Oddasz mieszkanie, otrzymasz dożywotnią rentę. Pytanie czy warto

Rząd pracuje nad ustawą o odwróconej hipotece, która pozwoli seniorom bezpiecznie się zadłużyć, by mogli godnie żyć.
  • Mieszkanie

    phaewilk

Instytucje parabankowe, które w zamian za dom lub mieszkanie oferują emerytom dożywotnie renty, działają w Polsce już od kilku lat. Seniorzy zyskują w ten sposób (poza emeryturą wypłacaną przez ZUS) dodatkowe pieniądze – miesięcznie od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych (kwota zależy od tego, ile warta jest nieruchomość i jaki ma być okres wypłaty dodatkowych świadczeń).

Zasada jest prosta. Aby dostać tzw. dożywotnią rentę, emeryt, który jest właścicielem domu lub mieszkania, podpisuje umowę z instytucją finansową, która z chwilą zawarcia umowy staje się właścicielem nieruchomości emeryta. W zamian za to co miesiąc instytucja ta wypłaca mu rentę. Senior ma też prawo do końca życia mieszkać w swoim domu, ale jego ewentualni spadkobiercy dziedziczyć po nim już nie mogą.
Instytucje, które oferują dożywotnie renty, kuszą emerytów widokiem uśmiechniętych seniorów na wakacjach pod palmami, którym wystarcza pieniędzy nie tylko na jedzenie i opłacenie lekarstw, ale jeszcze na rozrywki. To działa na wyobraźnię starszych osób i dają sobie wmówić, że robią w ten sposób złoty interes.

W praktyce odwrócona hipoteka wygląda mniej różowo

Wysokość takiej dożywotniej renty zależy od wieku, płci klienta oraz tego, ile warta jest nieruchomość. I tak 65-letnia kobieta, która jest właścicielką 50-metrowego mieszkania w centrum Opola (przyjmując, że mieszkanie jest warte 250 tys. złotych), może liczyć na dożywotnią rentę w wysokości 330 złotych miesięcznie. Lepiej na tym interesie wyszedłby jej sąsiad rówieśnik, który za takie samo mieszkanie dostałby miesięcznie 420 złotych.

– Ta różnica wysokości świadczenia wynika z tego, że mężczyźni statystycznie żyją krócej od kobiet, więc z dużym prawdopodobieństwem nasza firma wypłacałaby temu panu rentę krócej niż jego rówieśniczce – słyszymy w jednym z funduszy, który wypłaca renty pod zastaw domu czy mieszkania. Firmy zapewniają, że nawet jeśli klient będzie żył dłużej, niż początkowo oszacowano, i łączna wartość renty, którą odebrał, przekroczy wartość nieruchomości, one wypłacać świadczeń nie przestaną.

I bynajmniej nie będą na tym interesie stratne. Instytucje parabankowe kalkulują, że 65-letniej kobiecie będą musiały wypłacać świadczenie maksymalnie przez 25 lat. To oznacza, że właścicielka wartego 250 tys. zł mieszkania, zakładając, że uda jej się dożyć 90 lat, przez cały ten okres dostanie z funduszu 99 tys. złotych, czyli 1,5 raza mniej, niż warta była nieruchomość!

Zdaniem doradcy finansowego renta dożywotnia jest tylko z pozoru złotym interesem dla seniora. - Wycena nieruchomości pozostawia sporo do życzenia, dlatego w ostatecznym rozrachunku klient oddaje instytucji dom lub mieszkanie za połowę jego wartości - uważa Jakub Górecki, doradca finansowy.

Korzystniejszym rozwiązaniem byłoby na przykład podpisanie umowy notarialnej z osobą prywatną. – Senior do końca życia mógłby mieszkać w swoim dotychczasowym mieszkaniu, a osoba, z którą podpisałby akt notarialny, wypłacałaby mu co miesiąc określoną sumę pieniędzy – podpowiada doradca. – Innym rozwiązaniem jest na przykład zamiana trzypokojowego mieszkania na mniejsze. Na takiej zamianie emeryt może zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które podreperują domowy budżet. Korzystanie z usług instytucji parabankowych powinno być ostatecznością, bo naprawdę można na tym sporo stracić – przekonuje.

Ministerstwo Finansów szuka sposobu na to, aby chronić seniorów

Od kilku lat trwają prace nad tzw. odwróconą hipoteką, która byłaby podobna do rent wypłacanych przez fundusze, ale bezpieczniejsza dla seniorów. Odwróconego kredytu hipotecznego mogłyby udzielać wyłącznie instytucje finansowe podlegające Komisji Nadzoru Finansowego.

Co więcej, emeryt, który zdecydowałby się skorzystać z takiego rozwiązania, aż do śmierci byłby właścicielem nieruchomości (w przypadku rent dożywotnich właścicielem nieruchomości z chwilą zawarcia umowy staje się fundusz. Oznacza to, że spadkobiercy nie mają szans na dziedziczenie domu lub mieszkania). Ponadto przez rok po śmierci seniora jego spadkobiercy mieliby pierwszeństwo w przejęciu nieruchomości. Warunek jest jednak taki, że musieliby w tym czasie zwrócić bankowi kredyt wraz z odsetkami. Dopiero w chwili, gdy nie uda im się w tym okresie zapłacić, bank przejmie nieruchomość, ale musi wypłacić spadkobiercom różnicę między wartością kredytu, jaka została do spłaty (z odsetkami), a wartością przejmowanej nieruchomości.

Ale emeryci jakoś nie doceniają troski ministerstwa. – Do d... takie rozwiązanie – uważa pan Edward z Opola. – Niech nam dadzą większe emerytury, to nie będziemy musieli się zadłużać, żeby godnie żyć - kwituje. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Mirela Kaczmarek
43komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (43)

żeby tylko tak nędzne pomysły w cywilizowanym kraju były na pomoc ludziom, którzy pracowali na Polskę nawet po 40 lat :(
senior, 19.01.2012, 23:05
Nic nie jest warte oni chca nas zwabic ten pi.....ty tusk jak ntaki madry to niech sam sie sie do tego przylaczy nie dajmy sie na to on chcr pozbyc sie polakow zeby niemcy odebrali nasze ziemie musimy oizbyc sie chorego mordercy tuska on nas wykonczyc chce jakis SZATAN z tuska!!!!!
Kret, 23.01.2012, 02:47
Kochany żydowski rząd PO robi wszystko żeby Polakom żyło się jak najgorzej. Teraz sięgają po nasze mieszkania. standardowa taktyka narodu który został wpuszczony do jakiegokolwiek kraju. W razie czego zawsze mogą poskarżyć się że antysemityzm, prześladowania itd. Jacy oni biedni :-(
Z, 20.01.2012, 08:25
on trzepie kase, a jak cos nie idzie to krzyczy ze nekaja katolików ahaha :)
AndrzejJ., 20.01.2012, 09:48
Do autora:
czy nie sensowniej brzmi (zamiast "otrzyma półtora raza mniej")
otrzyma 40% wartości?
Jolek, 20.01.2012, 10:06
Po co ten pismak się wysila jak nie ma zielonego pojęcia o matematyce.
Wyliczen nie będę tu szczegółowo przedstawiał ,lecz z przykładu powyższego
wynika :1. w Polsce 1 :100 dożywa 90 lat.
Jeżeli założymy ,że żyć będzie max. do 80 l to 80-65 =15lat
250.000:(15 lat x 12 m-cy)=1.389 zł.
Tyle minimum powinien otrzymywać emeryt -ka miesięcznie.
przy założeniu ,że dożyje 80 a o ile nie to powinna resztę otrzymać rodzina
zmarłego.Te propozycję co do hipoteki odwróconej winne dotyczyć wyłącznie
RODZIN OBECNEGO RZĄDU.
gość, 20.01.2012, 16:18
Bandytyzm w biały dzień, najpierw będę pracował na głodową emeryturę 45 lat i spłacał mieszkanie 30 lat warte 250tys spłacę z odsetkami bankowi jakieś 400tyś a później w wieku 65 lat gdzie pożyję max 80 lat przy dobrych wiatrach więc dostanę od nich jakieś 60tyś za spłacane 30 lat mieszkanie, no po prostu złodziejstwo w białych rękawiczkach by żyło się lepiej !!!
gość, 20.01.2012, 10:22
nie bądżcie naiwni - bank weżmie wasze mieszkanie ale za połowę ceny! pózniej sprzeda za normalną cene rynkową. Bo bank musi zarabiac. Dużo zarabiać na waszej naiwnosci.
natalia, 20.01.2012, 11:33
buahaha deb... szukaja zobaczcie ile ta kobieta 65 letnia pozyje? 20 lat? dostanie rente 300zl czyli rzad kupi od niej JAK POZYJE 20 LAT mieszkanie warte 250 tys za 84 tys !! to ja tez moge w zamian za mieszkanie placic komus rente INTERES ZYCIA!!
aaa, 20.01.2012, 11:33
a niech się w d.e pocałują.Już chcą nasze domy,mieszkania!!A później na ulice....
Ciągle im mało.a zarabiają mul pieniędzy.Chcą zniszczyć emerytów ,dzięki którym trafili na stołki,których się trzymają rękoma i nie tylko.
To co teraz wyprawia ten rząd-to woła o pomstę do nieba.
Nie liczy się z porządnymi obywatelami RP..Ma ich gdzieś...............A gdzie nasz kapitał nagromadzony w ZUS??Niech go oddadzą i starczy nam do końca życia i jeden dzień dłużej dla rodzinki!!!!
Tylko kłamać potrafią!!!!1
wiem co mówię, 20.01.2012, 12:08
astronomiczne zarobki prezesow i dyrektorów banków? dostają jakieś specjalne dotacje rządowe albo unijne? nie, ta kasa pochodzi z łupienia zwykłych ludzi! uważajcie na banki, nie bądżcie stałymi dawcami kapitału dla nich.
natalia, 20.01.2012, 17:18
ja się na to piszę, wyliczyłam sobie na jaką kwotę mogę liczyć, oczywiście +/-
i z niecierpliwością czekam na uregulowania prawne.
Senior_ka, 20.01.2012, 20:17
przekret w imie prawa.ludzie nie dajcie sie wpuscic w maliny.
*zibi, 20.01.2012, 20:30
Komentarz został usunięty.
Ale za to, jak ta sama Pani pożyłaby jeszcze 63 lata dłużej, to mieszkanie się jej zwróci :)) nie ma co biznes po zbóju. Nie dość, że nie ma szans na to, żeby mieszkanie się w rozsądnej kwocie zwróciło, kwota renty w przykładzie to niewiele, to jeszcze instytucja będzie miała mieszkanko, które może za fajną kasę "opchnąć", bo nie podlega ono dziedziczeniu. Szukam pozytywów i jakoś trudno mi się ich doszukać.
Rzeszowianka, 20.01.2012, 20:58
To już te hieny nie mają co zabrać z naszego kraju to się zabierają za mieszkania biednych emerytów, żeby dzieci i wnuki poszły spać pod most, bo być może są w tej chwili bezrobotne i nie mogą wspomóc swoich rodziców. POzdrowienia dla RZĄDU, ja też za 7 dni będę bezrobotny. OBUDŹ SIĘ POLSKI NARODZIE.
wolny najmita, 20.01.2012, 21:32
Apelujcie do swoich rodziców,dziadków o zdrowy rozsądek,niech nie dadzą się zwieźć reklamom o dostatnim życiu w zamian za dom czy mieszkanie.Jeśli odczuwają niedostatek-pomóżcie im.Nie oddajcie złodziejom działającym w majestacie prawa dorobku ich całego życia.
Zbyszek, 21.01.2012, 07:32
Panie Pismaku
Proponuje zacząć od twoich rodziców i dziadków.
Ciekawe skąd masz mieszkanie ?
To jest reprezentowanie agentur zagranicznych banków
Filipiuk, 21.01.2012, 09:57
Emeryt sprzedajac mieszkanie za 250.000 odklada cala sume na lokate terminowa,z ktorej miesieczne przychodzy oscyluja w granicach 900-1000 i najzwyczajniej idzie na wynajem do konca swego zycia.
Kornacky, 21.01.2012, 13:11
Nie ma wpływu na pracę ekipy rządzącej,dublującymi wszelkie nowinki z zepsutych do szpiku kości nowoczesnych,nowatorskich nacji.Myślę,że żerowanie na starczej bezradności z PRL-owskim portfelem to zły krok.Są inne sposoby,nawet poruszane w tym artykule,mniej lichwiarskie.
dydar, 21.01.2012, 13:37
Czyli złodziejstwo pod patronatem rządu!Obiecywanie gruszek na wierzbie!Czy za 1500zł można godnie żyć?A tyle mniej więcej emerytury proponuje się za mieszkanie warte 250 000zł przy założeniu,że emeryt będzie żył 20 lat!Popatrzcie na klepsydry ile osób dożywa teraz wieku 70lat?Może bardziej wiekowe jest jeszcze starsze pokolenie?!
Obserwator, 21.01.2012, 17:17
najpierw pod pozorem troski o wykształcenie dzieci, szykuje się wczesniejsze wysłanie dzieci do szkół z drugiej strony w trosce o wyższe i równiejsze emerytury kobiet i mężczyzn wydłóża się czas pracy od 2 do 7 lat czyli w przypadku kobiet maja one pracowac 8 lat dłużej , a mężczyźni o 3 lata. Tym samym skróci się o te lata czas wypłaty emerytur,a człowiek już 67 letni nie ma sił i chęci do życia beztroskiego i hulaszczego. Więc hojan emerytura wypłacana przez połaczone siły ZUS i OFE ( hehehhe) zapewnią mu życie łazarza i żebraka. Oto kwintesencja KAPITALIZMU, "o take" Polskie walczylim hehehhe ukłony dla solidaruchów
Wiktor, 22.01.2012, 11:54
CO JESZCZE NIE WYMYŚLĄ ,LUDZIE PRZEZ TYLE LAT PRACOWAŁY ŻEBY NIE STAĆ NA LEKI I GODNE ŻYCIE ,ŻEBY MUSIAŁY ODAWAĆ MIESZKANIA NA JEDZENIE ŻEBY MIELI CO DO GARCZKA WŁOŻYC TAKI MAMY OBIECANY CUD PANA TUSKA , ATERAZ CHCE ŻEBY DO ŚMIERCI PRACOWAĆ .NIECH SIĘ RZĄD OPAMIĘTA CO ROBIĄ Z LUDZMI .I ZACZNIE OD SIEBIE OSZCZEDZAĆ A NIE PAN PREMIER LATA SAMOLOTEM DO DOMU ,DOBRZE ŻE TAKI JUREK OWŚIAK ROBI ZBIURKĘ PINIEDZY I SZPITALOM KUPUJE SPRZĘD .BO BY NIE MIELI CZYM LECZYĆ DZĘKI DLA JURKA OWŚAKA
KOWALCZYK, 22.01.2012, 13:29
Z tymi funduszami hipotycznymi to jest dobry przekręt. To taka oferta dla dziadków i babć ( bez obrazy) ,aby dobrze ich oskubać z majątku.Pod pozorem jakiś śmiesznych pieniędzy co miesiąc dla dziadków -finansowe rekiny przejmują nieruchomość. To taka oferta dla frajerów. Ale takich niestety nie brakuje...
lauda, 22.01.2012, 14:49
a ja się nie mogę już doczekać,kiedy to będzie a te komentarze to wypisują pewnie dzieci tych emerytów bo się boją,że spadku nie otrzymają!
Ula, 22.01.2012, 15:10
Bardzo dobry pomysł.Nie mam dzieci a ciężką pracą zdobyłam nie mały majątek 3 domy i działka w atrakcyjnym miejscu.Składkę opłacałam minimalną jak wszyscy prowadzący działalność teraz mogę to oddać za godną emeryturę a co po mojej śmierci?.......co mnie to obchodzi!!!!!
ola, 22.01.2012, 15:15
A nie lepiej to wynająć,a za zarobione grosze zrobić coś dobrego dla tych,którym już nie ma kto pomóc. Pozostawić po sobie pamięć u tych,którzy nam pomogą wtedy,gdy my już będziemy niczym.Ludzka natura ma to do siebie,że człowiek troszczy się o siebie,czasem zbyt krótkowzrocznie i za późno..
fut, 23.01.2012, 08:28
czyste zlodziejstwo.zakladajac,ze pani z opola przezyje 85 lat to otrzyma 80tys zl za mieszkanie warte 250 tys.a jaka np za 10 lat bedzie wartosc nabywcza tych 330 zl?odwracajac reklame media markt to oferta tylko dla idiotow.
kowal, 22.01.2012, 16:43
to jest tylko dla banków .STARSI LUDZIE GINA TEZ W WYPADKACH !! umierają na udary , zawały i wcale nie muszą przewlekle chorować , żeby z dnia na dzień zejść z tego świata ,po prostu banki dybią na ich strachu i niepelnosprawności intelektualnej.Ale rodzina ma prawo taki zapis sądownie zaskarżyć
B, 22.01.2012, 19:52
a to nie lepiej sprzedać mieszkanie po cenie rynkowej, pieniądze wpłacić i żyć z odsetek, a to co zostanie przekazać potrzebującym?
Marek Wacek, 22.01.2012, 20:17
Sprzedać można, ale co dalej? Pod most? Ja wbrew pozorom jestem za takim rozwiązaniem. Wynikają z tego same plusy. A zawieranie jakiejkolwiek umowy z osobą prywatną to wielka niedorzeczność i nieporozumienie - mało kto na to pójdzie, a nawet jeśli, to jego wiarygodność wypłacalności jest mniejsza, niż takiej firmy. A zatem - co w tym jest złego? Załóżmy - mam 65 lat, jestem mężczyzną, żona umarła, dzieci nie mam (a żadne pociotki mnie nie interesują). Mam mieszkanie. Czy to nie jest opłacalne? Czy lepiej umrzeć, zostawiając cały majątek, który zgarnie budżet gminy? Jak napisałem, zawieranie umów z prywatnymi osobami to ryzyko. Sprzedaż mieszkania i zamiana na mniejsze to bezsensowny pomysł - starsi ludzie są przywiązani do miejsca, w którym mieszkają, w dodatku komu się chce w takim wieku babrać w tych wszystkich formalnościach, znajdywaniu kupca, itp.? Nie jest to warte zachodu, a nawet jeśli, to po kupnie mniejszego mieszkania pieniędzy będziemy mieli tyle samo, ile wypłaciłaby nam do naszej śmierci taka firma, albo i nawet mniej. Jest to całkiem ciekawe i dobre rozwiązanie, na Zachodzie świetnie to działa. A to że firma zarobi - straszne, lepiej, żeby jeszcze dopłacała do interesu, nie? Pismaki popadają w paranoję. Gdybym był w takiej sytuacji, to 450 PLN do budżetu domowego mało nie jest, a lepsze to, aniżeli "oddawanie" całego majątku gminie albo pociotkom, które nigdy nic dla nas nie znaczyły, a po śmierci nagle sobie przypomniały.
Kołpak, 23.01.2012, 03:33
ma pan sluszna racje KOLPAK w wieku 65 lat mozna poznac druga polowe swego zycia ktora bedzie zyc w milosci i zgodzie razem z toba po co oddawac nasz ciezko zapracowany dorobek.ja oodalam wszystko dzieciom i co...teraz maja mnie w d...nawet nie zadzwonia czy zyje. bo wsciekle ze mam przyjaciela.to moj wybor i wiem ze dobrze zrobilam teraz wiem ze zyje.jestesmy juz 15lat razem i nadal sie kochamy.TO JEST ZYCIE. TRZYMAJMY SIE RAZEM NIE SLUCHAJMY GLUPICH PROPOZYCJI. TRZEBA ZYC Z GLOWA DO GORY ....POZDRAWIAM SAMOTNYCH:
gniotek, 22.10.2012, 10:12
Aha, jeszcze jedno. Żyć z odsetek. Powtarzam - gdzie? W domu samotnej starości? Tam też za pobyt się płaci a więc lepiej już chyba mieszkać we własnym mieszkaniu. Co więcej, jakie są lokaty, to wiemy nie od dziś. Ledwo przed inflacją ochronią, zresztą z takich 250 000 PLN to nie za dużo tych odsetek by było...
Kołpak, 23.01.2012, 03:34
należy:
- wyniszczyć podatkami i biurwami
- przymusowo "wyedukować" - zindoktrynować dzieci
- dzieci gdy dorosną poddać dwóm poprzednim punktom
- dzięki temu dzieci nie mogą pomóc finansowo rodzicom (dziwne że przez wieki tak to działało, widać 'rozwój' przerósł wszystkie oczekiwania)
- schorowani rodzice, do których emerytur nie jest wliczane nawet 5% z prywatyzacji majątku na który pracowali (a powinno 100%), dowiadują się że ich leki nie są już refundowane
- to przesądza decyzję o oddaniu jedynego majątku który im pozostał w łapki kolegi króliczka Czy żyją 'godnie'? Kto wymyśla te idiotyczne hasła? Godność za 1tys. PLN? Godnie żyją z wiedzą że nic nie pozostawią po sobie dzieciom? Po tym jak okazuje się że po wielu latach pracy i obietnicach spokojnej starości są na łasce bankier-szwindla? Tak wygląda socjalizm, Jarek nie stanowi tutaj alternatywy, jest tylko pobożnym(i to tylko na pokaz) socjalistą. Przy okrągłym stole ustalono że prawica nigdy nie dojdzie do władzy. Czy można to zmienić?
Zainteresuj się ideami konserwatynego liberalizmu
pepe, 23.01.2012, 08:14
Abyś nie musial się dlugo męczyć na tym świecie i oni prędko przejęli to mieszkanie.
przyszly emeryt, 23.01.2012, 08:35
nareszcie coś dobrego dla nas emerytów,młodzi,popracujcie sobie na swoje mieszkania,a starym dajcie spokój,nikt nas nie zmusza do oddania mieszkań,to nasze i robimy co chcemy,może się doczekamy,a wam nic do tego.pa
joasia, 07.05.2012, 16:17
nareszcie coś dobrego dla nas emerytów,młodzi,popracujcie sobie na swoje mieszkania,a starym dajcie spokój,nikt nas nie zmusza do oddania mieszkań,to nasze i robimy co chcemy,może się doczekamy,a wam nic do tego.pa
joasia, 07.05.2012, 16:18
na takich lichwiarskich warunkach - to Litwa.Białoruś,Ukraina ... może i Rosja by chciała ..... z m2-30 m2=około 250 zł - ja na pewno NIE !
KOMU TO POTRZEBNE ?, 23.07.2012, 22:07
ktos kto napisal ten artykul jest idiotom
greg, 13.11.2012, 19:58
Dzieci i wnuki seniorow najlepiej by ubezwłasnowolnili.Senior ma swój rozum i swoje potrzeby życiowe,chcąc godnie żyć musi i może ze swoim majątkiem zrobić co chce.Obecnie na rynku pojawiły się nowe pewne możliwości.Otóz KNF zaproponował dla bezpieczeństwa seniorów aby renty dożywotnie
w zamian za hipotekę wypłacane były przez firmy ubezpieczeniowe.To już działa.Sama z tego skrzystałam i jestem usatykcjonowana zarówno z wysokości renty jak iregularności ich wypłat oraz pokrywania wielu świadczeń i podatku.Renta nie podlega podatkowi do fiskusa.
Szczegóły można przeczytać na forum www.dola seniora.com
Katarzyna, 23.03.2013, 13:01
Nie pozwolcie pozbawic sie mieszkan dla kogos obcego, dzieci i tylko dzieci powinny byc spadkobiercami. Straszne juz sie biora za mieszkania, niedlugo nic nie pozostanie dla rdzennych Polakow. Co za kraj.......