Zakup mieszkania: lepsze nowe, czy używane

Planując zakup mieszkania możemy skorzystać z oferty deweloperów lub wybierać lokal z rynku wtórnego. Niestety wybór ograniczają ceny nieruchomości. Pomimo spadku, ceny wciąż przekraczają możliwości finansowe wielu Polaków.

Najnowsze analizy opublikowane przez firmę Emmerson, w pierwszym kwartale tego roku średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu uległy nieznacznej obniżce w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wyjątek stanowił Kraków, który po latach spadków cen zanotował wzrost o 1,7 proc.

Sprawdź: Oferty mieszkań na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Od początku roku trwa trend obniżania cen nowych mieszkań. Rozpiętość średnich cen metra kwadratowego w Polsce wynosi od 8236 zł w Warszawie do 5894 zł w Gdańsku (wg Emmerson). Panująca na rynku pierwotnym zbyt duża liczba ofert, skłania firmy budowlane do obniżania narzuconych uprzednio cen.

Warto wiedzieć: Ile faktycznie będzie kosztować nas zakup mieszkania

Spadki cen mieszkań dotknęły także rynek wtórny. Średnie ceny ofertowe w pierwszym kwartale 2013 roku zmalały we wszystkich największych miastach w porównaniu z czwartym kwartałem 2012 roku (Raport szybko.pl, Metrohouse i Expander).

W październiku średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie wynosiła 7680 zł, w styczniu 2013 już 7495 zł. Na rynku wtórnym nie przybywa już tyle ofert mieszkań na sprzedaż, co w 2012 roku. W kwietniu w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie i Katowicach do sprzedaży trafiło mniej lokali niż w marcu.

Wybieramy mieszkanie

Pomimo optymistycznych statystyk faktem pozostaje, że koszty zakupu mieszkania w Polsce są wciąż zbyt wysokie. Biorąc pod lupę propozycje ofertowe na rynku pierwotnym i wtórnym, nie trudno zorientować się, że w związku z wysokimi cenami, narzucanymi przez deweloperów, wciąż bardziej opłaca się zakup mieszkania z drugiej ręki.

Niezaprzeczalną zaletą nabycia używanego lokalu jest również to, że często jest on już gotowy do zamieszkania. Dzięki temu, przynajmniej na jakiś czas, możemy zredukować koszty remontowe. W przypadku mieszkań deweloperskich plusy to: usytuowanie w nowoczesnym budynku bardzo często na strzeżonym osiedlu, dostępność garażu podziemnego i windy, możliwość samodzielnej aranżacji wnętrz. Zanim wybierzemy mieszkanie dobrze zastanówmy się nad indywidualnymi potrzebami naszej rodziny.

Cenne informacje: Zakup mieszkania od dewelopera. Jak sprawdzić firmę budowlaną 

Rok 2013 będzie rokiem klienta, warto więc rozważyć, możliwość zakupu własnego mieszkania. Nie spodziewajmy się jednak wielkiego krachu cenowego. Na razie możemy śmiało negocjować warunki zakupu i liczyć na obniżki, zarówno ze strony firm deweloperskich, jak i prywatnych właścicieli mieszkań. 

Autor: Olga Kowalska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

TS, 23.05.2013, 12:06
Jasne, że nowe mieszkanie lepsze, przy tych cenach, za które można je teraz dostać naprawdę się opłaca. Zobaczcie zresztą tutaj: http://rynekpierwotny.com/
Święciński, 24.05.2013, 21:19
Pytanie retoryczne wg mnie. Lepsze nowe, niż używane i lepiej kupić mieszkanie, niż je w nieskończoność wynajmować. www.taniej-kupic.pl
godsson, 28.05.2013, 20:30