Podatek od nieruchomości płacimy do 15 marca. Jak jest obliczana jego wysokość?

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić do 15 marca. Obowiązek ten spoczywa na ponad 11 milionach właścicieli mieszkań w Polsce. To samo tyczy się posiadaczy działek i budynków.
  • Podatek od nieruchomości

    W Polsce podatek od nieruchomości muszą płacić tylko te osoby fizyczne, które otrzymały stosowną decyzję z gminy. Reszta podatników – o ile wcześniej poinformowała gminę o zakupie nieruchomości – może spokojnie czekać na dokument z wysokością podatku.

    jarmoluk (Pixabay.com)

Podatek od nieruchomości osoby fizyczne mogą płacić w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Uwaga! Jeżeli ktoś ma do zapłacenia w jednym roku mniej niż 100 złotych podatku, to całą kwotę musi uregulować do 15 marca. Natomiast ci, którzy mają do zapłacenia mniej niż 6,20 złotych, decyzji z gminy nie otrzymają i w ogóle nie zapłacą podatku, ale takie sytuacje to rzadkość.

Wysokość podatku za garaż wyższa niż podatku za mieszkanie

Mechanizm obliczania wysokości podatku od nieruchomości jest skomplikowany, dlatego obowiązek ten spoczywa na urzędniku, który o wysokości daniny informuje na w formie decyzji.

Dowiedz sięJaki podatek za deszczówkę zapłacimy wg nowych przepisów Prawa wodnego 

Jeśli nie otrzymamy decyzji z odpowiednim wyprzedzeniem (14 dni przed 15 marca), nie musimy płacić podatku w ustawowym terminie.

Jeśli dopiero kupiliśmy nieruchomość, to mamy 14 dni od nabycia nieruchomości, by zgłosić się do gminy jako podatnik. Po dopełnieniu tego obowiązku musimy jedynie czekać na decyzję organu, co do wysokości podatku. Jeśli otrzymamy ją na przykład 9 marca, to nie musimy płacić do 15 marca, bo czas zostaje wydłużony do 23 marca.

Warto wiedzieć! Zgodnie z prawem, jeśli gmina wyda decyzję spóźnioną, zaległy podatek trzeba zapłacić najpóźniej w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji (zgodnie z regulacjami ordynacji podatkowej).

Jak sprawdzić, czy urzędnik wyliczający podatek, nie popełnił błędu?

To niełatwe zadanie. Po pierwsze trzeba sprawdzić, jakie stawki podatku obowiązują na terenie danej gminy. Niestety nawet z tą wiedzę późniejsza kalkulacja podatku może przysporzyć wielu problemów. To dlatego, że właściciel mieszkania może być zobowiązany do zapłacenia podatku od nieruchomości z kilku tytułów:

  • podatek naliczany od powierzchni lokalu mieszkalnego,
  • podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział jako właściciel mieszkania,
  • podatek od powierzchni miejsca postojowego w garażu podziemnym (jeśli posiada się udział w hali garażowej jako odrębnej nieruchomości), 
  • podatek od powierzchni gruntu i części wspólnych budynku, w których posiada się udział jako współwłaściciel hali garażowej.

Przykładowe wyliczenie podatku od nieruchomości

Obliczmy podatek za 50-metrowe mieszkanie, z 15-metrowym miejscem postojowym w garażu podziemnym. W celu obliczeń zakładamy, że gmina przyjęła maksymalne stawki podatku dopuszczone w 2018 roku.

Przeczytaj równieżNiedogrzane mieszkania są przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych 

Za 50 metrów kwadratowych lokum maksymalna podatek wyniesie 38,5 zł (77 groszy za mkw.). Do tego dochodzi udział w gruncie pod budynkiem w wysokości 65/1500 (działka ma 3000 mkw., a cały budynek 1500 mkw.). Trzeba tu zastosować stawkę 48 groszy za mkw. rocznie oraz uwzględnić fakt, że udział właściciela mieszkania w prawie do gruntu wynosi 65/1500. W efekcie z tego tytułu gminie należy się 62,4 zł za rok.

Właściciel przykładowego mieszkania musi też zapłacić za udział w częściach wspólnych o powierzchni 100 mkw. (np. korytarze czy hall wejściowy). Z tego tytułu otrzymujemy symboliczną kwotę 3,2 złotych – przy stawce podatku na poziomie 77 groszy i udziale właściciela w tej części nieruchomości na poziomie 50/1200. Doliczyć trzeba też podatek za miejsce postojowe. Założyliśmy, że ma ono 15 mkw. i znajduje się w hali garażowej o powierzchni 300 mkw.

Gdy garaż stanowi odrębną nieruchomość (ma odrębną księgę wieczystą), a nie jest częścią wspólną budynku, trzeba zastosować stawkę jak dla pozostałych budynków lub ich części (maks. 7,77 zł za mkw. rocznie), a nie taką jak dla mieszkań (0,77 zł za mkw. rocznie). W pierwszym przypadku właściciel musiałby zapłacić za miejsce postojowe aż 116,6 złotych. Niestety wtedy podatek za garaż jest dużo wyższy niż za mieszkanie.

Warto przeczytać: Jak ubiegać się o dotacje i pożyczki na termomodernizację budynków 

Podsumowując, gdyby zastosować maksymalne stawki podatku od nieruchomości, to właściciel wspomnianego mieszkania z miejscem postojowym musiałby zapłacić daninę w wysokości 221 zł w skali roku (podatek zaokrągla się do pełnych złotych).

Wysokość podatku od nieruchomości w 2018 roku za  mieszkanie o pow. 50 mkw. z garażem

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości wzrośnie w 2018 roku

Minister Finansów zezwolił na podwyżkę stawek podatku od nieruchomości o 1,9 proc. I choć gminy nie muszą skorzystać z tej możliwości, to pewnie większość z nich podniesie stawki. W efekcie w 2018 roku za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy 77 groszy, za metr kwadratowy działki pod budynkiem mieszkalnym – 48 groszy, a na przykład za metr kwadratowy biurowca – maksymalnie 23,1 zł. 

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2018 roku

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości 2018 rok

Podatek od nieruchomości za mieszkanie spółdzielcze

Powyższe zasady obliczenia podatku dotyczą właścicieli nieruchomości. Jeśli przysługuje nam spółdzielcze prawo do lokalu, to podatku nie musimy płacić samodzielnie, bo robi to spółdzielnia, która jest właścicielem lokalu będącego przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Kwotę podatku dolicza potem do opłat administracyjnych.
Obowiązek płacenia podatku od nieruchomości nie dotyczy też działek rolnych i leśnych (ich właściciele płacą podatek rolny i podatek leśny). Za swoje nieruchomości inaczej płacą też osoby prawne. Składają one stosowne deklaracje w styczniu, a potem płacą podatek w ramach comiesięcznych rat. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bartosz Turek, analityk Open Finance
11komentarzy