26
Nie znasz się na wykładni prawa to nie krytykuj. To, że wymyślisz jakieś okoliczności to nie znaczy, że przepis przestaje obowiązywać czy nie ma zastosowania. Doucz się najpierw, a później zabieraj głos.
Załóżmy, że norma prawna dozwala dla osoby niepełnosprawnej zrobienie toalety w kuchni i ta osoba się wyprowadza po czasie. Zostaje kibel w kuchni dla następnych lokatorów, a sąsiadom zapachy do obiadu.
Mariusz, 20.04.2012, 17:42
wchodzenia do WC od strony kuchni, jednak przypuszczam, że każdy człowiek mając do wyboru zimną ubikację 2 piętra niżej albo ogrzewaną w domu tyle, że z wejsciem od kuchni wybierze własnie to rozwiązanie i nie gadaj bzdur o smrodzie bo chyba piszesz to na podstawie własnego doświadczenia!
Przedmówca wyraźnie napisał, o wykonaniu "SPRAWNEJ WENTYLACJI WYPROWADZONEJ PONAD DACH".
Tedi, 20.04.2012, 17:54
Widzę, że ty nie znasz się na wolnym rynku. Jak ktoś zrobi taki kibel, to wartość jego mieszkania spadnie i byc może go nie sprzeda. To jego prywatna sprawa i dopuki nie zagraża innym doputy urzędy nie powinny sie w to mieszać.
Emper, 23.04.2012, 09:24
Z każdej sytuacji jest wyjście a przepisy można interpretować na różne sposoby, kierując się zdrowym rozsądkiem i rozumem, ale aby to robić trzeba posiadać chociaż odrobinę mózgu!
Większość tępych urzędasów nawet nie wie co to jest mózg!
To jest armia nierobów nie nadających się nawet do łopaty!
Tedi, 20.04.2012, 17:46
Łomatkobosko - a skąd się biorą takie kretyny?
Zinterpretuj mi na różne sposoby taki zapis (hipotetyczny):
"Zabrania się wykonywania pomieszczeń WC z wejściem z kuchni".
Ale głupol!!!
nie urzędnik, 20.04.2012, 21:59
z kuchni można wydzielić jadalnię i z niej zrobić wejście do WC, a tego prawo chyba nie zabrania :P
vito, 21.04.2012, 13:02
bez problemu :) z kuchni można wydzielić jadalnię i z niej zrobić wejście do WC, a tego prawo chyba nie zabrania :P" I to ty okazałeś sie tutaj głupolem!
Zgaduję - pracujesz jako urzędnik?
Jesli już to taki mało rozgrnięty bo nawet poprawnie po polsku pisać nie potrafisz, podobnie jaki wielu z nich.
Tedi, 22.04.2012, 13:55
GROM, 20.04.2012, 19:04
Kto je tworzy? Urzędnicy tyle że w sejmie
normalny , 20.04.2012, 17:17
Urzędnikom nie można wierzyć. Nie wiem jak jest w tym przypadku. Urzędnicy traktują nas jak nieuków, debili itp. Spotykam często odpowiedz " przepisy nie pozwalają, niezgodne z przepisami itp. Nie podają jednak na podstawie jakich przepisów odmawiają. Ciekawe czy w tym przypadku powołują się na konkretne paragrafy, czy tylko szablonowo odmawiają.
niedowiarek, 20.04.2012, 19:01
olać urzędasów i zrobić remont