Wolimy kupić dom niż go wybudować samemu

Zakup domu, czy może budowa domu - które rozwiązanie jest lepsze? To częste pytanie, jakie stawiają sobie przyszli właściciele domów.

Zarówno zakup, jak i budowa domu mają swoje zalety i wady. I chociaż nasze możliwości finansowe są różne, to wyraźna jest tendencja, że przekonujemy się do kupowania domów.

Przeczytaj poradnik: Dom lepiej wybudować, czy kupić od dewelopera?

– Z całą pewnością to samo, co się dzieje w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, zacznie w coraz większym stopniu występować w Polsce: na rynku stopniowo będzie malał udział domów budowanych własnymi siłami na rzecz domów gotowych, tworzących zorganizowane osiedla, gdzie zarówno zieleń, jak i budynki są zaprojektowane w przemyślany sposób i stanowią jakieś zamierzenie urbanistyczne – uważa Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zobacz oferty nieruchomości: Domy na sprzedaż


źródło: infoWire.pl

Co decyduje o tym, że wolimy kupić dom niż go wybudować?

Najważniejszym czynnikiem jest brak czasu, a niekiedy lenistwo inwestora. Długo pracujemy, przez co nie chce nam się przeznaczać wolnych chwil na zapoznawanie się z tematem budowy domu, zdobywanie pozwoleń i załatwianiem formalności w urzędach, kupowanie materiałów czy kontrolowanie robotników na placu budowy. Z tych powodów coraz częściej kierujemy się wygodą i zawieramy umowę na zakup domu z deweloperem.

Co ważne zakup domu od dewelopera nie musi oznaczać, że rezygnujemy z wymarzonego wyglądu naszej przyszłej nieruchomości. Możemy mieć wpływ na niego. – Deweloperzy przygotowują projekty indywidualnie i są gotowi zmieniać aranżację powierzchni wedle potrzeb danego nabywcy – zauważa ekspert.

Dowiedz się: Jak wybrać dobrą ekipę budującą dom 

Samodzielnej budowy domu podejmują się głównie osoby, które mają jego własną, niestandardową koncepcję architektoniczną oraz dużo czasu na przeprowadzenie inwestycji. Oczywiście zwykle jest to rozwiązanie tańsze, ale za to bardziej praco- i czasochłonne. Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze – kupno czy budowa domu – okazuje się więc bardzo „prosta": to zależy... 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: infoWire.pl
0komentarzy