Zobacz, czym oddychasz. Aplikacje pokazujące jakość powietrza

Nowoczesne aplikacje pozwalają na sprawdzanie stanu powietrza w różnych miejscach w Polsce i na świecie za pośrednictwem smartphona. Niektóre z nich pokazują też prognozę pogody, a nawet kierunek wiatru. Zobacz listę najlepszych aplikacji do minitoringu jakości powietrza.
  • Aplikacje pokazujące jakość powietrza

    Warto zainstalować na swoim smartphonie przynajmniej jedną z aplikacji monitorujących powietrze.

    pixabay.com

Informacja o stężeniach różnego rodzaju pyłów może pomóc w decyzji, czy wychodzić w ogóle z domu (jeśli jest się alergikiem, astmatykiem czy seniorem), przełożyć godzinę codziennego biegania czy rowerowej przejażdżki. Na szczęście do zbadania zanieczyszczenia nie trzeba od razu domowej stacji meteorologicznej, wystarczy komputer lub smartfon, by bez wychodzenia nawet na balkon sprawdzić stan powietrza za oknem.

 Smog to cichy i powolny zabójca. Zobacz: Jak walczyć ze smogiem w domu

Do wyboru jest wiele różnych programów, niektóre przez miesiące rozwijania ich możliwości stały się prawdziwymi pogodowymi kombajnami, które pokazują nie tylko jakość powietrza. Od zeszłego sezonu grzewczego część aplikacji została uzupełniona o nowe funkcjonalności, dzięki czemu można monitorować zanieczyszczenia nie tylko w największych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Niektóre z nich zawierają reklamy, ale wszystkie są programami darmowymi (w niektórych można wykupić wersję pro lub premium, ale bez nich nie są one pozbawione użyteczności). Z których aplikacji warto korzystać?

1. RSO – Regionalny System Ostrzegania

To nie tyle aplikacja smogowa, co cały system ostrzeżeń przesyłanych na smartfona. Program pozwala zawęzić komunikaty do konkretnego województwa, obejmuje całą Polskę. RSO ostrzega nie tylko o wypadkach drogowych i zablokowanych trasach, silnych wiatrach i zdarzeniach kryminalnych, ale również przed wysokim stężeniem pyłów (smogu) w powietrzu. Informacje, a także porady dostarczają najczęściej wydziały zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich. RSO to aplikacja firmowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

 Poznaj historię smogu: Smog truł zawsze, a teraz się zmienił i truje jeszcze bardziej 

2. Zanieczyszczenie Powietrza

Dzięki aplikacji można sprawdzić, gdzie znajdują się stacje pomiarowe. Pokazuje ona jakość powietrza, którym oddychamy, ale również generuje prognozy (przy współpracy z serwisem ekoprognoza.pl). To pozwala lepiej zaplanować na przykład czas spaceru czy wietrzenia mieszkania. „Zanieczyszczenie Powietrza" umożliwia sprawdzenia stopnia skażenia powietrza między innymi pyłami PM10, pyłami PM2,5 benzenem, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu czy ozonem. Aplikacja bazuje na wskazaniach stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska jak i GIOŚ. Obejmuje wszystkie miasta wojewódzkie, wiele miast prezydenckich i liczne mniejsze miejscowości.

3. Jakość powietrza w Polsce

To „apka" przygotowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Serwis – o ile smartfon ma włączoną lokalizację – pozwala na monitorowanie stanu atmosfery w czasie rzeczywistym, nawet w sytuacji gdy jesteśmy w podróży i się przemieszczamy. „Jakość powietrza w Polsce" może działać również jak widget instalowany na ekranie głównym smartfona, przez co aktualizacja danych będzie natychmiast widoczna. Program umożliwia wskazanie konkretnej stacji pomiarowej, z której chce się otrzymywać wyniki.

4. Kanarek

Aplikacja monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza w wybranej lokalizacji. Pozwala również na ustawienie konkretnej wartości, przekroczenie której wywoła alert. Co ważne, Kanarek bazuje nie tylko na ponad 150 stacjach pogodowych należących do inspektoratów ochrony środowiska, ale również 300 stacji Airly (to sensory, które skupiają się na wykrywaniu pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10) i ponad 150 LookO2 (LookO2 to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozwala na pomiar pyłów PM1, PM2.5 i PM10 w określonej lokalizacji).

5. Smog w Krakowie i Małopolsce

To ograniczony do Małopolski program wskazujący jakość powietrza w dziewiętnastu małopolskich lokalizacjach. Ciekawą funkcją – oprócz pokazywania stanu skażenia powietrza – jest informacja o tym, że danego dnia – ze względu na przekroczenie norm w Krakowie – obowiązuje darmowa komunikacja miejska.

PolecamyKwiaty domowe do walki ze smogiem. Rośliny, które oczyszczają powietrze 

6. Warszawski Indeks Powietrza

Ma ruszyć już w październiku, będzie monitorował jakość w powietrzu w stolicy i informował o nim zainteresowanych. To nie tylko aplikacja monitorująca, ale projekt edukacyjny, którego zadaniem ma być podniesie świadomości mieszkańców o zagrożeniach towarzyszących smogowi. A to jest spore - szacuje się, że w Warszawie przez ponad 70 dni w roku przekraczane są normy zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu. Nad aplikacją pracują specjaliści z Politechniki Warszawskiej. WIP będzie korzystał m. in. z danych dostarczanych przez stacje WIOŚ.

7. Jakość powietrza na świecie 

To rozwiązanie szczególnie przydatne podróżującym, którzy mogą sprawdzić informacje na temat stanu powietrza w każdym kraju, który je udostępnia. Dodatkowo aplikacja pokazuje prognozę pogody i kierunek wiatru w najbliższym otoczeniu. 

8. SmokSmog

Aplikacja tworzona przez pasjonatów pro publico bono, jej głównym ograniczeniem jest zawężenie monitoringu do obszaru Polski południowej, o czym twórcy aplikacji uczciwie informują. Podobnie jak inne tego rodzaju programy pozwala na sprawdzenie aktualnego stanu powietrza w wybranych miastach i miasteczkach.

9. Plume Air Report

To angielskojęzyczna aplikacja, która wskazuje na jakość powietrza w ponad 200 miastach na świecie, w tym kilku największych w Polsce. Generuje również prognozy smogowe, które ułatwiają planowanie dnia pod kątem aktywności na powietrzu. Umożliwia to nie tylko zbadanie poziomu smogu w wybranych miejscach, ale również porównanie, czym oddychają światowe metropolie.

10. Air Quality

Ta aplikacja daje jeszcze większe możliwości porównawcze (i więcej polskich miast) – jej twórcy chwalą się, że monitorują sytuację już w 9 500 miastach na całym świecie. Informacje generowane są w postaci łatwych do odczytania i zinterpretowania ikonek i grafik, przez co poradzi sobie z nią nawet osoba w minimalnym stopniu znająca język angielski.

Lista ta nie zawiera wszystkich programów, dostępne są również inne aplikacje o większej i mniejszej funkcjonalności. Warto mieć „przy sobie" przynajmniej jedną z nich by wiedzieć dokładnie, czym oddycha się stojąc na przystanku autobusowym lub stojąc... w korku. 

11. Smog Alert

Darmowa wersja tej aplikacji pozwala na monitorowanie stanu powietrza z 4 najbliższych stacji pomiarowych. Rozszerzona, płatna wersja umożliwia dodanie większej liczby stacji zlokalizowanych Polsce i w 3000 miast za granicą.

12. Smogo Bilety Kraków

W Krakowie dostępna jest darmowa komunikacja miejska, gdy zostaje przekroczony bezpieczny poziom zanieczyszczenia powietrza. Aplikacja Smogo Bilety Kraków udziela informcji, czy danego dnia bilety są darmowe, jaki jest aktualny stan powietrza i jaki był w minionym okresie.

13. Smog Polska

Ten program wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wizualnie interfejsem oraz szybkim dostępem o najważniejszych parametrów. Istnieje też możliwość włączenia powiadomień o zmianie stanu powietrza. 

14. Smog info 

„Smog Info w przejrzysty sposób wylicza i pokazuje ogólną jakość powietrza wraz ze szczegółowym poziomem stężenia niebezpiecznych substancji w atmosferze. Aplikacja za pomocą GPS, lokalizuje użytkownika i pokazuje stan powietrza w okolicy. Można również wybrać kilka „swoich" stacji, które nas interesują, aby mieć szybki wgląd w to, jaka jest jakość powietrza w ulubionych miejscach w kraju" - informują twórcy aplikacji. Ciekawostką jest archiwum danych – dzięki niemu można prześledzić jak zmieniała się jakość powietrza w danym miejscu przez ostatnie dwa miesiące. 

Zobacz też: Ogrzewanie domu a ekologia 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy