Mieszkanie do wynajęcia. Czego szukają lokatorzy

Większość zainteresowanych najmem mieszkania, woli płacić niższy czynsz niż mieszkać w komforcie. Stronimy od piecyków gazowych. Jednak potrzebujemy także dodatkowej ochrony budynku.
  • Osiedlowe bloki mieszkalne

    Cena i dobry dojazd. Dla najemców mieszkań to najważniejsze kryteria, jakimi kierują się przed podjęciem decyzji.

    mk

Koniec sierpnia to tradycyjnie początek najgorętszego okresu na rynku najmu mieszkań. Do końca września, tysiące właścicieli powierzy swoje lokale nowym najemcom. Ci, zanim podejmą decyzję, oglądają średnio cztery mieszkania.

Warto przeczytać: Uważaj, komu wynajmujesz mieszkanie 

O wyborze decyduje nie tylko lokalizacja, ale przede wszystkim wysokość czynszu. To najważniejsze kryterium dla ponad 85 proc. klientów (wg badania przeprowadzonego przez domy.pl). Drugim kryterium wyboru jest dobra komunikacja. Możliwość szybkiego dojazdu do innych części miasta, jako kluczową cechę lokalu wskazuje blisko 75 proc. ankietowanych. Jednocześnie tylko nieco ponad połowa uznaje jako kluczowe zlokalizowanie mieszkania blisko miejsca pracy lub uczelni.

Bardzo ważne dla poszukujących nowego lokum jest źródło ciepłej wody w mieszkaniu. Ponad 70 proc. klientów chciałoby, aby ciepła woda była dostarczana z sieci miejskiej. Duża jest niechęć do piecyków gazowych montowanych zarówno w łazience, jak i kuchni.

Zobacz również: Wścibski właściciel mieszkania. Zobacz, jakie problemy może mieć lokator 

Z kolei ponad 60 proc. przyszłych najemców wskazuje, że poszukiwane przez nich mieszkanie powinno być w pełni umeblowane i wyposażone.

Na co zwracamy najmniejszą uwagę wynajmując od kogoś mieszkanie

Z badanie wynika, że jednym z takich elementów jest możliwość trzymania w mieszkaniu psa lub kota. Taki wymóg wskazuje tylko 18 proc. badanych. Własny garaż lub miejsce parkingowe ważne jest jedynie dla 14 proc. poszukujących mieszkania. Jeszcze mniej istotna jest możliwość palenia papierosów w domu. To ważne tylko dla co dziesiątej z ankietowanych osób. Zdecydowanie najmniej istotne jest to, czy oferowane mieszkanie znajduje się na osiedlu strzeżonym. W ankiecie potrzebę wzmocnionej ochrony wskazało tylko 7 na 100 badanych. 

Autor: Jacek Szydłowski
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

o jej, precyzyjnej? wysokość czynszu??czy wynajmu?? ja czynsz mam niski...ale za sam wynajem płace krocie!..i dla mnie było ważne zeby mieszkać w nowym bloku- nie starczym niz 5 -10 lat.to raz dwa wyposazenie lodowka pralka , sanitaria..nie jakies stare z bazaru wsadze- aby były! tylko nowoczesne energoszczedne i sprawne sprzęty gospodarstwa domowego....
nef, 27.08.2012, 13:57
Wynajem mieszkania to nie łatwa sprawa. Łato się "naciąć" i jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, a co najgorsze - w wielu wypadkach wynajęcie wymarzonego mieszkania to i tak kwestia szczęścia i okazji :)
Też poruszaliśmy tę problematykę: http://jaksiemieszka.com/index.php/archiwum/item/15-jak-wynajac-mieszkanie
jaksiemieszka.com, 02.05.2013, 20:27