Sprawdź, jak zabezpieczyć mieszkanie przed złodziejami

Drzwi z bolcami, uzbrojone w podwójne zamki, alarm, ściemniacz z symulatorem obecności, czujniki ruchu, ale przede wszystkim dobrzy sąsiedzi. Pomyślmy o tym przed wyjazdem na wakacje.
  • Drzwi

    Jeden zamek w drzwiach wejściowych to za mało, żebyśmy zostawiając mieszkanie na wakacje, mogli czuć się bezpiecznie.

    hisks/sxc.hu

Aż 67 proc. Polaków nie planuje żadnych dodatkowych zabezpieczeń mieszkania, przy czym ponad  połowa (57 proc.), zdaje sobie sprawę, że ma niewystarczająco zabezpieczone mieszkanie na wypadek włamania. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego wśród 500 osób w ubiegłym roku przez Zakłady Usługowe „EZT" S.A., firmę specjalizującą się w ochronie.

Zbliżają się wakacje, a co z tym związane czas urlopowy, kiedy zostawiamy pusty dom czy mieszkanie. Jak przygotować się do wyjazdu, żeby spokojnie odpoczywać i nie martwić się, co dzieje się z naszym lokum?

Po pierwsze przyjrzyjmy się zabezpieczeniom, które mamy. Zwykłe drzwi wejściowe do mieszkania z jednym zamkiem, choćby nawet w klatce zabezpieczonej domofonem, to za mało. Przekonała się o tym Monika Nowak z Opola.

Warto przeczytać: Drzwi antywłamaniowe - jak je wybierać. Poradnik 

- Tuż po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego bloku staliśmy się ofiarami włamania. Złodzieje wykorzystali to, że nie znaliśmy jeszcze współlokatorów, a trwał okres meblowania mieszkań, więc osoba niosąca telewizor przez podwórze, nie zwracała na siebie specjalnej uwagi - wspomina. 

Włamywacze nie potrzebowali wiele czasu, żeby sforsować zwykłe drzwi. Zdjęli je łomem z zawiasów. Z mieszkania Nowaków wynieśli nowy telewizor, komputer, biżuterię i kilkaset złotych. Próbowali obrabować wszystkie mieszkania na najwyższej kondygnacji bloku. Udało im się włamać do dwóch. W trzecim wystraszył ich szczekający pies, mały kundelek.

Zobacz: Dom bezpieczny przed włamaniem

Nowakowie po włamaniu zainstalowali drzwi z bolcami antywłamaniowaymi i podwójnym zamkiem, z których w jednym do dorobienia nowego klucza konieczny jest specjalny klucz patentowy.

- Od tej pory nie zdarzyła nam się już podobna sytuacja, ale też przed każdym wyjazdem, prosimy sąsiadów, żeby mieli oko na nasze mieszkanie - dodaje Monika Nowak.    

Dobrzy sąsiedzi lub rodzina to jeden z elementów zabezpieczenia mieszkania czy domu podczas urlopu. Poprośmy ich, żeby nie tylko mieli baczenie na mieszkanie czy zaglądali do niego, ale też by usuwali gazetki reklamowe z wycieraczki czy ze skrzynki na listy. To może być sygnał dla złodzieja, że dom lub mieszkanie jest puste.

To jednak za mało. Po pierwsze sprawdźmy nasze zamki. Czy zamontowany w drzwiach zamek spełnia wszystkie wymogi i posiada odpowiednie atesty.

Tomasz Komora, ekspert ds. ochrony Zakładów Usługowych „EZT" S.A. podkreśla, że zamki są istotne także wtedy, gdybyśmy chcieli uzyskać odszkodowanie za włamanie i kradzież od ubezpieczyciela. Jeśli w trakcie likwidacji szkody firma ubezpieczeniowa stwierdzi się, że zamek był niewłaściwy, może obniżyć odszkodowanie.

Zobacz: Inteligentny system alarmowy w domu

Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien w mieszkaniu, a w budynkach wolnostojących – także okien na poddaszu, w piwnicy, garażu i innych pomieszczeniach gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Warto jest wcześniej zamontować drzwi antywłamaniowe z odpowiednimi zabezpieczeniami i atestami. Te najtańsze nie spełnią tych wymogów. Minimum zabezpieczeń w przypadku drzwi to: mocna konstrukcja stalowa, bolce przeciwwyważeniowe oraz atestowane zamki. Dobrze, by zamki były wyposażone w mechanizm bębenkowy, który uniemożliwi ich otwarcie za pomocą dłuta, wytrychu czy
wiertarki. Jeszcze lepiej, gdy zamki są wyposażone w klucze dorabiane tylko i wyłącznie z karty kodowej. Eksperci uważają, że dobre drzwi powinny stawiać włamywaczom opór przez co najmniej 20 minut. Jest wtedy szansa, że ktoś z sąsiedztwa zauważy lub usłyszy sprawców.  

Podobnie sytuacja wygląda z oknami. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru okien do domu, lepiej zadbać o to, żeby miały odpowiednio mocne zamki.

Choć system alarmowy bezpośrednio nie zabezpiecza mieszkania czy domu przed włamaniem, to jednak służy odstraszeniu złodziei. Elektroniczny czujnik przekazuje sygnał o włamaniu właścicielowi lokalu oraz agencji ochrony, która na miejsce zdarzenia wysyła patrol interwencyjny. O tym, gdzie i ile czujek rozmieścić powinni zdecydować fachowcy. System nie sprawdzi się, jeśli np. czujkę co rusz będą uruchamiały domowe zwierzęta. Przed wyjazdem na wakacje włączymy alarm.

Skutecznym odstraszaczem jest też wykorzystanie światła do symulowania naszej obecności w domu. Po pierwsze zamontujmy czujki ruchu, które będą uruchamiały oświetlenie w momencie, kiedy ktoś podejdzie pod drzwi wejściowe lub będzie się kręcił po obejściu po zmroku.

Jeśli chcemy, aby podczas naszej nieobecności dom wydawał się zamieszkany, zaopatrzmy się w  ściemniacz z symulatorem obecności. Na co dzień jest on standardowym włącznikiem z regulacją natężenia światła. Natomiast przed wyjazdem możemy go przełączyć w tryb symulatora, odtwarzającego sekwencje włączania i wyłączania światła z poprzednich dni. 

Zagrożeniem dla naszego pustego mieszkania możemy być także my sami. Więc przed wyjazdem zakręćmy zawór wody, gazu i wyłączymy urządzenia z prądu, żeby nie doprowadzić do zalania czy spalenia mieszkania. Newralgiczne punkty to kuchenka, żelazko, piecyk lub bojler w łazience. 


Autor: Edyta Hanszke
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

A ja zatrudniłem Firmę GT z Kielc, płacę 50 zł na miesiąc, I mam świety spokój. Każdy sygnał o próbie włamania jest natychmiast przekazywany do mnie, gdzie tylko jest zasięg komórki i solidne misie pędzą do mojego mieszkania, kulturalnie nauczyć ich, że nie wolno sięgać po cudze. Na lato możda podać osobę zastępującą.
iNCOGNITO, 09.06.2012, 13:03
Z tym pędzeniem "misiów" to troche przesadziłes bo jezdzą 60km/h i sa po 20 minutach.
Piotrek, 14.06.2012, 15:50
Nowakowie po włamaniu zainstalowali drzwi z bolcami antywłamaniowaymi i podwójnym zamkiem, z których w jednym do dorobienia nowego klucza konieczny jest specjalny klucz patentowy. Akurat jest potrzebny. Na papierze tylko chyba bo każdy ślusarz to dorobi bez tego.
k, 09.06.2012, 13:37
jeśli ma atest to na klasę C czyli 5 minut ataku metodą prostą łom lub wytrych więc gdzie kupic te:
"Eksperci uważają, że dobre drzwi powinny stawiać włamywaczom opór przez co najmniej 20 minut" ?
chyba tylko w sejfach NBP takie mają...
fach owiec, 01.07.2012, 17:36
Komentarz został usunięty.
No trzeba złodziejowi utrudnic zadanie jak tylko sie da. Dobrze jest wyposazyc dom w drzwi i okna antywłamaniowe a do tego w jakies urzadzenie alarmujace, np. w podsłuch GSM: www_sklep-seko_pl/podsluch-gsm-z-aktywacja-glosem-p-39.html
Sebo67, 17.12.2015, 06:56
Warto zaopatrzyć się w system master key, który jest wygodny i uniemożliwia niechciane dorobienia kluczy. Warto zajrzeć na stronę http://masterkey24.pl/ żeby dowiedzieć się czegoś więcej
Krzyżanowski, 03.03.2016, 11:52