Przeprowadzka po polsku. Jak się do niej przygotować?

"Przeprowadzka uśmiech losu czy zasadzka" śpiewał Grzegorz Turnau. Analizujemy jak to jest z naszymi zmianami adresu i podpowiadamy od czego zacząć pakowanie.
  • Dobra organizacja jest bardzo ważna przy przeprowadzce

    fot.123RF

By uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z przeprowadzką porządki powinniśmy zacząć już kilka tygodni wcześniej. Wyrzućmy niepotrzebne rzeczy, książki oddajmy do biblioteki. Warto wcześniej powiadomić urzędy, banki, czy dystrybutorów prenumerat o zmianie adresu. Ważne dokumenty, czy klucze schowajmy w miejsce, do którego będziemy mieć cały czas dostęp.

Przygotujmy kartony różnej wielkości, ich dna wzmocnijmy taśmą. O zwykłe kartony można spytać w supermarketach, czasami sprzedawcy oddają je za darmo (szczególnie mocne są te po napojach). Można je również kupić m.in. w sklepach z artykułami budowlanymi. Są bardziej trwałe i zamykane, a ich średnia cena to ok. 6-7 zł za karton o pojemności 80 litrów. Do zabezpieczenia sprzętów i delikatnych przedmiotów przydatna jest także folia bąbelkowa, ale czasami wystarczą zwykłe gazety. Rzadziej używane rzeczy należy spakować na początku. Wszystkie kołdry, poszewki czy koce można bez problemu transportować w foliowych workach. 

Zobacz też: Jak uporządkować domowe dokumenty?

- Nie sądziłam, że mam tyle rzeczy – opowiada o swojej przeprowadzce Aleksandra Kulik, która przeniosła się z Poznania do Wrocławia – nie zaplanowałam dokładnie jak spakować swój dobytek, więc nadal mam wszystko w tobołach, przez co niczego nie mogę znaleźć. Lepiej mieć zawsze kogoś do pomocy i dodatkowy karton, na rzeczy, które mamy zamiar spakować na koniec. Wychodzi ich więcej, niż zakładaliśmy – radzi Aleksandra.

Pamiętajmy, że dobra organizacja to podstawa udanej przeprowadzki. Warto wcześniej zaplanować co i gdzie zapakujemy, by potem zamiast się denerwować poszukiwaniami, cieszyć się urządzaniem nowego mieszkania.

Z raportu o przeprowadzkach Polaków przygotowanego przez firmę clikctrans.pl wynika, że najczęstszą przyczyną zmiany miejsca zamieszkania naszych rodaków są powody osobiste. Odpowiedziało tak, aż 48 proc. osób spośród blisko 3200 biorących udział w ankiecie. Jako drugi powód Polacy wymieniają poszukiwanie lub zmianę miejsca pracy (40 proc.). Jedynie 12 proc. ankietowanych stwierdza, że przeprowadzają się w związku z kupnem nowego mieszkania.

Najczęściej przeprowadzamy się do mieszkań jednopokojowych - 46,6 proc. Mieszkania dwupokojowe stanowią 25,2 proc. wszystkich przeprowadzek, a trzypokojowe lokale 17,8 proc. Do mieszkań czteropokojowych i większych wprowadza się jedynie 10 proc. ankietowanych. 

Czytaj też: Jakich błędów unikać przy projektowaniu kuchni? 

W przypadku migracji wewnętrzej najczęściej wyprowadzamy się z województwa mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Bilans ujemny, czyli liczba przeprowadzek "z" przewyższająca liczbę przeprowadzek "do" można zaobserwować w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i lubuskim. Dodatni bilans dotyczy pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego i podlaskiego. Największą popularnością wśród przeprowadzających się cieszą się duże miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia i Gdańsk. Przeprowadzki w obrębie miasta najczęściej odbywają się stolicy i w Krakowie.

Z raportu wynika, że coraz więcej osób przeprowadza się z zagranicy do Polski. Jeszcze trzy lata temu, ten kierunek był odwrotny: przeprowadzek za granicę było 26% więcej niż powrotów do Polski, jednak w latach 2012-2013 przewaga powrotów do kraju wzrosła o 18 proc. Jeśli chodzi o zagranicę, najczęściej przeprowadzamy się z lub do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii. 

Średnio zabieramy ze sobą 625 kg bagażu, jednak zazwyczaj jest to około 500 kg. Za granicę zabieramy zwykle sofę lub łóżko (31% przeprowadzek), stół (21%), szafę (20%), rower (17%), komodę (16%), telewizor (13%) oraz pralkę (13%). W przeprowadzkach krajowych w czołówce jest sofa lub łóżko (25%), szafa (23%), stół (18%) oraz komoda (15%). Średnia cena przeprowadzki w obrębie kraju wyniosła 447 zł. Przeprowadzka zagraniczna to koszt 1600 zł, a przeprowadzka do Polski to średni koszt 1767 zł. 
Autor: Zuza Gunia
0komentarzy