Szczecin: Eksmisja, ale w miejscu

Tysiąc dłużników dostanie nakaz wyprowadzki do... swojego mieszkania. To nowy bat na tych co nie płacą rachunków. Pierwsze wezwania trafią już w tym tygodniu.
Szczecin: Eksmisja, ale w miejscu

fot. Sebastian Wołosz

Mariusz Parkitny
mariusz.parkitny@mediaregionalne.pl

Szczecin jako pierwsze miasto w Polsce na tak wielką skalę organizuje tzw. eksmisje w miejscu. Z ok. 20 tysięcy najemców mieszkań komunalnych, wyroki eksmisyjne ma 3,5 tysiąca osób. Ich niezapłacone czynsze to razem ok. 100 mln zł. Ściąganie tych pieniędzy trwa od lat i do tej pory było mało skuteczne. Powód? Większość - ok. 2,5 tysiąca dłużników - ma w wyrokach wskazanie lokalu socjalnego.
- A to wiąże się z tym, że lokal socjalny, do którego rodzina ma zostać wyeksmitowana, musi być wyremontowany. Brak takich mieszkań socjalnych do realizacji wyroków skutkuje tak dużą liczbą oczekujących na eksmisje - wyjaśnia Tomasz Owsik-Kozłowski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Dlatego rozwiązaniem ma być eksmisja w miejscu. Można ją przeprowadzać o każdej porze roku, bo nie ma tu okresów ochronnych.

Korzyść tylko chwilowa

Mieszkaniec podpisuje umowę z zarządcą (np. ze ZBiLK-iem) oraz porozumienie, że zostaje w zajmowanym lokalu, który zmienia status na socjalny. To oznacza, że będzie płacił mniejszy czynsz i nie musi przeprowadzać się do mieszkania o gorszym standardzie. Ale korzyści będą tylko chwilowe, jeśli nie zacznie spłacać zaległości, albo zacznie robić nowe długi.

- Eksmisja w miejscu to nie nagroda dla eksmitowanych, ponieważ lokal socjalny dużo łatwiej stracić, choćby w przypadku kolejnych zaległości czynszowych - dodaje Owsik-Kozłowski.

ZBiLK ma już listę tysiąca osób, które będą eksmitowane tą metodą. Jej przygotowanie trwało kilka miesięcy. Są na niej jedynie ci, którzy co prawda nie płacą czynszu, ale do tej pory nie byli uciążliwi dla sąsiadów. Uciążliwi będą trafiać do odrębnych mieszkań socjalnych lub pomieszczeń tymczasowych (lokale o obniżonym standardzie).

- Liczymy na to, że eksmisje w miejscu zmobilizują najemców do regulowania długów. Alternatywa jest utrata mieszkania w ciągu najbliższych dwóch lat - dodaje Owsik - Kozłowski.

Odzyskać sto mieszkań

Co dalej z odzyskanymi mieszkaniami? Trafią na listę wolnych lokali. Będą wykorzystywane w zależności od potrzeb: część zostanie wyremontowana na potrzeby lokali socjalnych, inne posłużą osobom eksmitowanym do ponownego zamieszkania (jeśli spłacą długi), część zostanie wynajęta w zamian za wykonanie remontu.

W 2012 roku ZBiLK odzyskał 80 mieszkań. Na ten rok plany są ambitniejsze. ZBiLK chce odzyskać ponad setkę lokali.

Autor: GDP
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Kiedy człowiek zarabia pieniądze to dostaje karę w postaci podatku, musi obowiązkowo zapłacić ubezpieczenie u monopolisty i obowiązkowo świadczenia emerytalne u monopolisty. Jak wydajesz pieniądze to płacisz kare w postaci Vatu a ten który wyprodukował ci sraj taśmę też płaci to wszystko i każdy jego pracownik...
A z tych kar, remontują mieszkania tym, którzy nie mają pracy i tych kar nie płacą. A nie mają pracy bo kraj karze tych co prace dają za to, że chcą kogoś zatrudnić... i tak dalej... Ja też chcę wyremontowane mieszkanie. Dlaczego fakt, że sobie sam kupiłem sprawia, że nie dostanę mieszkania skoro ktoś inny dostał / dostanie? To jest równość wg. socjalizmu Chcę podatku pogłównego i likwidacji socjalizmu, marzy mi się taki mądry, który by tu zaprowadził porządek i wreszcie wyrównał szansę skromnych ludzi z bogatymi... bo bogatemu zawsze wystarczy, żeby te kary płacić, a biednemu jak zwykle piach socjalizmu w oczy.
Choracy Bertkiewicz, 19.03.2013, 21:34
Większość z niepłacących to tradycyjna, patologia szczecińska(której w mieście przybywa). A opisywane działania Urzędu to przeciąganie w czasie i naciąganie zdrowej części społeczeństwa na długi patologii i koszty urzędasów!
m, 20.03.2013, 06:39
"rodzina bezkonfliktowa",czyli wg ZBiLK,można nie płacić i jeszcze w nagrodę, na 2 lata dostać obniżkę czynszu,Brawo za pomysł!!!
Justyna, 20.03.2013, 07:16
wielu co nie ma na czynsz to rencisci starego portfela czesto samotni lub ludzie pozostajacy bez pracy przez dlugi okres nie tzw.patologia
mint, 20.03.2013, 07:29
Rodzina 1 ( 4 osoby ) i rodzina 2 ( 4 osoby ) ma nakaz eksmisji. Robimy eksmisje Rodziny 1 do mieszkania rodziny 2 i mieszka tam 8 osób.
Proste i zyskujemy jedno mieszkanie dla tych co beda płacić !!!
Edek, 20.03.2013, 10:18
JA TEŻ TAK CHCĘ PŁACIĆ MNIEJSZY CZYNSZ I POZOSTAĆ W SWOIM MIESZKANIU. pRZESTAJE PŁACIĆ CZYNSZ I DOSTANĘ NAGRODĘ ZAJEFAJNIE, CO ZA GŁUPOTA......EH
CC, 20.03.2013, 10:52
I DŁUGÓW NIE ROBIĄ A NIE PŁACA CI CO MAJĄ BO I PO CO PŁACIĆ
az, 20.03.2013, 11:58