Opłaty abonamentowe za radio i telewizję wzrosną od 2014 roku

5,90 zł miesięcznie zapłacą od stycznia 2014 r. użytkownicy odbiorników radiowych. Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wyniesie 19,30 zł miesięcznie – poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Radio
W Polsce abonament płaci jedynie osiem procent słuchaczy radiowych i widzów telewizyjnych.

fot. npclark2k (morguefile.com)

W przyszłym roku za użytkowanie nadajnika radiowego abonenci zapłacą miesięcznie o 25 groszy więcej, a o 65 groszy więcej za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

W poniedziałkowym komunikacie KRRiT przypomniała, że przy opłacaniu abonamentu za okres dłuższy niż jeden miesiąc przysługują ulgi w opłatach. Opłatę abonamentową należy wnieść do 25. dnia każdego miesiąca. Opłaty na poczet 2014 r., według nowych stawek, można będzie wnosić od 30 maja tego roku.

Do końca 2013 r. obowiązują stawki 5,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 18,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

W zeszłym roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrosły po raz pierwszy od prawie dekady. Zgodnie ze sprawozdaniem Krajowej Rady za 2012 r. opłaty wyniosły 550 mln zł i były wyższe o 80 mln zł od opłat w 2011 r. W ocenie KRRiT wzrost wpływów był zasługą poprawy ściągalności zaległości przez Pocztę Polską, organ uprawniony do poboru.

Zdaniem przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka "ten sposób zbierania opłaty audiowizualnej jest już anachroniczny i on dożywa swoich dni". "Może będzie skuteczny przez rok albo przez dwa" - mówił w poniedziałek w radiowej Trójce. Jak przekonywał przewodniczący, ten czas powinien zostać wykorzystany do opracowania nowego aktu prawnego, w którym znalazłby się nowy system finansowania mediów publicznych.

W opinii Dworaka, "wielką groźbą dla mediów publicznych" byłoby odłożenie prac z uwagi na rozpoczynający się okres przedwyborczy i powrót do nich za trzy lata.

– Wiem, że pewne prace zostały podjęte w Ministerstwie Kultury. Krajowa Rada i nasi eksperci biorą udział w tych pracach. Mam nadzieję, że za tym pójdą nie tylko prace eksperckie, ale również decyzje polityczne – mówił przewodniczący KRRiT.

Dworak przypomniał, że abonament płaci zaledwie osiem procent słuchaczy i widzów. – Nie istnieją skuteczne środki kontroli dla osób, które nie zarejestrowały odbiorników. To jest ta zasada, która nie powinna już obowiązywać, bo nikt nie będzie przecież rejestrować telefonu komórkowego (...), a to też jest odbiornik – mówił.

– Można ściągać należności z osób zidentyfikowanych i ona jest w związku z tym jeszcze bardziej niesprawiedliwa, bo jest skuteczna wobec tych, którzy zachowali się przyzwoicie i kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy i telewizyjny – uznał Dworak.

Autor: PAP
25komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (25)

"Dworak przypomniał, że abonament płaci zaledwie osiem procent słuchaczy i widzów. – Nie istnieją skuteczne środki kontroli dla osób, które nie zarejestrowały odbiorników. To jest ta zasada, która nie powinna już obowiązywać, bo nikt nie będzie przecież rejestrować telefonu komórkowego (...), a to też jest odbiornik – mówił."-Sam pan przyznał,że "abonament to haracz",niezgodny z Konstytucją.
Aktywista, 20.05.2013, 14:20
Jaka to teraz znowu mafia sie dobiera do moich pieniedzy? Won! Prosze kodowac swoje bzdury telewizyjne, a kto to chce ogladac, to niech sobie wykupi dekoder.
Jan Owsik, 20.05.2013, 17:32
a ja nie mam tewelizora ani radyja. ogladdam tewelizje przez interneta nielimitowanego na mojm lajptopie ejser
lechu, 20.05.2013, 17:36
i jesteś przestępcą bo jak masz komórkę czy laptopa z internetem to tez masz tv i radio :) płacić musisz.. jak masz auto to tam tez pewnie radyjko gra?
a może masz na działce radyjko co? w walkmenie? ojj na bank jesteś zlodziejem unikając podatku (haraczu)
fads, 20.05.2013, 21:03
Dlaczego mam płacić TVP i PR skoro oglądam TVN i Polsat, a słucham Radia Maryja?
Jan Nowaczek, 21.05.2013, 13:25
ludzie niemaja grosza na chleb dzieci chodza glodne pracy niema umowy smieciowe miljonerow coraz wiecej kto kradnie / wykorzystuje drugiego ten zyje czy to jest ta druga japonia czy druga irlandia to wyglada na druga rosje
rom, 20.05.2013, 18:21
dworak i braun!! zapłacę, za rok z góry, w naturze!! przyślijcie gońca z wiaderkiem!! narżne po brzegi!!
agata, 20.05.2013, 18:56
"Publiczną" medialną tubę platfusów należy natychmiast zakodować. Zobaczycie ilu chętnych będzie na dzierżawę dekoderów i płacenie abonamentu. Rynek błyskawicznie to dam zweryfikuje. Dlatego Dvorak woli w sejmie przepchać podwyższenie haraczu. Będzie jak znalazł na kolejną kampanie donaldinia słońce peru
Z, 20.05.2013, 19:12
fdas, 20.05.2013, 21:01
W Irlandii zapłaciłem wczoraj 160 Euro za telewizje publiczną na rok. Większość ludzi tutaj płaci i nie ma jakiegoś oburzenia z tego powodu. Co kraj to obyczaj.
Marcin Wojnar, 20.05.2013, 22:57
A ja w Holandii nic nie zaplacilem, bo juz dawno nie ma tu takiej glupoty, ze za panstwowe pranie mozgu poprzez Radio i TV jeszcze trzeba zaplacic. Dowiedzialem sie, ze w krajach, w ktorych to jeszcze nie zostalo wytepione, czesto w artykulach prasowych sa podziwiani Polacy, ktorzy po prostu tego nie placa, zamiast sie targac po sadach, zeby nie zostac okradzionym poprzez jakies organizacje haraczowe.
NL, 21.05.2013, 09:52
Kiedy od władzy odsunięty zostanie rząd Tuska?!Ten rząd oderwany jest od rzeczywistości,nie liczy się z ubóstwem społeczeństwa!Przecież płace, emerytury i renty nie wzrastają w tym stopniu co opłaty!
kASJER, 20.05.2013, 23:05
Abonament rtv jest przykładem jawnej niesprawiedliwości społecznej funkcjonującej pod ochroną prawną państwa. Jak długo jeszcze, grupa "zastraszonych" emerytów i rencistów polskich będzie utrzymywała nierobów i wyrobników pop-kultury w XXI wieku? Czy Trybunał Europejski tzw. Sprawiedliwości w końcu zmusi Państwo Polskie do likwidacji tego przeżytku?
abo, 21.05.2013, 07:54
W Niemczech inaczej zalatwiają te sprawy. Jak tylko zameldowalem się w urzędzie od razu dostalem list, w którym byla informacja że musze opłacic rachunek za odbiornik radiowo telewizyjny. Nikt mnie nie pytal czy taki posiadam czy nie poprostu w dzisiejszych czasach chyba tylko bezdomny może nie posiadać odbiornika. A jeżeli ktos z was pisze że nie ma żadnego odbiornika i nie bedzie płacił, to dlaczego zabiera tutaj głos :) PO drugie, niech Państwo da obywatelom zarobić to wtedy zaczną płacić.
Czytelnik, 21.05.2013, 08:39
Bo Polak tak ma. Jak on kradnie - jest dobrze, jak jego okradają - jest źle. Ja w telewizorze, po całym dniu pracy nie mam ochoty oglądać głupawych seriali z tymi samymi aktorami. Nie interesuje mnie gruba baba rzucająca talerzami w kuchni, czy programy jak oni śpiewają (tańczą, kichają, siedzą, leżą, rzygają - niepotrzebne skreślić). Wolę włączyć film w którymś o coś chodzi. To, niestety, jest do obejrzenia tylko w publicznej, na jej niektórych kanałach. Słucham radia, ale nie Justina Biebera. Muzykę wybieram z Trójki i Czwórki.
I dlatego płacę abonament. Aż 250 (chyba) złotych rocznie. A wy, cieszcie się, że udało się oszukać państwo polskie na taką kwotę. Tylko nie płaczcie, że jest biedne, bo ono żyje z naszych podatków. U Niemców np. jest podobnie. Ale Niemiec to nie Polak,.
buszmen, 21.05.2013, 09:38
To o czym piszesz w Niemczech zostalo wprowadzone dopiero od stycznia tego roku. Rosna protesty i tocza sie sprawy w najwyzszych sadach. Posiadanie odbiornika nie znaczy korzystanie z bzdur i reklam publicznej telewizji i radia. Spadaly dochody bandzie w publicznych mediach (w ktorych maja rowniez posady na stare lata politycy, ktorzy to tak zorganizowali) wiec zdecydowano sie na przymusowy haracz od mieszkania i siedziby/filii firm - czyli na przyklad kazdy sklepik sieci Rossmana (ktory tez juz oddal sprawe do sadu) musi placic za ogladanie telewizji, ciagle chwalacej w niebiosa Pania Merkel. Niemcy sa ogolnie o wiele latwiej do zastraszenia przez urzedy niz Polacy, dlatego to tutaj jeszcze dziala ale tez sie zaczyna sypac.
NL, 21.05.2013, 10:06
W Niemczech dostałeś list a by płacić za odbiornik rtv i dobrze , w Polsce KRRIT przeszła zmianę organizacyjną i od kilku lat jest nowym podmiotem tzn. Spółką i jako nowy podmiot powinna zawrzeć nowe umowy i ja powinienem wyrazić na to zgodę !!!. A nie jechać jak czołg opierając się na prawach komuny 50 letnich ( nakazu ) tak jak robi to KRRiT czyli bezprawnie !!!!.
maks, 22.05.2013, 09:44
Taa... Zaraz , zaraz... no przecież Donald. T. mówił by nie płacić abonamentu. Sam to widziałem w TVP !
OMEN, 21.05.2013, 12:44
TUSK namawiał do NIEPŁACENIA ABONAMENTU RTV! Polaków, którzy posłuchali premiera ściga KOMORNIK. TUSK namawiał do NIEPŁACENIA ABONAMENTU RTV! Polaków, którzy posłuchali premiera ściga KOMORNIK - Abolicja, Abonament, Abonament Rtv, Donald Tusk, Komornik, Polityka -Wydarzenia, Sport, Plotki, Auto-moto, Seriale - SE.pl
TUSK namawiał do NIEPŁACENIA ABONAMENTU RTV! Polaków, którzy posłuchali premiera ściga KOMORNIK. Wszyscy pamiętamy, jak premier Donald Tusk (54 l.) nawoływał do niepłacenia i likwidacji abonamentu RTV, nazywając go wprost "haraczem ściąganym z ludzi". Niestety, do tych osób, które posłuchały szefa rządu, może już niedługo zawitać komornik! zwiń
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/tusk-namawial-do-nieplacenia-abonamentu...
Paranoja, 10.12.2013, 18:17
Dlaczego podwyższają abonament tym co płacą, czy to taka nagroda za uczciwość?
oburzona, 21.05.2013, 16:48
Nie. To kara za głupotę.
jorg, 21.05.2013, 17:12
Zabrali mi emeryturę na pokrycie długu abonamentowego
Szell, 07.01.2014, 22:18
Proszę nie mylić uczciwości z głupotą ludzką. Uczciwość to jest na przykład jak kasjerka mi pomyłkowo za dużo wydała, to jej to zwracam na miejscu a głupota to jest na przykład dobrowolnie utrzymywać instrumentaria swoich wyzyskiwaczy, aby ci mogli dalej żyć w luksusie kosztem naszej pracy.
Yogi, 21.05.2013, 18:40
Prywatne stacje tez nadają i jakoś mogą się utrzymać z reklam dlaczego TVP nie może tylko sięga po kasę ludzi a pensje sobie przyznają po kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy no i jestem ciekaw czy wszyscy co pracują w publicznej tv płacą abonament bo kiedyś rozmawiałem z jedną osobą która pracuje w TVP to mnie wyśmiała jak zapytałem czy płaci abonament od tamtej pory jak się dowiedziałem tez nie zapłace oni tyle zarabiają i śmieją się z nas a sami mają w dupie płacenie
max, 22.05.2013, 07:09
A dlaczego kierowcy nie płacą abonamentu. Mają w samochodach radia to też powinni płacić. A czy do kupna telewizora dołożyła się KRRiT, nie. My płacimy nie za programy, tylko za to, że mamy odbiornik. Straszna bzdura.
abc, 24.06.2013, 10:37