Wynajem domu może opłacać się młodym bardziej niż wynajem mieszkania

Coraz częściej wynajmującymi mieszkania są grupy studentów. Za ich sprawą na rynku większą popularnością cieszą się mieszkania trzy i czteropokojowe. Jeszcze tańszym rozwiązaniem może być wynajem domu.
  • Dom wolnostojący

    Chcąc wynająć dom warto zwrócić uwagę na rachunki, które trzeba płacić w sezonie grzewczym.

    mkk

Uważane dotychczas za najlepsze do wynajmu mieszkania dwupokojowe w sezonie odczuwają konkurencję większych lokali.

– Różnica pomiędzy wynajmem mieszkania dwu i trzypokojowego jest na tyle nieduża, że po uzupełnieniu składu najemców o dodatkową osobę koszty dla każdego z nich stają się jeszcze bardziej przystępne, mówi Zdzisław Grzędziński, dyrektor w agencji nieruchomości Metrohouse. Biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce średnie koszty wynajmu trzypokojowego mieszkania o powierzchni ok. 65 mkw. (bez uwzględnienia opłat licznikowych) wynoszą na osobę od 500 zł w przypadku Łodzi do nawet 800 zł w Warszawie. Kalkulacja została oparta na założeniu, że takie mieszkanie jest wynajmowane przez trzech najemców, co zdarza się w praktyce najczęściej.

Wynajem domu – korzystne cenowo rozwiązanie dla grupy młodych osób

Jeżeli nieruchomość chce wynająć grupa osób, to rynek najmu oferuje korzystniejszą opcję niż wynajem kilkupokojowego mieszkania – można wynająć dom. Agencja Metrohouse prześledziła minimalne ceny ofertowe domów o powierzchni 100–150 mkw. w największych polskich miastach. Domy te mają najczęściej min. 4 samodzielne sypialnie/pokoje. To może definiować liczbę osób, które mogą zamieszkać pod jednym dachem.

Przyjmując, że dom będzie wynajmowany przez cztery osoby takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla najemców w Warszawie. W porównaniu do standardowego mieszkania każdy z najemców w trakcie rocznego wynajmu zaoszczędzi średnio 1704 zł. Nieco mniej, bo 1404 zł pozostanie w kieszeni najemcy z Gdańska, 1200 zł z Poznania. Wynajmując dom po cenach przyjętych na potrzeby naszych wyliczeń należy pogodzić się z bardziej odległą lokalizacją lub mniej prestiżowymi dzielnicami. Jednakże w przypadku potencjalnych oszczędności i większej przestrzeni oraz dodatków takich jak np. ogródek lub garaż – lokalizacja schodzi na dalszy plan. 

Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A. 

Chcesz wynająć dom? Sprawdź standard i koszty ogrzewania!

Cena za wynajem nie może być jednak jedynym czynnikiem decydującym o wyborze domu do wynajęcia.

– Sporym problemem, z jakim stykają się najemcy domów z niższej półki cenowej jest ich stan techniczny w rozumieniu komfortu i standardu wyposażenia. Zdarzają się stare budynki, ze słabym ociepleniem, niedogrzane, lub wręcz przeciwnie – nowe, ale nie w pełni wykończone, mówi Zdzisław Grzędziński.

Pozornie niski czynsz za wynajem domu może w rzeczywistości oznaczać potrzebę poniesienia w trakcie wynajmu dodatkowych drobnych, ale częstych nakładów remontowych. – Istotnym elementem wyboru oferty powinno być ustalenie poziomu opłat ponoszonych w sezonie grzewczym. W zależności od rodzaju ogrzewania miesięczne koszty mogą przekroczyć nawet 1000 zł. To może bardzo osłabić atrakcyjność ekonomiczną wynajmu, ostrzega Z. Grzędziński.

Rzadko szukamy ofert domów

Tylko 1 na 10-ciu użytkowników zainteresowanych wynajmem poszukuje domu – wynika ze statystyk prowadzonych przez serwis dom.gratka.pl . Proporcje te praktycznie nie uległy zmianie w przeciągu ostatniego roku.
– Biorąc pod lupę poszczególne dzielnice w największych miastach Polski widać pewien schemat działania, że poszukujący preferują wynajem domu zlokalizowanego blisko granicy miasta – mówi Justyna Szawłowska z dom.gratka.pl. – Przykładowo w Warszawie najchętniej poszukiwane są domy na Białołęce, Bielanach, w Wawrze czy Wesołej. Najważniejsze preferowane parametry dotyczące poszukiwanego domu to: typ budynku – wolnostojący, rozliczenie miesięczne czynszu, dostęp do wszystkich mediów oraz maksymalnie 4 pokoje – dodaje Justyna Szawłowska. 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

W ten weekend będzie się można o tym naocznie przekonać. W ten weekend, w sobotę jest też dzień otwarty pod hasłem wyprzedaży mieszkań. 25 maja w biurze handlowym, ul. Lewandów 43 w Warszawie. Przygotowana została specjalna oferta limitowana. Są to najlepsze lokalizacje, mieszkania gotowe do zamieszkania, z tego co można w Rzeczpospolitej przeczytać.
Sikorski Darek, 22.05.2013, 20:57