Pompę ciepła chcemy montować głównie w starszych domach. Zachęca program „Czyste Powietrze”

Sprzedaż pomp ciepła stale w Polsce wzrasta. Chętnie montujemy je w nowych domach, ale marzy o nich także wiele osób rozważających wymianę pieca.
 • pompa ciepła

  Pompa ciepła to kosztowna inwestycja, jednak pod względem ekologii ten sposób ogrzewania jest jednym z najlepszych.

  Wojciech Wojtkielewicz / PPG

Spośród osób, które w 2020 r. rozważały montaż pompy ciepła na własny użytek, największa grupa – 58 proc. – chciała ją zamontować w budynku sześcioletnim lub starszym. Te wyniki ankiety serwisu Oferteo.pl pokazują, jak wielu Polaków zainteresowało się wymianą źródła ciepła m.in. dzięki programowi „Czyste Powietrze". Do marca 2020 r. o państwowe dofinansowanie do pompy ciepła wnioskowało 18 tys. osób.

Pompa ciepła coraz popularniejsza. Jakie sprzedają się najlepiej?

Pompa ciepła wciąż jest w Polsce źródłem ciepła stosunkowo mało znanym. Trudno się temu dziwić – technologia jest dość nowa, a wysoki koszt zakupu i montażu instalacji sprawia, że niewiele osób się na takie ogrzewanie decyduje. Jak szacują autorzy raportu PORT PC, w 2019 r. w polskich domach działało ok. 128 tys. pomp ciepła. Według GUS wciąż najchętniej ogrzewamy się (kolejno) ciepłem sieciowym, gazem lub paliwami stałymi.

pompy ciepła PORT PC

 

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce według typu urządzenia. Źródło: PORT PC

Popularność tej metody ogrzewania stale jednak rośnie. Według raportu PORT PC w 2019 r. sprzedało się w Polsce 42,8 tys. pomp ciepła do ogrzewania – o 64 proc. więcej niż w 2018 r. Był to już dziewiąty z rzędu rok wzrostów sprzedaży. Jeśli chodzi o to, które typy pomp były najpopularniejsze, liczby przedstawiają się następująco:

Przeczytaj: GUS: Ogrzewanie gazowe najpopularniejsze w nowych domach

 • pompy ciepła powietrze-woda do c.o. – zdecydowanie najczęściej kupowane, sprzedano ich ok. 20,3 tys. sztuk, z czego 77 proc. stanowiły pompy typu split (wzrost sprzedaży o 91 proc. rocznie),
 • pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. – sprzedano ok. 10,23 tys. urządzeń (wzrost sprzedaży o 4 proc.),
 • pompy ciepła typu solanka-woda – sprzedano ok. 6190 sztuk (wzrost sprzedaży o 15 proc.),
 • systemy grzewczo-chłodzące typu VRF – sprzedano ok. 5,6 tys. takich systemów (wzrost sprzedaży o 15 proc.).

Nie podano dokładnych danych dla urządzeń typu powietrze-powietrze oraz absorpcyjnych i sprężarkowych gazowych pomp ciepła. Podkreślono jednak, że również ich sprzedaż w 2019 r. wzrosła.

Pompy ciepła zamiast starego pieca. Zachęca m.in. „Czyste Powietrze"

Serwis Oferteo.pl przeprowadził ankietę wśród 13 902 osób, które w 2020 r. były zainteresowane zakupem pompy ciepła. Wyniki okazały się ciekawe – choć jedna trzecia badanych rozważała takie urządzenie do nowego domu, najliczniejsza (58 proc.) okazała się grupa osób, które chciały mieć pompę w domu sześcioletnim lub starszym.

Dane te pokazują rosnącą świadomość ekologiczną Polaków, ale też m.in. wpływ programu „Czyste Powietrze", który umożliwia uzyskanie dopłat na wymianę pieca i inne prace termomodernizacyjne. Rolę programu podkreśla np. raport PORT PC – do 13 marca 2020 r. w ramach programu złożono 18 tys. wniosków o środki na zakup i montaż pomp ciepła. Stanowiły one znaczący odsetek wszystkich wniosków dotyczących źródeł ciepła – 15,6 proc.

źródła ciepła PORT PC

 

Wnioski o dofinansowanie do źródeł ciepła w programie „Czyste Powietrze", stan na 13.03.2020 r. Źródło: PORT PC

Zobacz: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Oto proste sposoby

– Niestety, wyłączenie nowych budynków z programu „Czyste Powietrze" od 2020 r. doprowadziło do powstania wyraźnej luki w krajowej polityce wsparcia urządzeń grzewczych korzystających z OZE, takich jak pompy ciepła – czytamy w omówieniu raportu na stronie portpc.pl.

Według ankiety Oferteo.pl przeważająca większość badanych (84 proc.) chciałaby używać swojej pompy zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody. 16 proc. chciałoby też za pomocą tego urządzenia chłodzić dom. Jeśli chodzi o wielkość budynku, w którym miałaby działać pompa ciepła, dane są następujące:

 • 48 proc. – domy do 150 m kw.,
 • 35 proc. – domy o powierzchni 151–200 m kw.,
 • 14 proc. – domy o powierzchni 200–300 m kw.,
 • 3 proc. – domy powyżej 300 m kw.

Zdecydowana większość (91 proc.) ankietowanych deklarowała, że kupiłaby pompę od firmy, która ją również zamontuje. Tylko garstka badanych chciała kupić samo urządzenie, bez montażu w cenie. Co piąty badany przyznał, że przy wyborze pompy ciepła potrzebuje porady eksperta.

Sprawdź: Program „Stop Smog" dla właścicieli domów. Jak z niego skorzystać?

pompy oferteo

 

Wiek budynku, w jakim osoby zainteresowane zakupem pompy ciepła w 2020 r. chciałyby zamontować urządzenie. Źródło: Oferteo.pl

 

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy