Spółdzielnia łamie prawo, bo dziękuje lokatorom?

Pewna spółdzielnia wywiesza na klatkach schodowych podziękowania dla lokatorów, którzy na bieżąco płacą za czynsz.
  • Spółdzielnia mieszkaniowe

    Jeden zalega kilka tys. zł. Drugi kilka zł. Obaj są traktowani tak samo.

    mzacha

– To automatycznie wskazanie osób, które zalegają z opłatami – twierdzą najemcy mieszkający w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Kozłówce" w Krakowie. – Jak to się ma do ochrony danych osobowych lokatorów?

Mała zaległość czy duży dług?

Niektórzy mieszkańcy, zwłaszcza ci, których nazwiska na liście "dziękczynnej" się nie znalazły, uważają, że władze spółdzielni powinny zaniechać takich praktyk. Nie chcą być traktowani, jak dłużnicy. Jeden może zalegać kilka tysięcy złotych. Drugi - kilka złotych. I jeden, i drugi, mogą być uznani jak dłużnicy.

Jak przedstawiciele krakowskiej SM się tłumaczą? Mówią, że nie jest zabronione wywieszanie list z podziękowaniami, że to dobry zwyczaj.

I na razie tego zwyczaju nie chcą zmieniać.

Warto przeczytać: Zarządca zaprosił dziennikarzy na eksmisję lokatora 

Autor: Katarzyna Piojda
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

Tak powinna postępować każda spółdzielnia, żeby wiadomo było, za kogo musimy płacić. Niektórzy nie płacą, bo mają trudna sytuację, ale wielu stać na wczasy za granicą, weekendy na nartach, a opłaty na samym końcu, bo nic im nie zrobią. Tym sposobem za wspólne składniki czynszu (energia elektryczna, gaz w niektórych spółdzielniach, podgrzanie wody) płacą za nich inni, bo spółdzielnia jako całość musi się rozliczyć. Zaznaczam, że nie jestem członkiem zarządu ani rady nadzorczej, tylko zwykłym lokatorem, który ma pretensje do spółdzielni, że nie potrafi takich cwaniaków zmusić do płacenia.
Kowalski, 26.04.2012, 22:34
Powiem Ci, że takie ogłoszenie ma swoje dobre i złe strony. W mojej spółdzielni wywieszano kiedyś listę dłużników i znalazłem się na niej, ponieważ termin wpłat był do dziesiątego, listę tworzono jedenastego, a mój przelew nie został jeszcze zaksięgowany. Trochę głupio się poczułem, ponieważ z reguły płacę czynsz z dużym wyprzedzeniem, jednorazowo z powodu spóźnionego powrotu z delegacji zapłaciłem w przedostatni dzień terminu, no i w oczach sąsiadów wyszedłem na dłużnika.
Tommy, 27.04.2012, 07:46
spółdzielnia przeważnie nie bierze pod uwage ostatniej zaległości czynszowej są pewne reguły jak np nie jest brany jest pod uwagę czynsz miesiaca bierzącego jeśli płątność czynszu z pana spółdzielni jest na 10 ustalona regulaminem to znaczy że zaległość poziasął pan także w miesiący poprzednim (nawet niewielką) i stądd było pańskie nazwisko na liście dłużników inną sprawą jest ochrona danych osobowych i to czy tego typu praktyki powinny być stosowane
_, 27.04.2012, 12:10
Ci co zalegają z płatnościamio to zwykli złodzieje - tak złodzieje moich ciężko zarobionych pieniędzy. Bo to ja za nich płacę, za wodę, za wywóz śmieci itp. W domu, w którym mieszkam lokale są wykupione, wszyscy pracują, nie ma bezrobotnych, na parkingu brakuje miejsc na samochody (niejednokrotnie po dwa w jednej rodzinie), a za czynsz płacą z opóźnieniem, albo wcale przez kilka miesięcy. To tacy są pod ochroną, bo dane osobowe bo coś tam jeszcze, a wywiesić na tablicy może to zadziała. Napewno zadziała bo kiedyś odczytano te nazwiska na zebraniu wspólnoty. Zadziałało, ale na krótko.
bov, 27.04.2012, 11:21
niestety wedle coraz to nowych pomysłów zmierzającyhc do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych - od rządu kaczyńskich na obecnym kończąc spółdzielnie mają związane ręce i nic z lokatorami nie moga zrobić !!! wspólnoty mają prawa spółdzielniom się je odbiera to jet polityka demokracji RP
_, 27.04.2012, 12:06
Popieram jak najbardziej tą wypowiedź. Tych cwaniaków kombinatorów którzy mają na czynsz a nie płacą w terminie powinno się wywieszać na tablicach.
lokator, 27.04.2012, 13:36
i bardzo dobrze- uczciwych trzeba nagradzac a cwaniaka glosno pietnowac -jezeli ma w nosie sasiada ,ktory za niego solidarnie placi
nowak, 26.04.2012, 23:44
Brawo dla odważnej spółdzielni .Dość cwaniaków i oszustów.
Viki, 27.04.2012, 11:44
Gdzie - na liście lokatorów którym Spółdzielnia dziękuje - są dane osobowe pozostałych lokatorów.
Wynik dedukcji to nie to samo co dane osobowe!
Pik, 27.04.2012, 07:19
BARDZO DOBRZE! TO PODZIĘKOWANIE, A NIE POTĘPIENIE! A JAK KTO DŁUŻNY KILKA ZŁOTY TO CHYBA NIE PROBLEM ZWRÓCIĆ?! BARWO!
alibaba, 27.04.2012, 12:00
Z punktu widzenia ustawy nie ma znaczenia czyje dane zostają ujawnione - dłużników, czy płacących regularnie. Jeżeli spółdzielnia nie uzyskała zgody (od każdej z umieszczonych na lisćie osób) na opublikowanie ich danych to niestety złamała prawo.
gość, 27.04.2012, 16:31
Wystarczy na liście umieścić numer mieszkania, zamiast nazwiska lokatora.
Aga, 30.04.2012, 21:00
Czy to oby spółdzielnia dziękowała. To dziękują prezesi zarządu spółdzielni, cieszą się , że premia będzie..
Komornicki, 30.04.2012, 15:44
Podobnie jak niektórzy forumowicze uważam niepłacących lokatorów za zwykłych złodziei (wyłączając losowe zdarzenia) i żałuję bardzo, że zarządy spółdzielni boją się piętnować ich publicznie. Dobrym zatem rozwiązaniem jest podziękowanie imienne wszystkim płacącym regularnie - tak trzymać, a żulia niech się wstydzi! Wszystkich zaś ujadających o naruszeniu w tej sytuacji ustawy o ochronie danych osobowych proszę tylko o jedno: o wskazanie, który to przepis ustawy został naruszony. Żeby nie było niedomówień odpowiem - ŻADEN!! A zatem - brawo spółdzielnio!!
lokator, 30.04.2012, 22:22
jeżeli ci których nazwiska są ujawniane wyrażają na to zgodę.
prawnik, 01.05.2012, 14:52
przecież same imię i nazwisko nie są danymi osobowymi muszą występować w połączeniu z peselem, numerem konta lub adresem
zainteresowany, 08.05.2012, 13:49
Ja co prawda opłacam cznsz na bieżąco. Ale nie mam najmniejszej ochoty, by ktokolwiek wiedział,że ja mieszkam w danej klatce, czy bloku. Mojego nazwiska nie ma na domofonach, np.
MUZA, 02.05.2012, 14:07
tylko zwykłym lokatorem, który ma pretensje do spółdzielni,