„Odsprzedam mieszkanie TBS” – uważaj na tego typu ogłoszenia. To pułapka

Nie możesz sprzedać rzeczy, która nie stanowi twojej własności. Podobnie jest z mieszkaniami należącymi do towarzystwa budownictwa społecznego. Najemcy mieszkań TBS nie są ich właścicielami. Nie mogą wystawić tych lokali na sprzedaż.
  • Towarzystwo budownictwa społecznego

    Towarzystwa budownictwa społecznego oferują mieszkania dla najemców, których nie stać na zakup własnego mieszkania, ale jednocześnie stać ich na utrzymanie mieszkania wynajmowanego.

    Waldemar Wylęgalski

Pierwszy anons na portalu darmowych ogłoszeń jest wyróżniony i brzmi: „TBS M-4 sprzedam. Powierzchnia – 62 metry kwadratowe. Cena: 139 tysięcy złotych do negocjacji". Drugie ogłoszenie, już bez wyróżnienia: „Atrakcyjne mieszkanie TBS, 57 m kw., 2 pokoje. 129 tys. zł". I jeszcze jedno: „Dwupoziomowe mieszkanie TBS, 3 pokoje, 60 m kw., 138,9 tys. zł".

Przeczytaj równieżMieszkanie od gminy i mieszkanie z TBS 

Podobnych ogłoszeń jest w sieci wiele. Tylko na tym portalu jednego dnia widzimy ich 78. Trzeba uważać na tego typu anonse. Atrakcyjna i konkurencyjna cena – w stosunku do mieszkań z rynku komercyjnego – tutaj niczego nie przesądza. – Ogłoszenia powyższej treści są niezgodne z prawem, zawierają ofertę, której spełnienie w świetle obowiązujących przepisów jest niemożliwe – informują w Bydgoskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

I dalej: – Skutecznie sprzedać jakąkolwiek rzecz czy prawo może wyłącznie właściciel, natomiast właścicielem wszystkich lokali w zasobach TBS-ów są wyłącznie właśnie te towarzystwa budownictwa społecznego.

Umowa najmu

TBS zawiera wyłącznie umowy najmu z osobami, które w zasobach TBS mieszkają. Osoby te są więc ich najemcami. W bydgoskim TBS dodają: – Żaden najemca nie ma prawa do zbycia w jakiejkolwiek formie (zamiana, darowizna, sprzedaż czy odsprzedaż – prawo nie zna pojęcia „odsprzedaż", ale sugeruje ono przeniesienie własności) mieszkania, którego nie jest właścicielem.

Prawo dopuszcza w pewnych sytuacjach możliwość sprzedaży lokali w zasobach TBS-ów, po cenie rynkowej, ale sprzedającym w takiej sytuacji może być jedynie TBS, tj. właściciel lokalu. Po sprzedaży lokal taki staje się własnością kupującego i wtedy nie jest to już „mieszkanie TBS".

Nikt nie wykupił mieszkania z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego 

Nasi rozmówcy informują: – W skali kraju nie mamy przypadków sprzedaży lokali z zasobów TBS-ów, w których udziały posiadają jednostki samorządu terytorialnego.

Więcej: Wykup mieszkania TBS, czyli dlaczego wolą wynajmować niż mieć je na własność 

To oznacza, że nikt do tej pory nie wykupił takiego lokum, chociaż, teoretycznie, wykup na własność mieszkania z zasobów towarzystwa budownictwa społecznego jest dozwolony. Jak już kiedyś pisaliśmy, na ponad 82 tysiące mieszkań w strukturach TBS w całej Polsce, jedynie 6 zostało wykupionych. Te wykupione mieszkania należały jednak wcześniej do prywatnego TBS, czyli do dewelopera, budującego lokale na wynajem, a nie do gminy.

Zgodnie z prawem

Eksperci podają ponadto, że zagadnienia związane z organizacją towarzystw budownictwa społecznego oraz zasady wynajmowania przez nie mieszkań reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (jedn. tekst. Dz.U. z 2018 r., poz. 1020), która była nowelizowania około 40-krotnie.

– Wobec tak wielu zmian ustawowych, na rynku funkcjonują mieszkania oddawane do użytku w odmiennym reżimie prawnym, do których stosuje się w znacznym zakresie przepisy obowiązujące w chwili ich pierwszego zasiedlenia – wyjaśniają nam w TBS w Bydgoszczy.

Zasady ważne dla najemcy mieszkania TBS

Podstawowe zasady korzystania z mieszkań w zasobach towarzystw budownictwa społecznego są następujące:

  1. użytkownik mieszkania jest wyłącznie jego najemcą,
  2. z możliwością ubiegania się o zawarcie umowy najmu związany jest obowiązek partycypacji w kosztach budowy takiego mieszkania, wysokość koniecznej partycypacji na przestrzeni obowiązywania ustawy również ulegała zmianie, obecnie kształtuje się na poziomie 30 procent kosztów budowy. To oznacza, że przyszły najemca jest zobowiązany wpłacić 30 procent wartości mieszkania i potem może w nim mieszkać, jak na swoim,
  3. partycypacja wnoszona jest w zasadzie przez przyszłego najemcę, możliwe jednak jest zawarcie umowy o partycypację np. przez pracodawcę lub inną osobę w celu uzyskania najmu przez pracowników,
  4. wszyscy najemcy w chwili zawarcia umowy i przez cały okres najmu muszą spełniać kryteria dochodowe, określone w ustawie oraz nie mogą posiadać prawa do innego lokalu.

Nasi rozmówcy z bydgoskiego towarzystwa budownictwa zaznaczają, że po ustaniu najmu najemca, który jest jednocześnie partycypantem, ma obowiązek zwrotu mieszkania do TBS, uzyskując jednocześnie zwrot wpłaconej partycypacji w wysokości zwaloryzowanej według przepisów. – Umowy najmu lokali zwolnionych zawierane są przez TBS wyłącznie z osobami wyłonionymi według zasad wynikających ze statutu oraz regulaminów obowiązujących u wynajmującego – tłumaczą.

Na temat: Czynszówki z programu "Mieszkanie Plus" rywalami TBS-ów? 

Obrót mieszkaniami w zasobach TBS niemożliwy

Przedstawiciele TBS podsumowują: – Jakikolwiek obrót, a więc sprzedaż bądź odsprzedaż mieszkań w zasobach TBS, jest niemożliwy. Jakakolwiek próba przejęcia mieszkania TBS powinna być bezwzględnie zgłoszona wynajmującemu i właścicielowi mieszkania, a zatem TBS-owi.

Jeżeli w internecie (lub gdzie indziej, np. w prasie czy na słupie ogłoszeniowym) pojawi się informacja o chęci sprzedaży lokalu TBS, trzeba o tym powiadomić pracowników tego TBS. 

Autor: Katarzyna Piojda
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Najemca MA PRAWO odstąpić swoją partycypację komu chce i robi się to bardzo często. Jest to legalne i zgodne z prawem. Prozże nie pisać bzdur. Czyżby artykuł sponsorowany przez dewelopera, bo ludzie zamiast kredytu na 30 lat wolą dać 100tyś za duży, ładny TBS?
Kamil, 26.12.2018, 12:29
TBS wie o wszystkim bo samą umowę przekazania mieszkania podpisuje się u niego w biurze. Przychodzi nowy i stary partycypant. Kwestia odstępnego i kwoty to już sprawa pomiędzy nimi.
Kamil, 26.12.2018, 12:31
Odstąpienie partycypacji to nie to samo co kupno mieszkania.
Przemysław Zańko, 05.02.2019, 10:32
administrator kombinuje w ustawieniach
oddałam w 2 wątkach + a finalnie okazało się że zrobiły się "-"
barbara, 10.12.2019, 12:26
Pułapka !?? Bzdury kompletne ! Po co straszycie ludzi i wprowadzacie w błąd ? Partycypant ma prawo odsprzedać swój udział oi dzieje się to za wiedzą i zgodą TBS. Dodam, że jest to korzystne a nawet preferowane przez TBS, który zwykle nie jest chętny do zwrotu owych 30 % wkładu budowlanego.
Wolak, 28.04.2020, 22:19
Pułapka !?? Bzdury kompletne ! Po co straszycie ludzi i wprowadzacie w błąd ? Partycypant ma prawo odsprzedać swój udział oi dzieje się to za wiedzą i zgodą TBS. Dodam, że jest to korzystne a nawet preferowane przez TBS, który zwykle nie jest chętny do zwrotu owych 30 % wkładu budowlanego.
Wolak, 28.04.2020, 22:20
Bzdury! Sama wynajelam i odstapilam dwa mieszkania w TBS, mozna legalnie wskazac kolejnego najemce odstepujac mu swoje mieszkanie. W ten sposob oddalam dwa mieszkania oraz jedno „odkupilam” od innego najemncy.
Monika, 17.05.2020, 16:03
Bzdury to wy piszecie po co ładować kasę przykładowo 15000 w eksponat TBS
jaki nigdy nie będzie własnością.Jak się chce to TBS wynajmuje się od gminy.Multum wywalaja tych co maja problemy z płatnosciami czynszu.A tu uwaga czynsze są zajeb...i rosna z roku na rok.Tak że masz trudności z kasa to TBS w przeciwieństwie do spóldzielni nie pierniczy sie i wywala na bruk.TBS .to nieudolne kwaterunki z lat komuny -najgorsze co moze być!!!!!!!!!
Stefanek, 01.07.2020, 22:09