Rynek najmu: studenci szukają mieszkań

Najlepszy czas na poszukiwanie mieszkania na nowy rok akademicki studenci mają już za sobą. Obecnie żacy starający się znaleźć lokal do zamieszkania muszą się liczyć z rosnącą z każdym dniem konkurencją i co za tym idzie, poziomem cen.
  • Mieszkanie dla studenta

    penywise

W czerwcu i lipcu spora oferta wolnych, gotowych do wynajęcia lokali mieszkalnych daje szansę znalezienia dla siebie czegoś za niższą cenę. Wynika to z faktu, że wraz z końcem roku akademickiego spora grupa studentów rezygnuje z dotychczasowego lokum, nie chcąc płacić czynszu w wakacje.

W związku z tym właśnie w tym okresie właściciele mieszkań są bardziej skłonni do ustępstw i właśnie wtedy łatwiej jest wynegocjować obniżkę czynszu. W tym czasie jednak większość młodych osób decyduje się na odpoczynek, bądź też na zarobkowy wyjazd za granicę.

Zobacz również: Wynajem mieszkania: najważniejsza jest umowa najmu

Co roku zwiększony ruch w największych ośrodkach akademickich daje się zazwyczaj zauważyć już w sierpniu, jednak wówczas przeciętny poziom stawek najmu pozostaje jeszcze w miarę stabilny.
Szczyt „zamieszania" na rynku najmu przypada jednak na drugą połowę września. Wówczas to zwiększony popyt przekłada się na wzrost średniego czynszu, czego można oczekiwać także i w tym roku.
Należy się spodziewać, że w tym okresie przeciętne ceny najmu w poszczególnych miastach wzrosną do swoich rocznych maksimów.

Warto również zaznaczyć, że na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego oferty najmu nieraz z godziny na godzinę stają się nieaktualne, a wynajmowanie mieszkania „w ciemno" nie należy do rzadkości.

W Warszawie sporym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się takie dzielnice, jak: Wola, Mokotów, czy Ochota. Osoby, które dysponują mniejszymi możliwościami finansowymi wybierają tańsze rejony na przykład na dalekim Żoliborzu, czy Ursynowie. Z kolei krakowscy studenci skłaniają się głównie ku Grzegórzkom, Dębnikom, Krowodrzy lub okolicom Ruczaju.

Warto zaznaczyć, że stawki czynszu w poszczególnych rejonach miast mogą się od siebie nieraz bardzo różnić. W tym przypadku, bowiem lokalizacja oprócz standardu samego mieszkania ma decydujące znaczenie. Istotna jest tu nie tylko opinia o danym rejonie oraz otoczenie, ale również odległość od uczelni, bliskość centrum, dogodne połączenia komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta itp. Każdy z tych czynników odbija się na poziomie stawek najmu.

Autor: mk
Współpraca: Emmerson S.A.
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Studenci wynajmujący mieszkania są zmorą współlokatorów. Obserwując zachowania studentów, zastanawiam się, czy to rzeczywiście są to ludzie na wysokim poziomie intelektualnym i etycznym. Zamiast się uczyć piją po nocach nędzne trunki, wrzeszczą, przeklinają, niszczą. Są zakałą tego miasta.W cywilizowanym świecie studenci są odizolowani od mieszkańców, w Oxfordzie np.muszą wracać do campusów o 22.00. Studiowanie to piękny okres w życiu człowieka,czas na rozwój i dojrzewanie a przede wszystkim czas na naukę.Przykre, że tzw "przyszłość narodu" robi z siebie BYDŁO!!!!
Waldek, 04.09.2011, 16:35
no bez przesady ale w czasie studiów też trzeba sie wyszaleć, jestem juz dawno po ale muszę przyznać że to był najlepszy beztrosko spędzony czas za co dziękuję rodzicom
arkadiusz, 06.09.2011, 07:44
studenci niszcza mieszkania wiec tylko skrajnie chciwi lubia im wynajmowac chaty..osobiscie wole by lokal stal pusty caly rok niz studenci mieli by go zniszczyc...remont po nich to wydatek min. 4-5 tys zl
dodatkowo sasiedzi z zyczliwych staja sie wrogami co nie jest przyjemne!!!
PS.Student to wiekszy cham niz robotnik budowlany na cyku!!!
adam, 06.09.2011, 16:55
bez przesady! Widocznie właściele wynajmuja nie odpowiednim studentom mieszkania, albo własciciele nie nadają się do normalnego wspolzycia w spoleczeństwie
student, 08.09.2011, 16:23
zakałą są mieszkańcy w blokach w Opolu... taka patologia że to sie w głowie nie mieści... w życiu bym już nie chciał wynajmować tam mieszkania, a co gorsza mieszkać na dłuższy okres..
spokojny student, 05.09.2011, 00:23
Komentarz został usunięty.