Największe grzechy deweloperów w 2011 roku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył w 2011 r. 46 kar na deweloperów. Łącznie ich kwota winiosła ponad 1 mln zł.
  • Budowa bloku

    alvimann

W ubiegłym roku firmy deweloperskie były karane przede wszystkim za odmawianie kupującym możliwości odstąpienia od umowy, gdy firma budowlana zmienia cenę lub metraż mieszkania.

Zobacz również: Deweloperzy i ich chwyty marketingowe

Ponadto w umowach znajdowały się niedozwolone zapisy, które umożliwiały deweloperom zmniejszenie powierzchni mieszkania o 2-3% bez skorygowania ceny za lokal, albo pozwalają im podnieść cenę, gdy nastąpi wzrost stawki podatków. Kolejnym przewinieniem jest unikanie odpowiedzialności za opóźnenie w oddaniu lokalu. Urzędnicy zwrócili również uwagę na fakt, że firmy budowlane w razie rozwiązania umowy z klientem zwracały mu pieniędze jedynie w nominalnej wysokości (np. bez uwzględnienia inflacji). A termin ich zwrotu wynosił nawet 9 miesięcy. 

Uwaga! Klienci deweloperów mogą uzyskać bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw zgłaszając się do powiatowych i miejskich rzeczników konsumentów. 

Autor: redakcja.regiodom
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

I żeby uczciwie i rzetelnie płacili podwykonawcom , a to jest wielki problem . " Bylejakoś " to króluje na budowach . Wygrywa ten , kto zrobi taniej , a później i tak obcina się mu to marne wynagrodzenie . I nie ma na to siły . Nie dziwne , że fachowa siła odpływa szerokim strumieniem na zachód .
kowalski jacek, 21.01.2012, 12:18
Nie polecam Rogo………… , opóźnienia w przekazaniu mieszkań , popękane ramy okien, zawyżony metraż mieszkań do stanu faktycznego, posługiwanie się zabronionymi klauzulami w umowie za co został już ukarany przez UOK. Teraz sam bym nie kupił i nikomu nie polecił. Radze poczytać dokładnie opinie. Dla mnie już za późno.
Nabity, 22.01.2012, 11:55
Kupiłem mieszkanie w Mat-Bet Słupsk.Mieszkanie i części wspólne w bloku posiadają dużo wad,których do chwili obecnej deweloper nie jest w stanie naprawić np:cieknące smoły z dachu,zalania piwnic,wykwintów na płytkach klinkierowych oraz polbruku przed blokiem.Mat-Bet to skandal.
zenuś, 23.01.2012, 15:01
Też mi kara. Średnia kwota z tego miliona to 21 tys. czyli powierzchnia jednego przedpokoju lub jednej dużej łazienki.
bb, 25.01.2012, 12:24
That's a sensible answer to a cahllenigng question
Yuya, 12.02.2012, 17:32