Niedroga działka nad jeziorem - długie weekendy na łonie natury

Prawie 80 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie przygotowanej przez agencję Metrohouse marzy o własnej, niedrogiej działce, na której znajdowałby się domek letniskowy.
 • Niedroga działka nad jeziorem - długie weekendy na łonie natury

  Metrohouse
 • Niedroga działka nad jeziorem - długie weekendy na łonie natury

  Metrohouse
 • Niedroga działka nad jeziorem - długie weekendy na łonie natury

  Metrohouse
 • Niedroga działka nad jeziorem - długie weekendy na łonie natury

  Metrohouse
 • Niedroga działka nad jeziorem - długie weekendy na łonie natury

  Metrohouse

Poszukując własnej działki coraz częściej stawiamy na gotowe rozwiązania. Nie jesteśmy zainteresowani gruntami do samodzielnego zagospodarowania. Takie rozwiązanie wybiera tylko 13% ankietowanych, podczas gdy aż 82% z nich deklaruje, iż interesowałaby ich działka co najmniej z domkiem letniskowym lub nawet całorocznym - czyli "gotowe do użytku" i niewymagające wielkich nakładów pracy.

Zobacz również: Zakup domku letniskowego. Spełnienie wakacyjnych marzeń 

- Największą ilość zwolenników zdobył zakup działki z domkiem letniskowym, ewentualnie postawionym na działce domkiem holenderskim. - W porównaniu do zeszłego roku, kiedy zadaliśmy ankietowanym podobne pytania, nieco więcej ankietowanych, bo 17 proc., deklarowało, że jest zainteresowanych zakupem samej działki. Natomiast z 19 proc. do 26 proc. wzrósł odsetek deklaracji o chęci zakupu domu całorocznego - mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Przyjemne z pożytecznym

Zakup działki w górach, czy też nad morzem nie okazał się najbardziej pożądanym przez ankietowanych. W momencie planowania zakupu działki preferują tereny, które położone są nad jeziorami - 49% oraz w pobliżu lasów - 23%. - W tym punkcie ankiety bardzo różnią się od ubiegłorocznych, gdzie aż 44% ankietowanych zadeklarowało chęć zakupu działki pod lasem, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Bardzo istotną kwestią jest odległość od miejsca zamieszkania. 43% poszukuje działek w odległości do 50 km. Z drugiej strony aż 21 proc. jest w stanie rozważyć oferty, które będą położone nawet powyżej 150 km od domu.

100 tys. zł za działkę

Coraz lepsza koniunktura i pozytywne nastroje doprowadzają do tego, iż Polacy są skłonni wydać niemałe pieniądze dla przyjemności i podniesienia komfortu życia. Najliczniejsza grupa, bo 38% ankietowanych, zdecydowało się wydać od 20 do 50 tys., 26% - od 50 do 100 tys., a co dziesiąty pytany, nawet powyżej 100 tys. zł. Pozostałe 26% poszukuje najtańszych działek, do 20 tys. zł. - Budżety, które jesteśmy skłonni przeznaczyć na zakup gruntu nie są dalekie od tego, co dostępne jest na rynku. Oczywiście najłatwiej jest kupić działkę rekreacyjną dysponując kwotą powyżej 100 tys. 45% ofert wystawionych na sprzedaż kosztuje ponad 100 tys. zł. 26% mieści się w widełkach od 50 do 100 tys., 23% w zakresie od 20 do 50 tys. a 6% za mniej niż 20 tys. złotych, komentuje Marta Kosińska z serwisu Szybko.pl.

To też cię zainteresuje: Pięć sposobów na domek wakacyjny bez pozwolenia na budowę 

W porównaniu do ankiety, którą przeprowadzono przed rokiem, nie zmieniły się czynniki jakimi kierują się nabywcy działek letniskowych. Największe znaczenie ma cena działki, a następnie ciche i spokojne otoczenie oraz walory turystyczne i krajoznawcze. Natomiast najmniejszą uwagę zwracamy na prestiż okolicy oraz walory inwestycyjne.

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Metrohouse
0komentarzy