Ubezpieczenie domu: krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na podpisanie polisy na ubezpieczenie domu, powinniśmy określić m.in. zakres ochrony, jakim jesteśmy zainteresowani.
 • Dom jednorodzinny

  Zanim podpiszemy polisę ubezpieczenia domu przeanalizujmy nasze potrzeby i oczekiwania.

  mensatic

Decydując się na ubezpieczenie domu nie powinniśmy kierować się jedynie chęcią zapłacenia jak najniższej kwoty, ponieważ tym sposobem możemy wejść w posiadanie polisy, która w razie wystąpienia szkody, nie będzie nas chroniła.

Pamiętajmy, że przedmiotem ubezpieczenia domu są nie tylko mury, ale i jego wyposażenie: ruchome i nieruchome oraz szereg potencjalnych zagrożeń. Dlatego wszystkie te aspekty powinny być poddane analizie przed podjęciem decyzji o wyborze danej polisy ubezpieczeniowej.

Zobacz również: Ubezpieczenie domu lub mieszkania: na co zwrócić uwagę

Punktem wyjścia jest określenie zakresu ubezpieczenia domu

Dom powinniśmy ubezpieczyć minimum od ognia oraz takich zdarzeń losowych, jak uderzenie pioruna, wybuch, implozja, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu mechanicznego, powódź, opad gradu, lawina, osunięcia się ziemi itp. Niestety niektóre z wymieniowych zdarzeń, np. powódź powodują podniesienie składki. Jednak taka sytuacja jest uzasadniona tylko w przypadku, gdy ryzyko jest naprawdę wysokie.

Ubezpieczenie domu powinno obejmować również szkody wynikające ze świadomego działania osób trzecich. Należą do nich: rabunek, włamanie, kradzież czy dewastacja mienia.

Ponadto właściciel nieruchomości powinien pomyśleć o tzw. ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym. Jest ono potrzebne w sytuacji, gdy sam mógłby zostać obarczony odpowiedzialnością za szkody, jakich na terenie jego nieruchomości doznały osoby trzecie.

Zwracaj uwagę na wyłączenia w polisie

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia w polisie. Ubezpieczyciele w szczególnych okolicznościach nie ponoszą odpowiedzialności za zaistniałe szkody. W takiej sytuacji nie zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Klasykiem jest sytuacja, gdy włamanie ma miejsce do domu, w którym na czas nieobecności lokatorów okno było otwarte.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie OC w naszym życiu domowym 

Innymi powodami wyłączeń są: umyślne i nierozważne działanie mieszkańców oraz zaniechanie albo rażące niedbalstwo. Bywa, że wyłączeniu podlegają konkretne elementy, takie jak cenne zbiory, okazy kolekcjonerskie, biżuteria czy gotówka.

Wyłączenia mogą sprawić, że polisa będzie „nieszczelna". Oczywiście można ich uniknąć, ale wiąże się to z dopłatą za poszerzony zakres ochrony. W związku z powyższym obowiązkowo należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których znajdują się szczegóły dotyczące wyłączeń w polisie.

Wartość dobytku zapisana w polisie ubezpieczeniowej

Kwota ewentualnie wypłaconego odszkodowania będzie uzależniona m.in. od zapisanej w umowie sumy ubezpieczenia. Im ona większa, tym więcej przyjdzie zapłacić. Najprostszym sposobem na ustalenie rozsądnej sumy gwarancyjnej jest trafne, przemyślane określenie zarówno wartości nieruchomości, jak i jej stałych czy ruchomych elementów wyposażenia.

Warto szukać zniżek u ubezpieczycieli

Szansą na tańszą polisę jest odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości, które mogą stanowić:

 • zamki,
 • antywłamaniowe drzwi i okna,
 • systemy alarmowe,
 • czujniki przeciwpożarowe.

Szansą na oszczędność jest skorzystanie z promocji w towarzystwach ubezpieczeniowych. Mogą one dotyczyć domów w wybranych lokalizacjach lub typów nieruchomości. Bardzo często premiowane jest również jednorazowe opłacenie składki. Ubezpieczyciele nagradzają również swoich stałych klientów oraz tych, którzy wykupują w tej samej firmie polisy innego typu.

Okres ochrony nieruchomości

Ubezpieczenie domu jest zwyczajowo podpisywane na okres roku, w niektórych przypadkach czas trwania polisy można skrócić albo zwielokrotnić. Niewątpliwą zaletą rocznej polisy jest fakt, że po stosunkowo krótkim czasie, można jej nie przedłużać i skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela.

Należy upewnić się, czy firma świadczy usługę powiadamiania SMS-em, e-mailem lub telefonicznie o zbliżającym się końcu trwania polisy. To bardzo przydatne narzędzie, szczególnie dla zapominalskich.

Opinie innych użytkowników pomocne przy wyborze polisy

Zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z danego produktu ubezpieczeniowego warto zapoznać się z opiniami innych klientów firmy (znajomego, sąsiada lub internauty wypowiadającego się na forum lub blogu). Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak oceniane są takie rzeczy jak:

 • moment zgłoszenia szkody,
 • sposób i czas likwidacji szkody,
 • wypłata odszkodowania.

Są to najważniejsze parametry mające wpływ na ocenę polisy, jakże często wychwalane przy sprzedaży.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bankier.pl
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Ja tez mam ubezpieczony dom i nie wyobrazam sobie nie mieć takiego ubezpieczenia.
A ponadto ubezpieczyłem jeszcze samochód u nich i dostałem zniżkę na oc i ac w jakimś pakiecie
klient, 26.08.2011, 15:34
to ściema!! nie warto się ubezpieczać szkoda szmalu, to są oszuści już ich poznałem w życiu , wyszedłem jak po mydle.
bieg ryszard, 24.03.2013, 18:00
Z tymi pakietami to wielka ściema. Okazuje się, że w pakiecie dostaję taniej, ale mam okrojoną odpowiedzialność ubezpieczyciela.
Za niby pakiet zapłaciłem mniej tylko 38 zł, a jak przeczytałem dokładnie umowę to u innego za opłatą wyższą o 42 zł miałbym pełną ochronę bez wyłączeń. Była szkoda a ubezpieczyciel się wypiął pokazując wyłączenia.
JAcek, 07.09.2011, 11:05