Polaków nie stać na zakup mieszkań, rząd proponuje wynajem

Ministerstwo Finansów chce, by Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył fundusz na kupno mieszkań na wynajem. BGK miałby przeznaczyć na ten cel 5 mld zł, co pozwoliłoby w ciągu 4 lat kupić 20 tys. lokali, które następnie zostałyby wynajęte Polakom.
  • budynek

    Na razie wiadomo jeszcze, że mieszkania na wynajem miałyby być kupowane od deweloperów, przede wszystkim w dużych miastach.

    sxc.hu

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk ocenia, że takie rozwiązanie zwiększy dostępność mieszkań na wynajem oraz zmniejszy problem braku nowych lokali. Szczegóły tego programu mają być zaprezentowane w tym tygodniu.

Na razie wiadomo jeszcze, że mieszkania na wynajem miałyby być kupowane od deweloperów, przede wszystkim w dużych miastach, a stawki najmu miałyby być niższe od komercyjnych, przybliżone do tych w TBS-ach. W samym Opolu wynajęcie kawalerki kosztuje od 1000 zł wzwyż, w TBS-ie ok. 700 zł razem z opłatą za wodę i odpady komunalne.

- Jeżeli te ceny byłyby niższe niż rynkowe, to bardzo dobry pomysł - ocenia Opolanin Marek Nowacki, który od 2 lat pracuje w Warszawie, a za najem kawalerki tam płaci 1700 zł. - Nie opłaca mi się tam kupować mieszkania, bo nie wiem, ile jeszcze czasu spędzę w stolicy. Jeśli przyszłoby mi się przeprowadzić wkrótce do innego miasta, nie będę niczym związany.

Zobacz: Czy deweloper może nas zmusić do kupna garażu

Wioletta Czech, właścicielka Opolskiego Domu Inwestycyjnego z Opola, mówi, że takie myślenie jest coraz powszechniejsze, szczególnie wśród ludzi młodych. - Nasze biuro w ostatnim czasie pośredniczyło w wynajmie kilku mieszkań dla osób, które przeprowadziły się do Opola, bo tutaj znalazły zatrudnienie - wyjaśnia Wioletta Czech. Jej zdaniem pomysł ministerstwa nie jest zły.

Eurostat szacuje, że w Polsce jedynie 3,5% obywateli decyduje się na wynajem mieszkania, podczas gdy w Niemczech blisko 40 proc. To unijny lider pod tym względem, średnia w UE wynosi 18 proc.

Na razie mało konkretny projekt ministerstwa wielu zainteresowanym wydaje się próbą odwrócenia uwagi od programu dopłat do kredytów mieszkaniowych, którego wprowadzenie rząd zapowiada od ubiegłego roku, po tym, jak wygasł program „Rodzina na swoim" (przez kilka lat osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w ramach tego programu, mają dofinansowaną część raty kredytowej). Miało go zastąpić „Mieszkanie dla młodych", ale ciągle nie wiadomo od kiedy.

W dodatku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła nowe zapisy dla banków, zgodnie z którymi kredytobiorcy będą musieli mieć wkrótce w gotówce równowartość 10 procent wartości mieszkania czy domu, a w przyszłości nawet 20 procent.

Zobacz: Mieszkanie z zasobów gminy. Jak się o nie ubiegać

- Tymczasem wiele młodych osób brało dotychczas kredyt nie tylko na samo mieszkanie, ale i opłacenie notariusza czy pośrednika nieruchomości - dodaje Wioletta Czech z Opolskiego Domu Inwestycyjnego.

To może spowodować, że o własne M będzie jeszcze trudniej. Joanna Wielichowska, prezes Stowarzyszenia Zarządców i Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, wyjaśnia, że rynek nieruchomości kieruje się prostą zależnością: gdy nie ma możliwości wzięcia kredytu hipotecznego na własne cztery kąty, to rozkwita wynajem.

Eksperci nie są jednak zgodni co do słuszności rządowego projektu wynajmu. Jacek Bielecki, były dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich, uważa, że lepiej byłoby, gdyby państwo nie zachowywało się jak kamienicznik, za to udzieliło ulg podatkowych prywatnym inwestorom, którzy kupowaliby mieszkania na wynajem.

W jego opinii konieczna jest też zmiana ustawy o ochronie praw lokatorów, ponieważ wynajem mieszkań w Polsce jest wciąż ryzykowny. Na przykład jeżeli lokator przestaje płacić za mieszkanie bądź je dewastuje, to nie można się go pozbyć, dopóki gmina nie udostępni mu lokalu zastępczego.

Zobacz aktualne oferty: Nieruchomości na wynajem

Autor: Edyta Hanszke
27komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (27)

Dla osób, którzy nie mają zdolności kredytowej jest to dobre rozwiązanie, w innych przypadkach taniej kupić niż wynająć, co ma wg wyliczeń ekonomiczne uzasadnienie.
neuman, 25.07.2013, 18:31
To dobre rozwiązanie, jeżeli ceny wynajmu nie będą lichwiarskie, zarobki u nas są żenująco niskie, jak można się usamodzielnić zarabiając najniższą lub niewiele więcej, nie mówiąc już o założeniu rodziny czy dzieciach i cały czas żyć w stresie i drżeć przed utratą pracy, bo zostajesz sam ze wszystkimi problemami, nikt nie pomoże , ten nędzny zarobek zamienia się na parę miesięcy na jeszcze nędzniejszy zasiłek, jak za to przeżyć, a jak masz jeszcze kredyt czy wynajmujesz mieszkanie, ale elit to nie obchodzi, oni mają dobrze, co tam dla nich kryzys, który sami spowodowali, nie żyją za 1200 zł ,tylko gęby mają pełne frazesów i obietnic i patrzą co można jeszcze nam zabrać, jaki podatek dowalić, a oni wybrańcy narodu z niczego nie zrezygnują
nika, 25.07.2013, 20:30
Masz całkowitą rację. Ile jeszcze lat potrzeba aby przeciętny Polak zarobił na godne życie i spłatę raty kredytu mieszkaniowego. Wymyśla się różne sposoby zastępcze aby młodzi mogli gdzies mieszkać. Rząd powinien zrobić wszystko aby młoda rodzina zamieszkała w swoim a nie wynajmowanym mieszkaniu czy domku. Te wszystkie TBS-y i obecnie odwrócone hipoteki doprowadzają do tego ,że Polak nie może nigdy dorobić się prywatnej własności bo i tak ,nawet jak już ma mieszkanie to bank mu je zabierze za nędzną emeryturkę którą bez łaski powinien otrzymać z ZUS-u.
MAWI, 30.07.2013, 13:56
Kolesie z PO ratują kolesi deweloperów i nic nadto. W Polsce brakuje 2 milionów mieszkań. Głównie w mniejszych miejscowościach.
Kowalski, 28.07.2013, 00:35
Pomysł bez sensu bo państwo nie jest przedsiębiorcą ani kamienicznikiem.Czytajcie ostatnie zdanie art.bo,tylko zmiany w prawie umożliwiające natychmiastową eksmisje niechcianego lokatora uruchomią milionowe rezerwy mieszkań na wynajem i tym samym ceny same się wyregulują a problem mieszkaniowy w POLSCE po prostu zniknie.
to ja, 26.07.2013, 00:19
Polaków nie stać kupić mieszkania to wniosek że należy wyjechać z kraju wiecznie zielonego
bar, 26.07.2013, 08:20
Trzeba wywieźć okupacyjny rząd
Czup, 26.07.2013, 10:48
nabijanie kieszeni deweloperom bo to zadna pomoc mlodym
qwerty, 26.07.2013, 11:23
dokładnie, 26.07.2013, 14:00
Tusk ma kase , kupi wszystkim. "glosujcie na niego"!!!!
Baba, 27.07.2013, 20:49
Sluszna uwaga! Kto szybciej sie zdecyduje na wyjazd tym lepiej dla niego.
obserwator, 27.07.2013, 13:50
jaki rząd takie propozycje... żeby im żyło się lepiej.
adi, 26.07.2013, 13:09
już polakom mienie komunalne pomogło że za 3 pokojowe mieszkanie płaci sie 1200zł czynszu!!!to jest właśnie pomoc rzadu dla polaków!!!!!kogo w tych czasch stać na kupno mieszkania skoro ludzi bezrobotnych jest multum albo pracuja bez umowy!!tusk pajacu kto nam da kredyt za piękne oczy?!!!!!
jasiek, 26.07.2013, 13:58
deweloperzy padaja to rzad wlazi im w pupsko,ruszcie glowa by w polsce
produkowano i placo a nie zamykano firmy i sprowadzano badziewie z zachodu
zreszto produkowane przez polakow ktorzy olali nasze gospodarke
lipa, 26.07.2013, 15:13
Juz dawno Regan z Bolkiem uznał że Nobel pomoże Polaków postawić na kolana.
Czup, 26.07.2013, 16:10
Juz dawno Regan z Bolkiem uznał że Nobel pomoże Polaków postawić na kolana.
Trup, 26.07.2013, 16:11
Jeżeli te ceny byłyby niższe niż rynkowe, to bardzo dobry pomysł PS. CZY TO NIE DUMPING? CZY TO NIE JEST ZAKAZANE I ŚCIGANE PRAWEM? :/ Z TEGO CO WIEM TO NIE WOLNO SPRZEDAWAĆ PONIZEJ KOSZTÓW....
FAS, 27.07.2013, 12:57
Bogaci kupują mieszania (zwłaszcza kawalerki) i wynajmują nie płacąc ani grosza podatku-czysty zysk! W miescie mozliwości bardzo duzo ludzi wynajmuje mieszkania, nie meldują się i płacą czynsz zazwyczaj za 0,5 lub 1 osobę (a mieszka np.4-osobowa rodzina) Urząd Skarbowy i Spóldzielnia mają to w d.... zapłacą uczciwi
Koźlak, 27.07.2013, 14:27
Kolejny chwyt rządu aby pozbawić polaków własności i nabić kabzę deweloperom.
Jaki sens wynajmować mieszkanie za takie pieniądze 1700/miesiąc nie lepiej kupić i jak będzie konieczność wyjazdu to sprzedać ?
kubuś puchatek, 28.07.2013, 18:07
Komentarz został usunięty.
Kwaśniewski nie podpisał uwłaszczenia szczególnie mieszkań komunalnych. mimo, zę ponad 3 miliony Polaków było za tym Nie byłoby tego co jest faszyzmu jaki z tego wynika.
Zostałprzez topdział na POLaków biedaków i polaczków bogatych w wiekszości z dawnergo PZPR i ub, Przecież Kwaśniewski siebie i elitę partyjną uwłascxzył dając im szansę i sobie zakupu mieszkania za kilkaset zł , żeby potem sprzedać za kilkaset tysięcy,
Prawda, 11.11.2013, 22:23
Nic innego jak kolesie kolesiom a z boku manipulowany t,z.w.obywatel Rzeczpospolitej.
POlipa, 28.07.2013, 21:46
Dlaczego w Polsce nie możne powstać PAŃSTWOWA FIRMA JAK W PRL
i budować osiedla ?
Polak mial by prace , a cenny mieszkań w takim systemie to 50-70 % taniej Miasta by dawały misce i tyle
Tomasz M, 29.07.2013, 04:23
teraz powstała by taka firma od razu prezesi w-c prezesi rada gmach. Potem w ustawionym przetargu wygrywa firma która zatrudnia podwykonawców i im nie płaci mieszkania idą po cenach rynkowych. Afera komisja śledcza i wyroki uniewinniające. Swoją drogą dziwi mnie że np obwodnica koszalina przetarg wygrał jakiś mostostal czy coś takiego o robte robił infrabud i trabes jak by nie mogli budować bez pośredników.
siekieradek, 30.07.2013, 16:41
Kołobrzeg , 80% nowo powstałych mieszkań wykupionych przez naszych sąsiadów z za zachodniej granicy . Nawet przy cenie 6000 pln za metr kwadratowy jest to dla nich dobrym interesem . W sezonie letnim wynajęcie mieszkania 100 pln / dzień / osoba . A poza sezonem ... 1600 pln + media za miesiąc .
Gromek, 30.07.2013, 12:43
Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem
Mat, 30.07.2013, 15:45
Szykuje się początek nowej afery mieszkaniowej. Ulgi dla przedsiębiorców żeby jeszcze więcej przycinali na budowach i wynajmie. Te wszystkie ulgi pro rodzinne mieszkaniowe itp. to bzdura pomagają tym którym nie trzeba pomagać. Ja kupowałem ruderę do remontu i nie dostałem rodziny na swoim bo była tylko na kupno na remont nie. Dobrze że szefa miałem w porządku i porobił lipne przelewy z firmy jako dochód i wpisał na czas nieokreślony do w ogóle dostałem kredyt. I nie piszcie że zarabiacie 1200pln bo tusek załatwi (dla naszego dobra żeby się łatwiej liczyło) że będzie 1000pln
siekieradek, 30.07.2013, 16:24
Komentarz został usunięty.
Znowu historia się powtarza ,, nasze kamiennice wasze ulice'' a my proponujemy by Żydzi przestali rządzić Polską.
marzena, 15.10.2013, 10:24