Rosną marże kredytów hipotecznych

W sierpniu 2016 roku średnia marża kredytu hipotecznego z wysokim (bo aż 25-procentowym) wkładem własnym wzrosła z 2,06 proc. do 2,16 proc. Dlaczego marże kredytów mieszkaniowych rosną?
  • Kredyty hipoteczne

    Z raportu Metrohouse i Expandera wynika, znaczący wzrost średniej marży kredytów hipotecznych z wysokim (25%) wkładem własnym to nie wynik podwyżek w bankach, ale wycofania bardzo atrakcyjnej oferty Banku BPH.

    OpenClipart-Vectors (Pixabay.com)

Główna przyczyna wzrostu marż kredytów hipotecznych jest dosyć nietypowa.
– Od września Bank BPH zaprzestał udzielania kredytów hipotecznych. Ponieważ dotychczas proponował klientom bardzo niską marżę to brak tej oferty na rynku znacząco wpłynął na wzrost średniej marży – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. Bank BPH proponował bardzo niską marżę dla kredytów, które pokrywały nie więcej niż 80 proc. wartości nieruchomości. Decyzja banku o wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych wynika z planowanego podziału banki i przejęcia jego części przez Alior Bank. 

– Kolejną przyczyną wzrostu średniej marży kredytów hipotecznych są zmiany w mBanku. Instytucja ta od września udziela tego typu kredytów tylko za pośrednictwem mBanku Hipotecznego. Przy okazji została wprowadzona niewielka podwyżka marż, która również wpłynęła na średnią – dodaje ekspert.

W ostatnim czasie pojawiła się również bardzo dobra informacja dla osób planujących budowę domu na działce rolnej. Banki ponowie zaczęły finansować takie budowy. Weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy, która wywołała problem. Jednak należy pamiętać, że nadal istnieją pewne trudności w tym obszarze. – Wciąż trudno jest uzyskać finansowanie, jeśli powierzchnia działki rolnej jest większa niż 3 000 mkw. Przyczyną niechęci banków są ograniczania w sprzedaży takich gruntów, co wprowadziła wspomniana już ustawa. Tego nowelizacja bowiem nie zmieniła – dodaje Jarosław  Sadowski.

Marże i oprocentowanie kredytów w złotych, z wkładem własnym 25%

Kredyt na kwotę 300 tys. zł, o pozycji decyduje koszt kredytu 

Marże kredytów hipotecznych

Marże i oprocentowanie kredytów w złotych, z niskim wkładem własnym 10%

Kredyt na kwotę 300 tys. zł, o pozycji banku w tabeli decyduje koszt kredytu 

Marże kredytów hipotecznych

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Metrohouse i Expander
0komentarzy