Rynek kredytów hipotecznych. Raport - lipiec 2015

Oprocentowanie kredytów hipotecznych minimalnie wzrosło. Jednak nadal jest ono na bardzo niskim poziomie. A jakie zmiany czekają nas na rynku kredytów mieszkaniowych?
  • Budowa mieszkań

    Z comiesięcznych badań Biura Informacji Kredytowej dotyczących popytu konsumentów na kredyty wynika, że nadal ostrożnie podchodzimy do pożyczania pieniędzy na kupno mieszkania.

    mk

Najistotniejszą zmianą dla rynku kredytów hipotecznych jest zapowiedź włączenia do programu dopłat Mieszkanie dla Młodych (MdM) nieruchomości z rynku wtórnego. Ta oraz kilka innych zmian mogą wejść w życie już we wrześniu 2015 roku. Wówczas znacznie więcej osób będzie mogło skorzystać z rządowych dopłat do zakupu mieszkania. 

O oprocentowaniu kredytów hipotecznych

Średnie oprocentowanie kredytów z wysokim, bo 25-procentowym wkładem własnym, niewiele wzrosło – z 3,47 do 3,48 proc. Rata kredytu na kwotę 300 000 zł zaciąganego na 30 lat wynosi teraz 1499 zł. To niewiele, jak popatrzymy na to, że uruchamiając takie samo zobowiązanie w 2012 roku, pierwsza rata wynosiła aż 2054 zł.

Eksperci ostrzegają jednak, że tak tanie kredyty jak obecnie, mogą podrożeć. Szacuje się, że w drugiej połowie przyszłego roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zacznie podnosić stopy procentowe. Jednak stawka WIBOR, od której zależy oprocentowanie kredytów, zwykle rośnie wcześniej niż stopy ustalane przez RPP. Z tego powodu już w 2015 roku możemy mieć do czynienia z powolnym wzrostem oprocentowania.

Dobre informacje dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania na kredyt

Planowana jest zmiana ustawy regulującej zasady rządowego programu Mieszkania dla Młodych. Największym bonusem dla beneficjentów MdM-u ma być umożliwienie uzyskania dopłaty również na lokale używane. Ta zmiana jest szczególnie istotna dla osób, które mieszkają w małych miejscowościach, gdzie działalność deweloperska praktycznie nie istnieje. Trzeba jednak pamiętać, że limity cenowe najprawdopodobniej będą w ich przypadku niższe niż dla lokali nowych.

Większe zmiany w MdM to również m.in.: podwyższenie stawki dopłat z 15 proc. do 20 proc. dla osób posiadających dwoje dzieci. Dla rodziców z co najmniej trójką pociech stawka rośnie z 15 proc. do 30 proc. Dodatkowo dopłata dla dużych rodzin będzie naliczana nie jak obecnie do 50 metrów kwadratowych, ale do 65 mkw. To może spowodować, że w niektórych miastach możliwe do uzyskania dofinansowanie wyniesie ok. 100 tys. zł. Ponadto są plany, by rodziny wielodzietne mogły skorzystać z MdM nie tylko na zakup pierwszego w życiu mieszkania, ale również w przypadku zmiany lokalu na większy.

W raporcie wspomniano też o sytuacji osób, które spłacają kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. Ze względu na sytuację w Grecji kurs franka w ostatnich miesiącach rośnie. Obecnie wynosi już 4,05 zł. Tymczasem jeszcze na początku maja było to nieco poniżej 3,90 zł. W rezultacie w ciągu dwóch miesięcy rata wynosząca 500 franków wzrosła o około 70 zł. 

Kredyt mieszkaniowy w złotych z wkładem własnym na poziomie 25 proc.

Kredyt zaciągnięty jest na kwotę 300 tys. zł (o pozycji w tabeli decyduje koszt kredytu)

Kredyty hipoteczne z 25-proc. wkładem własnym

Kredyt mieszkaniowy w złotych z wkładem własnym na poziomie 10 proc.

Kredyt zaciągnięty na kwotę 300 tys. zł (o pozycji decyduje koszt kredytu)

Kredyty hipoteczne z 10-proc. wkładem własnym

Kredyt mieszkaniowy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM)

Kredyt zaciągnięty na kwotę 300 tys. złotych z wkładem własnym na poziomie 15 proc. (o pozycji decyduje koszt kredytu)

Kredyt hipoteczny w ramach MdM - lipiec 2015

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Jarosław Sadowski Główny Analityk, Expander Advisors
0komentarzy