Rynek najmu w Polsce na tle innych krajów europejskich

Jakie są przyczyny tego, że polski rynek najmu jest jednym z najsłabiej rozwiniętych w Europie? Czy Polacy nie lubią wynajmować mieszkań?
  • Klucze do mieszkania

    Przepisy obowiązujące na polskim rynku najmu są neutralne. Żadna z stron - najemca i wynajmujący - nie jest w większym stopniu uprzywilejowana.

    wax115

Jednym z czynników wpływających na rozwój rynku najmu są przepisy regulujące stosunki między najemcą (usługobiorcą) i wynajmującym (usługodawcą). Wg danych Global Property Guide Polska znajduje się w gronie europejskich krajów, w których regulacje prawne w zbliżonym stopniu chronią obie strony najmu.

Zobacz również: Wynajem mieszkania: jak to robić z głową

Inaczej rynek najmu wygląda we Francji, Hiszpanii, Luksemburgu oraz Szwecji i Danii – gdzie w zdecydowanie najlepszym położeniu są najemcy. W 13 spośród badanych 37 państw europejskich funkcjonują rozwiązania, które w odrobinę lepszym położeniu sytuują usługobiorcę (najemcę). Natomiast w żadnym z państw na starym kontynencie przepisy nie stawiają w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji wynajmujących.

Warto wiedzieć: Wynajem mieszkania przynosi coraz mniejsze zyski

Ocena rozwiązań prawnych na rynku najmu w krajach Europy  
Silna na korzyść
najemcy 
Na korzyść
najemcy 
Neutralna Na korzyść
wynajmującego 
Dania  Austria Chorwacja Bułgaria
Francja Belgia Finlandia Czechy
Hiszpania Cypr Grecja Lichtenstein 
Luksemburg Estonia Norwegia Łotwa
Szwecja Holandia Polska Macedonia
Irlandia Słowacja Malta
Litwa Węgry Mołdawia
Niemcy Monako
Portugalia Rumunia
Rosja Słowenia
Szwajcaria  Ukraina
Turcja Wielka Brytania
Włochy

Źródło: Global Property Guide

Kraje z mocniejszą pozycją najemcy mają bardziej rozwinięty rynek wynajmu

Przykładem są Niemcy, gdzie mieszkańcy często spędzają większą część życia nie we własnych, a czynszowych lokalach. Czas trwania umowy najmu to często nawet 20–30 lat. Dzięki temu wynajmujący może przewidzieć dochodów. Do minimum ograniczone są również okresy nieprzewidzianych pustostanów. W Niemczech najemcy są skłonni do podpisywania długoterminowych umów, ponieważ wysokość czynszu jest ograniczona przez prawo mieszkaniowe. Właściciel lokalu nie może podnosić czynszu o więcej, niż 20% co trzy lata. Dodatkowo bezwzględna wartość tej kwoty nie może być wyższa od stawki opłat za metr kwadratowy ustalonej przez urząd mieszkaniowy danego miasta.

Sprawdź: Ceny mieszkań do wynajęcia w całej Polsce – ogłoszenia najmu

Rynek najmu a styl życia

Sytuacja na danym rynku najmu odzwierciedla również styl życia społeczeństwa. W większości krajów Europy Zachodniej przeciętny wiek zawarcia związku małżeńskiego jest nadal wyższy niż w Polsce. Młodzi ludzie jeszcze przed założeniem rodziny wolą wynajmować mieszkanie, niż zaciągać kredyt hipoteczny, który będą musieli spłacać przez następnych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Takie wyjście wiązałoby się z wymogiem pewnego ustatkowania, poświęceniem się pracy i osiedlenia na stałe w jednym miejscu. W Polsce z kolei jednym z głównych celów osób, które opuszczają uczelnie i rozpoczynają karierę zawodową jest chęć szybkiego uniezależnienia się. Związane jest to m.in. z kupnem własnego mieszkania.

Braki w danych statystycznych z rynku wynajmu mieszkań

W Polsce spora część umów najmu wciąż nie ma jawnego charakteru. Wprowadzenie możliwości ryczałtowego rozliczenia dochodu z najmu nie pomogło i nadal znaczna grupa wynajmujących mieszkania nie odprowadza podatku od przychodów z wynajmu. Tym sposobem najemcy nie są oczywiście ujęci w oficjalnych statystykach, co w pewien sposób zaciemnia prawdziwy obraz polskiego rynku najmu.

Warto przeczytać: Wynajem mieszkania: najważniejsza jest umowa najmu

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Emmerson S.A.
1komentarzy