Opłaty za wywóz śmieci: czy wyczyszczą nasze portfele?

Po 1 lipca tego roku gminy przejmą odpowiedzialność za gospodarkę śmieciową. To kolejne zadanie spadające na ich barki. Nowe zasady mają sprawić, iż nielegalne wyrzucanie odpadów stanie się nieopłacalne, w przeciwieństwie do ich segregacji.
  • Pojemniki na śmieci

    Andrzej Szkocki

Gminy nie zamierzają dokładać do interesu. Dlatego też opłaty zostaną skalkulowane na poziomie, który powinien w całości pokryć ponoszone koszty. Co więcej będą one musiały pokryć nie tylko zbiórkę samych śmieci, ale również ich późniejsze zagospodarowanie. To wszystko sprawia, iż nowy system będzie wiązać się z wyższymi opłatami, a cała sprawa budzi gorące emocje.

Warto przeczytać: Gdzie szukać informacji na temat prawidłowej segregacji śmieci

Samorządy mają do wyboru jedną z czterech metod obliczania wysokości opłaty za wywóz odpadów. Metoda może zależeć od:

  • liczby osób zamieszkujących gospodarstwo,
  • powierzchni mieszkalnej,
  • zużycia wody w danej nieruchomości,
  • gospodarstwa domowego.

Najbardziej popularne są pierwsze dwa rozwiązania. Każde z nich ma swoje wady, dlatego też podejmowane są próby dostosowywania ich do realnych warunków. W przypadku pierwszej metody przykładem jej uelastyczniania jest przyjęcie degresywnych stawek, tzn. iż wraz ze wzrostem liczby mieszkańców spada cena opłaty śmieciowej przypadająca na osobę. Z kolei w przypadku drugiej często podejmowane są decyzję o przyjęciu innych stawek dla mieszkań, a i innych dla domów jednorodzinnych. Ponieważ ustawa ma w zamyśle zachęcać do podejmowania proekologicznych wysiłków premiowane będzie segregowanie śmieci. 

Przykładowe metody naliczania opłat za wywóz śmieci w polskich miastach

W miastach, w których opłaty za śmieci uzależnione będą od powierzchni lokalu mieszkalnego, koszty utrzymania nieruchomości o dużych powierzchniach mogą znacząco wzrosnąć. W dłuższym terminie będzie to w przypadku osób samotnych zamieszkujących tego typu lokale stanowić kolejny powód do zastanowienia się nad zamianą go na mniejszy, bardziej dopasowany do obecnej sytuacji życiowej.

Autor: Emmerson S.A.
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Ten zasrany rząd nic nie robi, wszystko przerzuca na gminy. A gminy nie mają kasy i co prosta sprawa ceny w górę co najmniej 100%. Nieważne jak liczyć, czy segregujesz czy nie i tak wszystko co najmniej 100%.
Arkadia, 19.03.2013, 16:44
Coraz bliżej komunizmu... mamy taki socjalizm, że nie mogę teraz decydować o tym kto mi będzie śmieci wywoził... ja pierd***. Co to za mafia rządzi tym krajem.
Choracy Bertkiewicz, 19.03.2013, 21:26
Flaszka Głódź dostaje 14.5 tys emerytury . Tam są twoje podwyzki . Na śmieci !! ;-)))
west, 27.03.2013, 11:04
Po Cypryjczykach wyczyszcza portfele Polakow.
kolczyk, 27.03.2013, 11:16
Najpierw trzeba zrobić segregacje w sejmie i senacie obniżyć pensyjki osiemdziesiąt procent wysłać na szczaw i mirabelki. Resztę wymienić na ludzi fachowych w danej dziedzinie. Obniżyć podatki do sześciu procent.
Gość radia zet, 27.03.2013, 15:02
drogi emerycie - rencisto ustawa śmieciowa to pogorszenie twojego stanu zdrowia masz do wyboru zapłacić za śmieci - czy wykupić lekarstwa decyzja należy do gminy
emeryt - rencista, 17.05.2013, 09:09
Dzisiaj złożyłem wniosek o niekonstytucjonalni przepisów.
Art. 32 Konstytucji " Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne."
Jeżeli gospodarstwo domowe ma 8 osób zapłaci za wywóz śmieci tyle samo co gospodarstwo 3 osobowe 50 zł. Tak więc łatwo policzyć że za jedna osobę wyjdzie dużo niższa opłata niż za rodzinę 3 osobową która generuje mniej śmieci. Jest to to dla mnie podstawa do niekonstytucyjności rozporządzeń władz lokalnych.
~R3d, 17.05.2013, 12:11
moja sasiadka mieszka sama ale co miesiac wystawia tyle samo śmieci co moja 4osobowa rodzina (czesto odwiedzaja ją wnuki) i ja płace miesiecznie 20 zł a ona tylko 5zł to nie jest sprawiedliwa metoda naliczania opłat do tej pory w naszej gminie płaciło się za worek i tak powinno sie płacic za ilość wytworzonych śmieci
malkowska, 18.09.2013, 09:50