Polacy późno idą na swoje

Jak Polacy radzą sobie w dorosłym życiu z usamodzielnianiem się? Statystyki pokazują, że niestety późno idziemy na swoje.
  • Młody Polak na swoim

    Jedna z ostatnich publikacji Eurostatu powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) umożliwia porównanie Polski do innych krajów UE pod kątem wieku opuszczania rodzinnego domu przez osoby młode. Okazuje się, że wbrew mitowi samodzielnych i zaradnych Polaków, daleko nam do średniej unijnej pod tym względem.

    dharder

Europejskie badanie dochodów i warunków życia jest kompleksowym i powszechnym w krajach UE badaniem mającym na celu dostarczenie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów członkowskich danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i warunków życia mieszkańców Unii Europejskiej. Badanie to zostało uruchomione w 2003 r. a w Polsce realizowane jest od 2005 r. przez Główny Urząd Statystyczny.

Jednym z obszarów badania są warunki mieszkaniowe obywateli krajów Unii Europejskiej. W ramach badania określany jest odsetek osób w wieku 25-34 lata mieszkających z rodzicami. Jak zauważa sam Eurostat powyższe dane należy interpretować w kontekście uwarunkowań ekonomicznych, wzorców kulturowych, obserwowanego upowszechnienia wyższego wykształcenia, a także problemów napotykanych przez młode osoby na rynku pracy.

Z opublikowanych danych wynika, że w 2011 r. w Polsce aż 44,4% młodych osób w wieku 25-34 lata mieszkało ze swoimi rodzicami. Średnia unijna dla tego okresu wynosiła 28,3%. Najniższy wskaźnik występował w krajach północnej Europy:

  • w Danii - 1,9%,
  • w Finlandii - 4,1%,
  • w Szwecji - 4,1%.

Wyniki badania potwierdzają mity na temat późnego usamodzielniania się osób w krajach Europy południowej. Włochy, Hiszpanię, Grecję czy Maltę charakteryzują wskaźniki w przedziale od 44,5% do prawie 52%.

Wskaźnik osób w wieku 25–34 lata mieszkających z rodzicami w wybranych krajach Unii Europejskiej, dane za 2011 roku  

Źródło: Opracowanie Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie danych Eurostat 

Wydaje się, że wskaźnik obliczony dla Polski jest zaskakująco wysoki. I to nie tylko na tle innych krajów europejskich, ale też na tle powszechnego przekonania, jak faktycznie wygląda ta sytuacja w naszym kraju.

Można przypuszczać, że Eurostat opiera swoje wyliczenia o dane meldunkowe. Tymczasem wiadomo, że te odbiegają u nas od rzeczywistości. Przykładowo bardzo wielu studentów lub absolwentów mieszkających w dowolnym z dużych ośrodków miejskich pozostaje zameldowanymi w swoich rodzinnych stronach. Moment przemeldowania następuje z reguły dopiero po zakupie własnej nieruchomości mieszkaniowej. W tym kontekście dane Eurostatu można uznać za dość wiarygodne jeśli chodzi o liczbę Polaków w tej kategorii wiekowej, która nie ma własnego mieszkania lub domu.

Autor: Emmerson S.A.
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

polacy pozno ida na swoje bo wszelkie sitwy opanowaly gospodarke polski i ja rozkradaja a mlodzi polacy musza pracowac za granicami.
v3r1, 16.04.2013, 11:49
Prawda jest taka, ze polacy ida pozno na swoje bo nie stac ich na wynajecie mieszkania a co dopiero kupno. Wiec darujcie sobie wasze statystyki i porownania do innych krajow!
MALA, 16.04.2013, 14:14
ja, 16.04.2013, 14:16
haha i będzie jeszcze gorzej z tym "iść na swoje"????? młodzi ludzie nie mają pracy a jak już znajdą to umowa śmieciowa lub 2 czasowe i do widzenia. A jak ma się pracę to na dobry początek "bo ktoś jest młody" to za psie pieniądze będzie pracował za najniższa krajową albo ciut nad tym progiem.
Młody 28, 16.04.2013, 15:52
I nie: niestety, tylko: szkoda, że w ogóle są zmuszeni do płacenia haraczu.
rylf, 20.04.2013, 15:27