Polski rynek mieszkań z rynku wtórnego w lutym 2016

Początek 2016 roku jest dobrym momentem na szukanie mieszkania. Osoby planujące zakup lokum powinny wykorzystać fakt, że obecnie sprzedający są bardziej skłonni do negocjacji cenowych.

W trzech spośród analizowanych miast przeciętny koszt metra kwadratowego używanego mieszkania zmniejszył się w stosunku do koszu z końcówki roku 2015 – wynika z raportu Metrohouse i Expandera. Niestety na rynku kredytów hipotecznych już czwarty miesiąc z rzędu rosną marże, choć pojawiła się również pierwsza od dawna obniżka. Zdecydował się na ten krok PKO BP. Jednak na niższą marżę mogą liczyć tylko osoby posiadające wysoki wkład własny.

Spokojny początek roku na rynku nieruchomości wtórnych

Ceny lokali z ryku wtórnego w analizowanych miastach nie zmieniły się znacząco porównując je do cen z poprzedniego miesiąca. W trzech spośród nich przeciętny koszt metra kwadratowego obniżył się względem poprzedniego miesiąca. Największe spadki cen mieszkań miały miejsce w Gdyni i Warszawie.

– W Gdyni kupujący płacą za metr kwadratowy 4732 złotych, czyli niemal 2 procent mniej niż w grudniu 2015 roku – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W stolicy obniżka cen jest mniejsza i wyniosła jeden procent. Warto jednak zauważyć, że jest to kolejny miesiąc, kiedy obserwujemy spadek kosztów zakupu mieszkania w Warszawie. Nabywcy mieszkań w stolicy muszą obecnie zapłacić średnio 7082 złotych za metr kwadratowy.

W pozostałych analizowanych miastach ceny mieszkań delikatnie wzrosły. W trzech lokalizacjach podwyżki nie przekroczyły jednego procenta. Tak było w Krakowie, Gdańsku i Łodzi. W przypadku stolicy Małopolski warto zauważyć, że obecna średnia cena metra kwadratowego (5667 zł) należy do najniższych, jakie odnotowywaliśmy w tym mieście w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jedyny wzrost ponad jeden procent (1,7 proc.) widoczny jest w Poznaniu. Jednak przeciętna kwota 5136 złotych za mkw. potwierdza tylko, jak bardzo stabilny w ostatnich miesiącach jest to rynek.

Marże kredytów hipotecznych rosną

Już czwarty miesiąc z rzędu rosły marże kredytów hipotecznych. Po ostatnich zmianach wprowadzonych przez Credit Agricole, Getin Banku, BZ WBK i w ING Banku Śląskim pozostały już tylko dwa banki, które nie wprowadziły podwyżek – Millennium i PKO BP. Co ciekawe, ta druga instytucja wprowadziła wręcz obniżkę. – Objęła ona jednak tylko tych wnioskodawców, którzy dysponują wysokim wkładem własnym, wynoszącym nie mniej niż 20% – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak dodać, że aby móc cieszyć się z obniżki, trzeba skorzystać z trzech produktów dodatkowych np. rachunku, karty kredytowej i jednego z ubezpieczeń oferowanych przez bank. Korzystając z kredytu hipotecznego z dodatkowymi produktami zawsze należy pamiętać, że zaciągamy go na wiele lat, w ciągu których koszty tych dodatków mogą wzrosnąć, a mimo to i tak trzeba będzie z nich korzystać.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Ciekawostką na rynku jest wprowadzenie przez BZ WBK oferty kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem. Propozycja może wydawać się atrakcyjna biorąc pod uwagę, że mamy obecnie najniższe w historii stopy procentowe. Niestety oprocentowanie będzie stałe tylko przez okres pierwszych 5 lat i będzie wynosiło 3,95%. Później będzie sumą WIBORu 3M i marży wynoszącej 2%. Oferta jest jednak warta uwagi, gdyż oprocentowanie jest znacznie niższe niż w innych bankach oferujących podobne kredyty. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: raportu Metrohouse i Expandera
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Sprzedam 3 pokojowe mieszkanie w kamienicy. Przy Parku Kultury i wypoczynki. Parter. 76m2. do remontu. 155000 pln. Okazja!!!
Gospodarek, 14.02.2016, 22:35

Polecamy