Popyt na kredyty mieszkaniowe najwyższy od 10 lat. Na rynku kredytowym padną w tym roku kolejne rekordy?

Tak wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe banki nie notowały od połowy 2007 roku. Co więcej, eksperci przewidują, że będzie on nadal rosnąć.
  • Kredyty mieszkaniowe - rekordowy popyt

    Zdaniem banków kredyty mieszkaniowe będą nadal zyskiwały na popularności, a warunki ich przyznawania się nie zmienią.

    KAROLINA MISZTAL

W pierwszym kwartale 2018 roku rynek kredytowy odnotował rekordowe wyniki – donoszą analitycy Narodowego Banku Polskiego. Popyt na kredyty mieszkaniowe był najwyższy od połowy 2007 roku i znacząco przekroczył wcześniejsze prognozy banków. Za wzrost popytu odpowiedzialna jest przede wszystkim wypłacona w styczniu ostatnia transza środków w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych". Eksperci przewidują jednak, że nawet mimo jego zakończenia kredyty hipoteczne będą cieszyły się coraz większą popularnością.

Kredyty mieszkaniowe sprzedają się najlepiej od dekady

W pierwszym kwartale 2018 roku banki ankietowane przez NBP przewidywały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe – nikt jednak nie spodziewał się, że wzrost ten będzie aż tak silny. Zainteresowanie kredytem na kupno mieszkania kilkakrotnie przerosło oczekiwania, osiągając poziom, jakiego banki nie notowały od połowy 2007 roku, a zatem od ponad dekady. Sytuacja ta natychmiast znalazła odbicie na rynku nieruchomości: według danych REAS w pierwszym kwartale 2018 r. rynek pierwotny w Polsce wzbogacił się o blisko 15 000 nowych ofert mieszkaniowych. Dlaczego początek bieżącego roku tak zaskoczył specjalistów?

Przeczytaj: Kredyty hipoteczne – Polacy coraz częściej zalegają ze spłatą rat

Główną przyczyną rekordowego wzrostu popytu było zdaniem banków wypłacenie ostatnich środków w ramach zakończonego niedawno programu „Mieszkanie dla Młodych". Eksperci spodziewali się, że wydarzenie to wpłynie na rynek kredytowy, nie docenili jednak skali zainteresowania rządowym dofinansowaniem. Aby móc skorzystać z puli dopłat w wysokości 381 mln zł, wiele osób zdecydowało się na kredyt właśnie w styczniu 2018 roku – do banków spłynęło wtedy około 13 000 wniosków kredytowych, a pieniądze wyczerpały się w ciągu zaledwie dwóch dni. Znaczenie programu MdM podkreśla również Polska Federacja Rynku Nieruchomości, wskazując, jak silnie wpłynął on na sprzedaż mieszkań w 2018 roku.

– Taka sytuacja wynika niewątpliwie z końca programu „Mieszkanie dla Młodych". Ostatnia możliwość, by skorzystać z dopłat napędziła koniunkturę – tłumaczy Andrzej Piórecki, prezydent PFRN. 

Zobacz oferty: Mieszkania na sprzedaż

Do innych ważnych przyczyn rekordowego popytu zdaniem ankietowanych zaliczyć należy m.in. przewidywania klientów dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym – spodziewając się, że mieszkania na sprzedaż będą tylko drożeć, wielu klientów zdecydowało się przyspieszyć zaciągnięcie kredytu. Pewną rolę odegrało też złagodzenie przez niektóre banki kryteriów udzielania kredytów hipotecznych, dzięki czemu dofinansowanie łatwiej było uzyskać.

Kredyty mieszkaniowe – co przyniesie przyszłość?

Jeśli wierzyć bankom, rekordowy pierwszy kwartał bieżącego roku ma być raczej początkiem trendu niż chwilowym odstępstwem od normy. W swoich prognozach na drugi kwartał 2018 r. banki przewidywały dalszy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. O tym, czy rzeczywiście tak się stało, przekonamy się, gdy eksperci przeanalizują dane z kolejnych miesięcy. Już teraz wiadomo jednak, że zainteresowanie kredytami i mieszkaniami z pewnością nie spadło, a ceny mieszkań w większości miast szły w górę – zdaniem ekspertów serwisu Gratka.pl nawet o 8 proc. w skali miesiąca.

Zobacz też: Mieszkania z rynku wtórnego droższe w całej Polsce

Banki nie przewidują z kolei wielkich zmian, jeśli chodzi o politykę udzielania kredytów mieszkaniowych – podobnie jak w 2017 roku, planują one w większości utrzymać dotychczasowe warunki przyznawania tych kredytów. Dobrą wieścią dla kredytobiorców może być z kolei fakt, że już od dwóch kwartałów obserwowane jest obniżanie przez liczne banki marży kredytowej. 

Autor: Przemysław Zańko
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Cześć wszystkim!
Jestem Elena Vasil, obecnie mieszka w Lublinie, Polska. W tej chwili jestem wdową z Czwórką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w styczniu i musiałem refinansować i zapłacić rachunki. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z powodzeniem, a większość banków odmówiła mi kredytu. Ale jak Bóg chciał, zostałem przedstawiony Spółdzielni Prowadzonej przez CZŁOWIEKA BOŻEGO, prywatnego pożyczkodawcę, który udzielił mi pożyczki w wysokości 80 000 euro, a dziś jestem właścicielem firmy, a moje dzieci dobrze sobie radzą, jeśli musisz skontaktować się z każdą firmą w celu uzyskania pożyczki bez zabezpieczenia, kontroli bez kredytu, bez podpisu z 2% stopą procentową i lepszymi planami spłaty oraz harmonogramem, skontaktuj się z Panem Dantym Paolą poprzez e-mail: dantecooperativehelp@hotmail.com Nie wie, że to robię, ale jestem teraz bardzo szczęśliwy i postanowiłem dać ludziom więcej do zrozumienia na jego temat, a także chcę, aby Bóg bardziej go błogosławił. Możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem jego e-maila: dantecooperativehelp@hotmail.com, aby szybko zadzwonić na czat lub WhatsApp / +35677926593 Dzięki
Elena Vasil
Elena, 02.04.2019, 12:15