Ministerstwo Klimatu: kup stary dom na wsi, dostaniesz dopłatę z programu „Czyste Powietrze”

Nieoczekiwanie do zakupu gotowych domów na wsi zaczął zachęcać Polaków resort klimatu. Chodzi o fundusze z programu „Czyste Powietrze”.
  • stary dom na wsi

    Do 23 lipca 2020 r. Polacy złożyli ponad 150 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

    pixabay.com

Warto kupić już istniejący dom na wsi, ponieważ na jego termomodernizację można uzyskać środki z programu „Czyste Powietrze" – ogłosiło w mediach społecznościowych Ministerstwo Klimatu. Na podstawowym poziomie dofinansowania do uzyskania jest nawet 30 tys. zł. Kwota ta pozwoli jednak pokryć zaledwie niewielką część kosztów generalnego remontu starego domu.

Ministerstwo Klimatu: kupujcie domy na wsi i korzystajcie z „Czystego Powietrza"

11 sierpnia 2020 r. na facebookowym profilu Ministerstwa Klimatu pojawiła się zachęta do kupowania gotowych domów na wsi. Resort podał dwa powody, dla których warto rozważyć taki zakup. Po pierwsze obecnie panuje duża podaż takich nieruchomości, co daje szansę na zakup po okazyjnej cenie. Po drugie na część remontu takiego domu, a konkretnie jego termomodernizację, można otrzymać pieniądze z „Czystego Powietrza".

Przypomnijmy, że program „Czyste Powietrze" umożliwia uzyskanie środków na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na nowe, bardziej ekologiczne (np. pompę ciepła). W ten sam sposób można również sfinansować m.in. zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż ocieplenia (ścian, drzwi, okien itp.) czy wymianę instalacji centralnego ogrzewania. W zależności od zakresu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego do uzyskania jest nawet 30 tys. zł.

Sprawdź: Nowe zasady programu „Czyste Powietrze". Ile można otrzymać?

Warto dodać, że od 15 maja 2020 r. program działa na nieco zmienionych zasadach – m.in. uproszczono wniosek oraz skrócono czas jego rozpatrywania. Od 10 czerwca możliwe jest z kolei składanie wniosków drogą elektroniczną. Opcja ta jest jednak dostępna tylko dla osób, które mają profil zaufany ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Czy remont starego domu się opłaca?

Wsparcie z programu „Czyste Powietrze", zachwalane przez Ministerstwo Klimatu, rzeczywiście może być zachętą do zakupu już istniejącego domu na wsi i poddania go gruntownej modernizacji. Warto jednak pamiętać, że nawet osoby, które uzyskają maksymalną kwotę dofinansowania, wciąż będą musiały zmierzyć się z poważnymi wydatkami. Remont starego domu nie należy bowiem do przedsięwzięć tanich.

Trudno podać dokładny koszt remontu starego domu, ponieważ ostateczna kwota zależy m.in. od wielkości domu i jego stanu technicznego. Praktyka pokazuje jednak, że za generalny remont starego budynku płaci się nieraz sumy zbliżone do tych, które pozwoliłyby od zera postawić całkiem nowy dom. Zdarza się nawet, że za remont inwestor płaci jeszcze więcej niż za nowy budynek, jeśli w trakcie remontu wyjdą na jaw wcześniej niewykryte wady i usterki. Zakup domu na wsi, szczególnie starszego, należy więc zawsze poprzedzić bardzo dokładnym ustaleniem zakresu i kosztu wymaganego remontu.

Zobacz: Jak zmienić stary dom w willę? Podpowiada architekt

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy