Nie będzie łatwo o mieszkanie z dopłatą w ramach Mieszkania dla Młodych

Wiele osób planujących zakup mieszkania wstrzymuje się z decyzją do czasu, gdy możliwe bądą dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Eksperci jednak uważają, że w większości miast bardzo trudno będzie znaleźć nowe mieszkania w cenie mieszczącej się w limicie.
  • Mieszkania deweloperskie w Polsce

    Analitycy zwracają uwagę na to, że w wielu miastach bardzo ciężko będzie znaleźć mieszkanie, którego cena będzie mieściła się w ustalonym dla danego rejonu, limicie cenowym.

    mk

Pomoc finansową przeznaczoną na zakup mieszkania w 2014 roku będą mogły uzyskać osoby w wieku do 35 lat, które będą kupowały pierwsze w swoim życiu mieszkanie. Dodatkowym ograniczeniem będzie powierzchnia mieszkania. Nie będzie mogła ona przekraczać 75 metrów kwadratowych. W dodatku będzie to musiało być mieszkanie nowe – od dewelopera.

Warto wiedzieć: Rząd przyjął program dopłat Mieszkanie dla Młodych

Najtrudniej będzie o mieszkania niskiej cenie

Najtrudniejszym do spełniania wymogiem programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) jest jednak limit cenowy. Cena metra kwadratowego lokalu nie będzie mogła przekraczać określonego limitu cenowego. Jest to wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Expander porównał obowiązujące obecnie wartości tego wskaźnika z cenami, po jakich dokonywane są transakcje na rynku deweloperskim. Niestety w wielu miastach bardzo trudno będzie znaleźć lokal, spełniający wymagania programu MdM.

Zdaniem ekspertów: Program Mieszkanie dla Młodych to czysty zysk dla deweloperów 

Najgorzej wygląda sytuacja w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. W tych miastach limit cenowy jest o ponad 20 procent niższy niż średnia cena nowych mieszkań. W 13 z 15 badanych miastach limit jest przeciętnie o 13 procent niższy niż średnia cena lokali. Mieszkańcy tylko trzech miast – Olsztyna, Łodzi i Gdańska – nie powinni mieć problemów ze znalezieniem mieszkań w cenie poniżej limitu założonego w programie. W dwóch pierwszych średnia jest bowiem nawet niższa niż limit. 

Limity cenowe i ceny metra kwadratowego mieszkania

Źródło: Expander

Na otarcie łez dla osób czekających na program Mieszkanie dla Młodych

Pocieszające jest natomiast to, że korzyści uzyskane dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych" (MdM) będą większe niż z zakończonej już Rodziny na Swoim (RnS). Załóżmy, że rodzina posiadająca dzieci kupuje za kredyt mieszkanie w cenie 250 000 zł o powierzchni 60 mkw. Przy obecnych poziomach stóp procentowych suma dopłat w ramach RnS wynosiłaby 44,5 tys. zł.

W przypadku Mieszkania dla Młodych w wariancie dopłaty w wysokości 15 proc. rodzina otrzymuje 31,2 tys. zł (dopłata jest do maksymalnie 50 metrów kwadratowych), czyli mniej niż w przypadku RnS. Jednak tą kwotę uzyskuje w całości już przy zakupie mieszkania. Dzięki temu może zaciągnąć mniejszy i tańszy kredyt. Kredytobiorcy nie będą więc musieli płacić ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, gdyż za wkład posłużą pieniądze z dopłaty. Ponadto będą płacili niższe odsetki od kredytu, gdyż jego kwota będzie niższa. Łącznie, w ciągu 30 lat spłaty kredytu, zyskają dzięki MdM ok. 90 000 zł, czyli znacznie więcej niż dzięki RnS. 

Autor: Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Oczywiście że nie będzie łatwo bo to tylko propaganda tuskowych sukcesów.
row, 16.05.2013, 07:01
i w adoptowanej ojczyznie bede wiazal przyszlosc.
Ron, 17.05.2013, 18:36
Ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym będą spadać w tym i przyszłym roku, wynika z ankiety, jaką Rzeczpospolita przeprowadziła wśród analityków niezwiązanych z deweloperami.Gazeta zwraca uwagę, że ceny mieszkań są dziś nawet jedną trzecią niższe niż pięć lat temu. Największą różnicę w cenach wywoławczych widać w Sopocie (spadek o 39 proc.), Wrocławiu i Gdyni (30 proc.), Poznaniu (19 proc.) i Warszawie (18 proc.).
Według Rzeczpospolitej, spadku cen można oczekiwać także na rynku pierwotnym mieszkań. Gazeta zwraca uwagę, że rośnie liczba niesprzedanych nowych mieszkań i w niektórych miastach stanowią już ponad 30 proc. oferty.
To normalne przy koszcie budowy 1800÷2100 PLN za m2
polo, 17.05.2013, 20:55
Ten "program" będzie tylko dla tych co kupią "M" (w bloku) na rynku pierwotnym.
Nie można zbudować ani domu indywidualnie ani domu od dewelopera.
Nie można kupić "M" z rynku wtórnego.
Deweloperzy od bloków nie wchodzą z inwestycjami do małych miast, bo im się to nie opłaca.
Ten "program" to propaganda Rządu, która młodym nie pomoże.
bart, 17.05.2013, 21:03
koszt ziemi max 80 tys. budowa domu ok 250 tys = 320 tys = ok 150 m2 domu z garazem kto szuka frajerow ? hehehe developerzy w koncu lemingi sie skoncza i nie bedzie komu sprzedac budowli a w miejsce sprzeawcow wkrocza syndycy i po sprawie obstawiam 2015 cena m2 w centrum Białegostoku max 3 tys. PLN
chrupol, 17.05.2013, 22:38
te 3 tys. PLN za m2 to przełom 2013/2014
olo, 18.05.2013, 00:15
Ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie są na poziomie 7000-8000, ten nowy program to będzie porażka, z takim limitem to będzie można kupić mieszkanie pod Warszawą
marta, 24.05.2013, 12:33