Przy wynajmie mieszkania warto się targować

Najem lokali mieszkalnych w Warszawie drożeje, a we Wrocławiu i Krakowie jest tańszy niż przed miesiącem. Jednak stawki transakcyjne w wszystkich trzech przypadkach są niższe od ofertowych.

W marcu wzrosły zarówno ofertowe, jak i transakcyjne ceny najmu mieszkań w Warszawie. Inaczej było w Krakowie i Wrocławiu, gdzie najem lokalu mieszkalnego okazał się tańszy niż miesiąc wcześniej.

Odnosząc się do rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych trzeba podkreślić jego sezonowy charakter. Najwyższe ceny osiągają zazwyczaj umowy zawierane w okresie sierpień–wrzesień, gdy studenci zaczynają szukać mieszkań na zbliżający się rok akademicki. Zwiększona liczba chętnych do najmu automatycznie przekłada się na wzrost cen. Z drugiej strony ostatni kwartał roku stanowi zazwyczaj swoisty okres "posuchy", kiedy to realizowanych jest niewiele transakcji, a stawki osiągają najniższe poziomy. Z kolei w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku ceny zazwyczaj są zbliżone do rocznych średnich. Podobnego scenariusza można się spodziewać również i w tym roku.

Poniższe zestawienie przedstawia charakterystykę transakcji najmu, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. w marcu 2011r. w Warszawie, Krakowie oraz we Wrocławiu.

Transakcje najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, marzec 2011 r. 
Miasto Średnia powierzchnia [m2] Średnia liczba pokoi Najpopularniejsza dzielnica Średnia stawka ofertowa [zł/m2] Średnia stawka transakcyjna [zł/m2] Różnica stawek [%]
Warszawa 60,2 2,3 Wola 40,10 38,30 4,5
Kraków 54,8 2,2 Podgórze 29,70 28,40 4,4
Wrocław 60,0 2,4 Krzyki 30,00 28,50 5,0

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A 

Powyższa tabela potwierdza tezę, że szukając lokalu mieszkalnego do najmu warto się targować. Świadczą o tym różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi w każdym z trzech miast. Warto dodać, że w marcu zdarzały się sytuacje, kiedy najemcy udało się obniżyć stawki czynszu nawet o jedną czwartą. W tym miejscu należy zaznaczyć, że właściciele mieszkań często z premedytacją podają za wysoką pierwszą cenę, aby w ten sposób zostawić sobie miejsce na spodziewaną obniżkę w trakcie negocjacji.

Wielkość mieszkania ma największe znaczenie dla warszawiaków. To właśnie w stolicy wynajęte zostały w marcu lokale o najwyższej przeciętnej powierzchni, z kolei najmniejszych jednostek mieszkalnych poszukiwano w Krakowie. Co ciekawe pomimo faktu, że średni metraż najmowanych mieszkań we Wrocławiu jest niższy niż w stolicy, to właśnie w tym pierwszym mieście klienci skłaniali się ku największej liczbie pokoi.

Zaskakujący jest fakt, że na warszawskim rynku w marcu Wola wyprzedziła Mokotów, który przez długi czas był dzielnicą najbardziej obleganą przez najemców. Bez zmian za to było się w Krakowie oraz Wrocławiu. W tych miastach nadal największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne odpowiednio na Podgórzu i Krzykach. W każdym z trzech przypadków decydujące znaczenie ma dobra lokalizacja oraz odpowiednia infrastruktura komunikacyjna zapewniająca dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta.

Autor: mk
Współpraca: Emmerson S.A.
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
no to powodzenia! bo z tymi kredytami to jest tak ze trzeba sie nachodzic a i tak mozna pozostac z niczym na koniec!
Anonim, 05.05.2011, 22:25
Łatwo nie jest ale nie ma co się poddawać najlepiej odwiedzić doradcę sam korzystałem z pomocy Open finance i jestem bardzo zadowolony, bo niby ofert nie brakuje ale wybrać odpowiednia to tragedia!!!
Anonim, 08.05.2011, 14:04