Ubezpieczenie mieszkania – od czego zacząć

Chcesz ubezpieczyć mieszkanie i zastanawiasz się, czym kierować się w trakcie wyboru polisy? Ekspert radzi, jak wybrać dobre ubezpieczenie nieruchomości.
 • Ubezpieczone mieszkanie

  Kiedy już wiemy, co i od czego chcemy chronić, możemy przejść do wyboru ofert dostępnych na rynku. Najważniejsze,by wybrać tę, która jest najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.

  mk

Na pytanie od czego zacząć, gdy chcemy ubezpieczyć mieszkanie, odpowiada Marlena Piekut, ekspert do spraw ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4.

Najważniejsze, by podczas wyboru polisy ubezpieczeniowej kierować się swoimi potrzebami. Co to jednak znaczy w rzeczywistości?

 Warto wiedzieć: Kiedy może być pomocne OC mieszkaniowe i od czego nas chroni 

Przygotowania do wyboru ubezpieczenia powinniśmy zacząć od zastanowienia się, czego tak naprawdę się boimy lub co stanowi realne zagrożenie dla naszej nieruchomości. Najlepiej przygotujmy kartkę papieru i zróbmy mały „rachunek sumienia". Proponuję zacząć od wypisania elementów, które chcemy chronić. Polisa ubezpieczeniowa może obejmować:

 • Mury, czyli to co stanowi zewnętrzną część naszej nieruchomości.
 • Elementy stałe, czyli wszystko to, co mamy wewnątrz domu lub mieszkania, czego nie da się w jakikolwiek sposób przenieść (m.in.: tynki, glazura, stolarka wewnętrzna i zewnętrzna, elementy AGD w stałej zabudowie).
 • Mienie ruchome, czyli te rzeczy w naszym mieszkaniu lub domu, które możemy przenieść. I tutaj uwaga: nie skupiajmy się tylko na drogim sprzęcie elektronicznym; pamiętajmy też o książkach, naczyniach, ubraniach i innych rzeczach, które są jak najbardziej elementami naszego majątku. Często są więcej warte niż telewizor, którego wartość spada dość szybko.
 • Pomieszczenia przynależne (dodatkowe), np. piwnica, garaż.

Następnie wypiszmy na kartce, od jakich ryzyk chcemy się zabezpieczyć, czyli jakich strat możemy się obawiać. Zagrożeń związanych z naszą nieruchomością lub odpowiedzialnością cywilną jest sporo. I mogą one spotkać nas każdego dnia. Dość obszerny katalog niepożądanych zdarzeń można podzielić na następujące grupy:

 • zdarzenia losowe, czyli wszystko, na co nie mamy wpływu (np. pożar, powódź, wichura, lawina, trzęsienie ziemi),
 • włamanie, rabunek, kradzież,
 • dewastacja mienia,
 • szkody, które poniosły osoby trzecie w wyniku naszych zaniedbań (np. nieodśnieżone wejście do domu czy zalanie sąsiada – chodzi tutaj o ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej).

Coraz częściej towarzystwa oferują również ubezpieczenie assistance, czyli coś w rodzaju pomocnej dłoni w nieprzewidzianych sytuacjach. Może być ono wliczone w cenę naszej polisy. Usług tego typu jest sporo. W ramach assistance domowego możemy liczyć m.in. na pomoc specjalistów (hydraulika, dekarza, ślusarza, elektryka, itd.), pomoc medyczną czy serwis prawny.

Gdy zdarzy się tak, że wskutek szkody nie możemy chwilowo przebywać w naszym mieszkaniu, w ramach usług pomocowych towarzystwo może nam zapewnić nocleg zastępczy, a nawet dowóz do tego miejsca.

 Przeczytaj również: Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie, by polisa nie była droga 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy