Rynek kredytów hipotecznych. Im więcej dzieci, tym wyższe zadłużenie rodziców

Rodziny z dziećmi są najbardziej „zakredytowaną" grupą społeczną w Europie. Taki dług ma w UE 53,5 procent rodzin z dziećmi, które mieszkają na swoim. Zadłużonych par bez dzieci jest o połowę mniej, a tylko jeden na 5 singli ma nieruchomość obciążoną hipotecznie (wg Eurostatu).
  • Budowa mieszkań

    916 zł to kwota raty kredytu hipotecznego, z którą musi liczyć się nabywca mieszkania dwupokojowego w jednym z 10 największych polskich miast – wynika z szacunków Lion's Bank. Szacunki te zakładają, że kredyt zaciągnięty jest na 30 lat, z 20-proc. wkładem własnym.

    mk

Z danych Eurostatu wynika również, że im więcej dzieci, tym rodzice są bardziej zadłużeni. Wśród rodzin z jedną pociechą tych zadłużonych jest 58 proc., przy dwójce dzieci odsetek ten rośnie do 64 proc., a przy trójce do 65 proc.

Dowiedz się: Kiedy lepiej zaciągnąć kredyt z ratami równymi, a kiedy malejącymi 

Te dane raczej nie dziwią, ponieważ posiadając dziecko rodzice często chcą lub muszą zmienić mieszkanie na większe, nie mówiąc już o zmianie samochodu lub zakupie wyprawki i utrzymaniu malucha. To wszystko kosztuje i to nie mało. Centrum Adama Smitha szacuje, że w Polsce odchowanie pierwszej pociechy kosztuje nawet 190 tys. zł, a dwóch 350 tys. zł.

Zakup mieszkania to potężny wydatek. Polska norma daleko od europejskiej

Choć z punktu widzenia Polaków wydaje się to mało realne, ale standard w Europie zakłada, że rodzina z trojgiem dzieci dysponuje aż 5-pokojowym mieszkaniem. W Polsce taki standard wciąż jest nieosiągalny. Jednak w takich krajach jak: Belgia, Cypr, Holandia, Irlandia czy Malta faktycznie jest normą.

Krajami, w których posiadanie dzieci wiąże się z wyraźnie wyższą skłonnością do zadłużania są: Łotwa, Litwa, Słowacja czy Francja. Eurostat podaje, że w przypadku tych krajów rodziny z dziećmi nawet 7 razy częściej zaciągnęły dług zabezpieczony hipotecznie niż ci, którzy pociech nie mają. I tak na Litwie 14 proc. rodzin z dziećmi jest zadłużonych, podczas gdy tych bezdzietnych z kredytem jest tylko 2 proc. Równie wyraźny jest też przykład Francji, gdzie 75 proc. rodzin z dziećmi ma kredyt, podczas gdy tylko 20 proc. tych bez dzieci obciążają co miesiąc raty kredytu mieszkaniowego. W Polsce jest to odpowiednio – 17 proc. i 6 proc.

Nikłym pocieszeniem jest fakt, że kredyty hipoteczne są relatywnie tanim źródłem finansowania (oprocentowanie jest wyraźnie niższe niż na przykład w przypadku kredytów gotówkowych). Jednak, jeśli ktoś musi pożyczyć pieniądze na zakup mieszkania, to racjonalnym posunięciem jest pozyskanie ich właśnie w ten sposób.

Radzimy: Ile kosztuje zaciągnięcie kredytu hipotecznego

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Wszyscy , powtarzam wszyscy na zachodzie kupuja domy/mieszkania na kredyt hipoteczny.
Inny rodzaj kupna jak kredyt hipoteczny zazwyczaj na 25 lub 30 lat jest niemozliwy z powodu zbyt niskich zarobkow w stosunku do ceny domow/mieszkan.
emigrant od 1980 roku, 05.06.2015, 10:54
Będąc samemu wynajmę pokój-po grzyba mi mieszkanie? Mieszkając z żoną/dziewczyną wynajmę kawalerkę. Mając 2-3 dzieci kupno mieszkania jest koniecznością! I nie klitkę 45m kw tylko przynajmniej 60-65!
Tom, 06.06.2015, 18:13