Prosperity deweloperów pod znakiem zapytania?

Wyraźne spadki aktywności deweloperów pokazują najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Na razie jest jednak za szybko na ogłaszanie końca dobrego okresu na rynku.
  • Mieszkania deweloperskie

    Rynek mieszkaniowy z zaciekawieniem wyczekuje konkretów związanych z Mieszkaniem Plus. Tymczasem z danych GUS wynika, że po ustanowieniu rekordu liczby rozpoczynanych inwestycji, optymizm wśród deweloperów osłabł najmocniej od 3 lat.

    mk

By ocenić, czy faktycznie nastał koniec prosperity deweloperów, potrzeba trochę więcej czasu. Wynikom trzeba przyjrzeć się  w dłuższym okresie. 

Pięć pierwszych miesięcy 2016 roku obfitowały w nowe inwestycje deweloperów. Firmy rozpoczęły budowę 33 440 nowych lokali mieszkalnych, to tylko o 1,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jednak gdy przypatrzymy się majowi 2016 roku, to było to 6 072 mieszkania, co rok do roku oznacza spadek o 26,7 proc. Rozpatrując dłuższe okresy 12-miesięczne, to okazuje się, że aktualny poziom (86 100 mieszkań) jest o 11,1 proc. wyższy niż przed rokiem i o 2,5 proc. niższy niż miesiąc temu. 

Aktywność deweloperów w okresie od czerwca 2015 r. do maja 2016 r. 

Aktywność deweloperów - maj 2016

To efekt tego, że obecnie rynek jest w okresie zbierania plonów pracy sprzed roku-dwóch. Z miesiąca na miesiąc przybywa mieszkań oddawanych do użytkowania. W ostatnich 12 miesiącach było ich 72,6 tys., wartość ta niemal nieprzerwanie rośnie od wiosny ubiegłego roku, w kwietniu 2015 r. wynosiła 55,4 tys. Spodziewamy się dalszych wzrostów tego wskaźnika jeszcze przez kilka kwartałów. Realizacja inwestycji deweloperskiej trwa bowiem około dwóch lat, a statystyka GUS-u pokazywała wzrost liczby rozpoczętych budów przez niemal całe ostatnie trzy lata. Nowych mieszkań na rynku nie powinno więc brakować przez jeszcze co najmniej dwa lata.

Spadkowy miesiąc (w samym maju obniżyły się wszystkie wskaźniki aktywności deweloperów, zarówno w ujęciu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca) może być jednak statystycznym wypadkiem przy pracy związanym z dwoma długimi weekendami jakie były w kalendarzu. Jest to bowiem okres, który nie sprzyja jakiejkolwiek aktywności biznesowej.

Mieszkanie Plus – jak wpłynie na rynek ten rządowy program mieszkaniowy

W czerwcu pojawiły się bardziej szczegółowe informacje na temat nowego programu rządowego Mieszkanie Plus. Jednak nadal pojawia się sporo pytań z nim związanych. Program ma opierać się na kilku filarach:

  1. wsparciu budownictwa społecznego, 
  2. wprowadzenia tanich mieszkań na wynajem, 
  3. stymulowaniu indywidualnego oszczędzania na mieszkanie.

Warto przeczytać: Szczegóły rządowego programu mieszkaniowego „Mieszkanie Plus" 

Najbardziej interesująco zapowiada się drugi punkt. Co ciekawe tanie mieszkań na wynajem, lokatorzy będą mogli po latach wykupić. Teoretycznie lokale te mają być dostępne dla wszystkich, ale z zapowiedzi polityków wynika, że preferowane będą rodziny wielodzietne oraz osoby, których nie stać na kredyt hipoteczny i rynkowy najem. To ostatnie zastrzeżenie jest o tyle ważne, że ogranicza dostępność tanich mieszkań. Należy też pamiętać, że nieruchomości te nie będą budowane w wysokim standardzie, mogą nie mieć garaży, a ich położenie na mapie miasta pozostawiać wiele do życzenia.

Warto jednak zauważyć, że pojawienie się dużej liczby tanich mieszkań na wynajem powinno doprowadzić do obniżek stawek także w innych segmentach rynku, pozornie odległych od oferty programu Mieszkanie Plus.Choć nie należy spodziewać się rewolucji i gwałtownych spadków, bo program jest rozpisany na wiele lat i na jego efekty trzeba będzie zaczekać. Najem mieszkańw Polsce rozwija się w ostatnich latach dynamicznie i takie inicjatywy mogą ten rozwój tylko przyśpieszyć, z korzyścią dla wszystkich.

Z zapowiedzi wynika, że pierwsze inwestycje w programie Mieszkanie Plus zostaną uruchomione na początku 2018 r., co oznacza, że wprowadzić się do nowych mieszkań będzie można raczej nie szybciej niż na przełomie 2019 i 2020 roku.

Autor: Marcin Krasoń, Home Broker
0komentarzy