Mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

Małe naprawdę jest piękne, a przekonują o tym szczecińscy architekci odpowiedzialni za projekt "Dom Mały".
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni
 • Zobacz jak wygląda mały dom dla singla lub pary (WIZUALIZACJE)

  Pracownia 90 stopni

Projekt autorstwa architektów Grażyny Nowakowskiej i Arkadiusza Nowakowskiego, ze szczecińskiej pracowni 90 stopni stanął w pobliżu Szczecina, w małej miejscowości Siadło Dolne. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 40 metrów kwadratowych.

Zobacz również: Dom Skocznia - nietypowa górska posiadłość 

Budynek w zabudowie wolno stojącej pełnić może rolę domu letniego ale i domu mieszkalnego, który przeznaczony jest dla singla lub pary. Na parter domu o powierzchni 30 m.kw. składa się wiatrołap, kuchnia z salonem oraz łazienka. 10 m.kw. piętra, na którą prowadzą schody drabiniaste, to sypialnia z wyjściem na taras.

By wykorzystać maksymalnie powierzchnię wnętrza, architekci skupili się na ważnym elemencie jego wyposażenia jakim będą szafy w zabudowie, które zaprojektowano w wiatrołapie, kuchni oraz sypialni na piętrze.

To też cię zainteresuje: Folkowy dom pasywny. Na dachu posadzą trawę 

- Dom zaprojektowano w konstrukcji drewnianej, szkieletowej. Dach i ściany przewiduje się pokryć gontem drewnianym. Na tyłach domu znalazło się miejsce na mini taras. Ogrzewanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody do celów użytkowych zapewniać będzie dwu funkcyjny piec gazowy. - mówi Arkadiusz Nowakowski z pracowni 90 Stopni.

Polecamy: "Trzy poziomy domu" - innowacyjna willa powstaje we Wrocławiu 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Pracownia 90 stopni
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

WItam
Jaki w tym cel?
Czy nasz zawód został zdominowany przez egocentryków?
Czy architekt który się za to zabrał zna przepisy budowlane?
Jak tak to niech wytłumaczy jaki to ma sens z punktu widzenia ekologii , ekonomii ?
Działka , masa materiałów naturalnych tylko po to aby wybudować "dom" o pow 40mkk dla SINGLA!!!! ?
Przecież to absurd!
Oczywiście nie w świecie gdzie się wbija ludziom do głów że każdy (z 7 miliardów ludzi) powinien mieć własny dom..na kredyt oczywiście !!!! Ja pytam gdzie, na marsie? W dodatku technologia tradycyjna, czyli wyciąć drzewa żeby postawić coś większego niż przeciętny namiot? !!!!
Ludzie opamiętajcie się . Poczytajcie o losach Wyspy wielkanocnej (Rapa nui) to nas czeka jeżeli nadal będziemy tkwić w przekonaniu, że dla naszego widzimisie możemy ogołacać nasza planetę z zasobów naturalnych - NIEODNAWIALNYCH !!!!
Próżność bije z tego projektu. Nic więcej .
K2Pro, 09.03.2014, 20:51
Jaki w tym cel? Mieszkalny. Jeżeli będę miał pieniądze, będę singlem i będę miał fantazję mieszkać w domu z ogródkiem, to tak właśnie zrobię. Ponieważ nie lubię sprzątać i mam dobry gust, dom będzie mały i dobrze zaprojektowany. I cóż w tym absurdalnego?
O pozostałe miliardy mieszkańców Ziemi bym się nie martwił. To miliardy innych fantazji.
eskimos, 10.03.2014, 00:44
Ale przecież podejrzewa się, że szczury - nie ludzie, były przyczyną całkowitego wylesienia Wyspy Wielkanocnej. Oczywiście trzeba dbać o harmonijną gospodarkę drewnem (więcej sadzić niż wycinać), ale czyż ten projekt nie jest idealny, mimo iż taki luksusowy?
Prezentuje się świetnie i jest przemyślany. Może jednak ma rację bytu i warto jednostkowo poświęcić nieco tych zasobów na stworzenie projektu mało kubaturowego, lecz oszałamiającego - jako przykład świadomie kształtowanej nowoczesnej architektury naturalnej, polskiej.
irekmaster, 10.03.2014, 01:18
Może Ty podejrzewasz , natomiast badacze są pewni, że przyczyna było wycięcie w pień wszystkich drzew . To wiedza powszechnie dostępna i znana. To jest tylko przykład . Tu nie chodzi tylko o drzewa , ale o mentalność i sposób działania. Mieszkańcy tej wyspy też uważali że te drzewa warto poświęcić . Otóż się okazało że nie warto!!! Co do samego projektu , trzeba wziąć pod uwagę że tego domu nie pobuduje sie na działce 30m2 . Jego forma choć może się podobać (dla niektórych wyda się atrakcyjna) nie jest rozwiązaniem które sprzyja ergonomii , czy energetyce budynku. Rozwiązanie gdzie z dachu o kącie ponad 45st wszystko leci na taras który jest jednocześnie stropodachem tez nie jest najlepsze . W samym projekcie nie ma nic odkrywczego ani nowego . Jest to próba zapisania się projektanta a nie faktycznie stworzenie czegoś na miarę XXIw . Takie chatki można było budować w XVIII w wycinając drzewa. Oczywiście ktoś powie że lepsze to niż betonowa rezydencja 500m2 dla singla i będzie miał rację . Tylko my nie jesteśmy w punkcie gdzie możemy wybierać mniejsze zło . Trzeba szukać rozwiązań które wpłyną na polepszenie stanu naszej planety !
K2Pro, 10.03.2014, 07:07
Ale patrząc z drugiej strony, ile takich domków powstanie? 1? 2? Max kilka. Pomijając kwestię gustu (bo o tym się nie dyskutuje), to pomimo dość intensywnej "konsumpcji" drewna stopień zalesienia Polski rośnie systematycznie z roku na rok, więc raczej nie grozi nam scenariusz z Wyspy Wielkanocnej. A poza tym, budując dom murowany, policz, ile energii trzeba włożyć w wyprodukowanie po kolei: pustaków, cegieł, cementu, wapna itp. materiałów konstrukcyjnych oraz ile w związku z tym CO2 dostanie się do atmosfery. Wyprodukowanie dechy to jest w tym przypadku ekologiczny pikuś.
S7, 10.03.2014, 08:33
A KTO POWIEDZIAŁ, ŻE TA CHATKA MUSI BYĆ Z DREWNA A NIE NP. Z PLASTIKÓW Z RECYKLINGU? NIE CIERPIĘ "EKOLOGÓW- OSZOŁOMÓW"
ANT, 14.03.2014, 15:55
Gdyby Singiel postawił takie coś .....to okolica by go spaliła jako niepoprawnego pedzia psującego ceny rynku nieruchomości dla całej okolicy....
gośc, 10.03.2014, 09:25