Mieszkanie dla Młodych to program dopłat, który ma pomóc młodym Polakom

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MdM) ma pomóc młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym - powiedział szef resortu transportu Sławomir Nowak.
Nowe mieszkania
Zdaniem analityków, pomimo wad programu Mieszkanie dla Młodych, może on być szansą dla młodych osób, których nie stać na samodzielny zakup mieszkania

fot. mk

W Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program Mieszkanie dla Młodych (tzw. MdM).

Sławomir Nowak, na wcześniejszej konferencji prasowej podkreślił, że projekt umożliwi, dzięki wsparciu rządu, budowę mieszkań także w mniejszych miejscowościach. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużego dewelopera, ludzie stworzyli spółdzielnię w celu zbudowania minimum domu dwumieszkaniowego – powiedział.

Mieszkanie dla Młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 mkw.

Zdaniem ekspertów: Program Mieszkanie dla Młodych to okrojona wersja Rodziny na Swoim 

Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 mkw.

Nowak zapewnił, że program musi "być równy, dla wszystkich taki sam".
– W toku prac parlamentarnych będziemy o tym rozmawiali. Raczej nie będziemy się zgadzali na budowę domków jednorodzinnych – powiedział.

Minister transportu poinformował, że Zbigniew Rynasiewicz (PO), który zastąpi Tadeusza Jarmuziewicza na stanowisku wiceministra transportu, ma odpowiadać za transport drogowy, autostradowy, lotniczy, a także za sprawy parlamentarne.
– Pan Rynasiewicz jest wybitnym ekspertem, jeśli chodzi o sprawy związane z transportem, infrastrukturą. Będzie on pilnował projektów drogowych, autostradowych, również transportu lotniczego. Cieszę się bardzo, że zgodził się objąć funkcję po ministrze Jarmuziewiczu – podkreślił.

Zdaniem Nowaka Rynasiewicz obejmie "sprawy i działki trudne". – W kilku miejscach – powiedziałbym nawet krytyczne. Ale wierzę, że jego doświadczenie, zaangażowanie, wiedza, mądrość i osobista, ludzka uczciwość, a także przyzwoitość pomogą mi w prowadzeniu tych wszystkich spraw związanych z transportem drogowym, autostradowym i lotniczym – powiedział.

Nowak ogłosił również: W Polsce brakuje około 700 tysięcy mieszkań

Szef resortu transportu podziękował byłemu wiceministrowi Jarmuziewiczowi za 1,5 roku "dobrej współpracy".

Jarmuziewicz został odwołany na początku tygodnia. Pod koniec maja media donosiły o notatce sporządzonej przez pracownika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), z której wynikało, że Jarmuziewicz spotykał się nieformalnie z przedstawicielami firmy Alpine Bau i rozmawiał o budowie odcinka autostrady A1. Tymczasem pracownicy resortu mieli zakaz spotkań towarzyskich z przedstawicielami firm wykonujących inwestycje zlecone przez GDDKiA.

W opinii analityków: Mieszkanie dla Młodych zamiesza na rynku tanich mieszkań 

Materiały oznaczone jako PAP są własnością Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Kopiowanie i redystrybucja zabronione. 

Autor: PAP
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Młodzi dla Developerów i tyle w temacie w cenie 200 tyś postawię dom z wykończeniem (nie wliczając działki) budowa ruszyła i ma się dobrze wydałem dopiero 30 tyś i od poniedziałku rusza budowa ścian w kwocie 100 tyś postwawię dom w stanie surowym otwartym w tej cenie miałbym max 20 m2 w bloku hehe
chrupol, 20.06.2013, 11:36