Rynek najmu w Polsce: stabilizacja cen

W lutym w Warszawie średnia transakcyjna stawka najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. i była o 2,2% niższa od ceny wyjściowej. W Krakowie w tym czasie najemcy wynegocjowali średni upust w wysokości 1,3%, wskutek czego przeciętna rynkowa stawka znalazła się na poziomie 30,2 zł/mkw.
  • Stabilizacja na rynku najmu w Polsce

    mzacha

W największych miastach Polski występują wyraźne wahania sezonowe cen wynajmu mieszkań. 

Stawki najmu lokali mieszkalnych w Warszawie i Krakowie w lutym 2011 r. 
Miasto Średnia stawka ofertowa [zł/m2] Średnia stawka transakcyjna [zł/m2] Średnia różnica [%]
Warszawa 38,9 37,9 -2,2%
Kraków 30,6 30,2 -1,3%

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie bazy danych zgromadzonej w firmie Emmerson S.A. 

Ceny najmu - co dalej?

Ogólnie rzecz biorąc dla osób oferujących lokale na wynajem najlepszy jest III kwartał, zwłaszcza miesiące sierpień i wrzesień, kiedy to zawieranych jest najwięcej transakcji, a stawki osiągają najwyższe roczne poziomy. Tendencja taka wynika z dużej liczby studentów, którzy właśnie w tym okresie intensywnie poszukują mieszkań na kolejny rok akademicki. Im większe zainteresowanie najmem, tym wyższe ceny. Tymczasem ostatnie trzy miesiące roku to w pewnym stopniu okres „posuchy" na rynku najmu nieruchomości. Wynika to z faktu, że pod koniec roku liczba osób poszukujących lokali znacznie się obniża, co wpływa też na spadek wymaganych miesięcznych zobowiązań z tytułu najmu. W pierwszym kwartale z kolei sytuacja ulega stabilizacji, a przeciętne stawki nieznacznie wzrastają kształtując się mniej więcej na poziomie średnich rocznych wielkości. Właśnie z takim procesem mamy do czynienia obecnie. Przedstawione w tabeli stawki za ubiegły miesiąc oscylują wokół wartości z tego samego okresu poprzedniego roku. Uwzględniając wspomniany rozwój wypadków, w marcu nie należy spodziewać się istotnych zmian ani w liczbie transakcji najmu, ani też średnich cen.

Potrzeby klientów na rynku najmu

W ubiegłym miesiącu w Warszawie średnia powierzchnia wynajmowanych lokali mieszkalnych wynosiła niecałe 58 m2, a przeciętna liczba pokoi kształtowała się na poziomie 2,4. W Krakowie zarówno metraż, jak i liczba pomieszczeń wynajmowanych mieszkań były niższe i wynosiły odpowiednio 53,4 mkw. oraz 2,1.

Cechy mieszkań będących przedmiotem transakcji najmu w Warszawie i Krakowie, lut 2011 r. 
Miasto Powierzchnia [m2] Liczba pokoi Najpopularniejsza dzielnica
Warszawa 57,8 2,4 Mokotów
Kraków 53,4 2,1 Podgórze

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie bazy danych zgromadzonej w firmie Emmerson S.A. 

Takie wyniki w obydwu miastach wskazują, że za największą liczbę transakcji odpowiadają mieszkania z tzw. segmentu popularnego. Do tej grupy można zaliczyć lokale składające się z 2 lub 3 pokoi oraz powierzchni zawartej między 50 a 65 mkw. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze dzielnice Warszawy i Krakowa to zarówno Mokotów, jak i Podgórze cieszą się od dłuższego czasu znacznym zainteresowaniem klientów nie tylko w przypadku najmu, ale także zakupu nieruchomości. W obydwu przypadkach decydujące znacznie ma dobra lokalizacja oraz infrastruktura komunikacyjna zapewniająca mieszkańcom dogodne połączenia z innymi rejonami miasta.

Autor: mk
Współpraca: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
0komentarzy