Należy spodziewać się podwyżki podatku od nieruchomości w 2013 roku

Własna nieruchomość to nie tylko same korzyści ale również obowiązki. Jednym z nich jest opłacenie od niej podatku. Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się jego utrzymania na dotychczasowym poziomie, czy lepiej przygotować się na podwyżkę?
  • Pieniądze na podatek od nieruchomości

    W 2013 roku wysokość podatku od nieruchomości będzie raczej wyższa niż w roku 2012.

    mk

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości określane są przez Ministerstwo Finansów, które na 2013 r. podwyższyło je o wskaźnik inflacji. Są one zróżnicowane w zależności od rodzaju, przeznaczenia nieruchomości. Ale ponieważ jest to podatek lokalny decydujące zdanie należy do gminy. Wcale nie muszą one przyjąć maksymalnych stawek. Mogą one także różnicować ich wysokość dla poszczególnych rodzajów przedmiotu opodatkowania.

Spodziewajmy się podwyższenia podatku od nieruchomości

Jeszcze nie wszędzie zdecydowano o wysokości podatku od nieruchomości na 2013 r. Jednak jak pokazują dotychczas wydane uchwały poszczególnych rad gmin dotyczące wysokości podatku od nieruchomości generalnie należy nastawić się na wzrost obciążeń z tego tytułu. Wśród miast, które w 2013 r. zdecydowały o stosowaniu maksymalnych stawek podatku znalazły się Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań i Białystok. W miastach, w których przyjęte stawki podatku są niższe również będziemy mieć do czynienia z ich wzrostem w porównaniu do 2012 r. Podwyżka dotknie mieszkańców m.in. Krakowa, Lublina, Katowic, Słupska, Stargardu Szczecińskiego. 

Przykładowe zmiany w podatkach od nieruchomości w wybranych miastach 

Źródło: Dział Badań i Analiz 

Ogólna sytuacja gospodarcza kraju nie jest najlepsza. A potrzeby finansowe samorządów gminnych rosną i nie zrezygnują one z dodatkowych wpływów do budżetu. Wprowadzenie wyższych stawek podatku od nieruchomości łatwo uzasadnić wynikającym z inflacji podniesieniem maksymalnych stawek przez Ministerstwo Finansów. Poza tym nie jest to zmiana, która w jakiś dotkliwy sposób dotyka mieszkańców. Tymczasem w przypadku największych miast nawet niewielki wzrost stawek podatku od nieruchomości przekłada się na zwiększenie wpływów sięgających miliony złotych.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Emmerson S.A.
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

WŁADZE MIEJSKIE POWINNY ZAKAZAĆ KOŚCIELNYM FANATYKOM WYNACHIWANIA ZNAKU KRZYŻA W MPK-ACH.AUTOBUSY SĄ DLA NORMALNYCH LUDZI ,A NIE PSYCHOPATÓW
KKKKKS, 10.12.2012, 18:26
kiedy dane nam bedzie zyc a nie wegetowac.Juz po prostu brak sil.Trzeba oszczedzac na jedzeniu bo juz nie ma na czym.Zuzywam coraz mniej wody,gazu,energii a mam coraz mniej pieniedzy.Juz zuzylam zapasy pieniedzy.W koncu bedzie bezdomnosc albo przyjdzie skonczyc z soba .Kto nam zgotowal pieklo na ziemi ?
emerytka, 10.12.2012, 22:02
Strasznie przykro to słyszeć, nie ma Pani rodziny, która by trochę pomogła? Proszę być dobrej myśli, mimo trudnej sytuacji.
asd, 10.12.2012, 23:34
Komentarz został usunięty.