Szczecin. Zapłacisz albo na bruk

Ruszają szybkie eksmisje najbardziej opornych dłużników. Za miesiąc skończą w schronisku lub na bruku.
  • Szczecin. Zapłacisz albo na bruk

    GDP

Odzyskane tym sposobem mieszkania – najczęściej zrujnowane – będą remontowane i zasilą pulę mieszkań socjalnych. Komornik informuje dłużników Pierwsze wysiedlenia zaplanowano na przyszły tydzień. Komornik już informuje dłużników o eksmisjach.

 

Szczecin przygotował kilkadziesiąt pomieszczeń tymczasowych. Aby nie tworzyć getta, pomieszczenia są w różnych częściach miasta. To najczęściej pustostany zaadoptowane do tymczasowego zamieszkania. Na osobę musi być nie mniej niż 5 m kw., ale już toaleta i woda mogą być na zewnątrz. Władze Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie nie chcą ujawnić o jakie adresy chodzi.

– Przygotowane przez nas pomieszczenia tymczasowe mogą przyjąć jednorazowo 60 osób – mówi Marcin Posadzy, szef ZBiLK. Pierwsi w kolejce do pomieszczeń tymczasowych są najwięksi dłużnicy, którzy często są największymi awanturnikami.

W pomieszczeniach tymczasowych spędzą miesiąc. Potem trafią do schronisk dla bezdomnych, rodzin lub na ulicę. Takich osób – z wyrokami eksmisyjnymi do lokali tymczasowych – w Szczecinie jest 1134, w tym rodziny. Jeśli nie zgodzą się na przeniesienie do pomieszczenia tymczasowego – od razu trafią na ulicę.

Taką szybką ścieżkę eksmisji umożliwiają nowe przepisy mieszkaniowe. Władze ZBiLK szacują, że w ciągu roku eksmisja do jednego lokalu tymczasowego pozwoli odzyskać aż sześć lokali socjalnych. W kolejce do nich czeka kilkanaście tysięcy osób. Dłużnicy mają szansę uniknąć bezdomności jeśli zaczną spłacać dług lub go odpracują. Na razie jednak wielu chętnych nie ma.

To nie koniec problemów z dłużnikami. Oprócz tych z prawem do pomieszczenia tymczasowego, są jeszcze ci, którzy mają wyroki eksmisyjne z prawem do lokalu socjalnego. Takich wyroków jest 2216. Te eksmisje idą wolno, bo w mieście brakuje lokali socjalnych (standard niższy niż normalne mieszkanie komunalne, ale wyższy niż w pomieszczeniu tymczasowym). Umowy na lokal socjalny podpisywane są na 2 lata. Jeśli w tym czasie dłużnik nie zacznie płacić też trafi do schroniska lub na bruk.

– Dzięki eksmisjom do pomieszczeń tymczasowych odzyskamy mieszkania socjalne, które do tej pory zajmowali ci dłużnicy. Odremontujemy je i przeznaczymy dla osób, które czekają w kolejce na mieszenie socjalne – dodaje Posadzy. Długi mieszkańców za nieopłacony czynsz w lokalach komunalnych wynosi 130 mln zł. 

Autor: GDP
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

Dluznicy w kazdej chwili moga sie poprawic i oddac zadluzenie, a wtedy nie zastana eksmitowani.
Wybor zalezy TYLKO od nich samych.
wynajmujacy mieszkanie, 08.06.2012, 08:47
a jak ktoś ich żałuje, to niech z własnej kasy zapłaci za nich ten dług i pozwoli dalej im mieszkać.
zgred, 08.06.2012, 09:46
I rujnować dalej wszystko wokół siebie...
Nareszcie!
Antyk, 08.06.2012, 10:19
Ja misakam w klatce, gdzie mamy takich dwóch gagatków, awannturników. Nie ma spokojnego wieczoru ani nocy! Cały czas tylko libacje kolesiów. Mam żonę i trójkę dzieci. Też chce normalnie zyć, wypoczywać, cieszyć się czystą a ni obsikaną klatką schodową! Poperam Pana Dyrektora ZBILKU całym secem!!!
Pietruk, 08.06.2012, 11:05
Nareszcze znalazł się odważny dyrektor, który choć młody nie marnuje czasu i chce uporządkować sprawy uciążliwych lokatorów, którzy niszczą nasze miejsce, wspólne dobro.
Mysi, 08.06.2012, 11:07
Panie Dyrektorze. Gratuluje Panu determinacji i odwagi. Trzeba pewne sprawy porzadkować, aby nam się żyło lepiej w Mieście!
Maf, 08.06.2012, 11:08
Ja też żyję w klatce, gdzie urzęduje jeden pijaczek, zakała. Pali ognisko w domu, bo akurat kolesie chcieli zjeść pieczone na odbiu żołądki kurze. Makabra! Opatrznośc czuwał, ze nie poszliśmy wszyscy z dymem.
Zając, 08.06.2012, 11:10
Uważam, że eksmisje przyczynią się do oczyszczenia naszych klatek mieszkaniowych z elemtu, który można opisać tylko krótkim słowem degrengolada. Tak trzymać p. Dyrektorze!
Falikowki, 08.06.2012, 11:21
Ważne, aby ZBIlk nie pękała! Odważnie trzeba przeprowadzić akcję.. Łatwo policzyć, ze po misiącu kolejnych 60 p[ójdzie ajci, ajci..i dobrze!
FOX, 08.06.2012, 11:23
Oby Dyrektor Posadzy miał dalej takie pomysły to uzdrowi się nasze misto. Trzymam kciuki!
Magic, 08.06.2012, 11:24
Nareszcie coś ruszy w sprawie tych, którzy niszczą, stoją w bramach i przede wszyskim nam zatruwają zycie. Skończa się libacje i nocne rykowiska w naszym bloku..
Dama Pik, 08.06.2012, 12:10
Widać włądze mista i dyrektor ZBikl dobrze korzystają z przsługuhjącego im prawa! Trzeab dbać o nasze wspólne dobro a maruderów i skutecznie wyprowadzć! Jestem za takim działeniem!
Witold, 08.06.2012, 12:11
Panie Posadzy, dyrektorze. Niech Pan będzie twardy a nie miętki! Skuteczność powinna być na pierszym iejscu. Nie ma co się cackać z wałkoniami niszczącymi nasze misato!
Żmudzin, 08.06.2012, 12:13
nie płaciłem, nie płacę i płacić nie będę!! chlałem, chleję i chlał będę!! siusiu i kupke robię na podłogę !! a wy wszyscy mozecie mi na kant h.ja naskoczyć !!
luj, 08.06.2012, 15:05
Trafia na ulice i co dalej? Zasila szare szeregi ludzi bezdomnych? Bravo !!!!! Człowiek traktowany jak rzecz do śmieci a w tym przypadku na ulice. To za jakis czas az strach bedzie wyjsc po zmroku na ulice bo beda tam panowac ludzi bezdomni. Moze pora wymyslec jakis program, ktory by objal swoim dzialaniem tych ludzi!!!
Widz, 09.06.2012, 00:15
Jaki program? Flaszeczka i apartament dla każdego żula? W artykule jest wyraźnie zaznaczone, że dłużnicy mają możliwość ODPRACOWANIA zadłużenia, ale chętnych brak. A może marzą Ci się przymusowe obozy pracy?
Krzychu, 09.06.2012, 11:52