Mieszkanie dla Młodych - dopłata w ramach programu może się nie opłacać

Kupując mieszkanie z dopłatą w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM), w związku z limitami cen, możemy być skazani na niezbyt atrakcyjną lokalizację. Czasami dogodniejszym rozwiązaniem jest więc kupno lepiej położonego mieszkania używanego. Wtedy należy jednak zwrócić uwagę na jego stan techniczny.
  • Wykańczanie nowego mieszkania

    Ile wynosi koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim? Po pierwsze zależy on od tego, czy zdecydujemy się wykonać prace samodzielnie, czy też wynajmiemy wyspecjalizowaną ekipę. Duże znaczenie mają również: wielkość mieszkania, jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz standard wyposażenia. Należy jednak pamiętać, że wykończenie praktycznie każdego pomieszczenia w mieszkaniu w stanie deweloperskim to niemałe koszty.

    mk

Gdy zdecydujemy się na kupno mieszkania z rynku wtórnego, to nie możemy starać się o dopłatę w ramach Mieszkania dla Młodych. Jednak brak dopłaty może zrekompensować nam niższa cena nieruchomości lub to, że nie wymaga ona dużych nakładów finansowych, aby w niej zamieszkać.

Osoby, które myślą o skorzystaniu z programu Mieszkanie dla Młodych stają przed wieloma dylematami. Czasami nasuwa się im pytanie, czy w ogóle warto skorzystać z pomocy państwa. Problem ten dotyczy zwłaszcza mieszkańców miast, w których niewiele mieszkań mieści się w limicie ceny ustalonym dla programu MdM. Tak jest np. w Krakowie czy Warszawie, gdzie większość nowych nieruchomości jest znacznie droższa od ograniczeń programu. Nieliczne lokale, które są na tyle tanie, aby kwalifikować się do dopłaty, są zwykle niezbyt atrakcyjnie zlokalizowane.

Przeczytaj również: Gdzie trudno, a gdzie łatwo o mieszkanie w ramach MdM 

W takiej sytuacji warto więc zastanowić się, czy bardziej opłacalne jest skorzystanie z dopłaty, kosztem m.in. dogodnej lokalizacji, czy lepiej kupić mieszkanie w atrakcyjniejszej części miasta, na które nie będziemy mogli jednak otrzymać dopłaty.

Decyzja ta zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Jednak kupujący pierwsze mieszkanie młodzi ludzie mogą preferować atrakcyjnie zlokalizowane mieszkania z rynku wtórnego. Te są też bardzo często tańsze niż nowowybudowane. Według danych Narodowego Banku Polskiego średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym w największych miastach była (w III kwartale 2013 roku) o ok. 10 procent wyższa niż cena mieszkań z rynku wtórnego. Jest to więc mniej więcej tyle, ile dopłaty można uzyskać (nie mając dzieci) w ramach programu MdM. Trzeba jednak dodać, że różnica w zakresie lokalizacji może spowodować, że nowe mieszkanie na obrzeżach miasta może kosztować mnie więcej tyle samo, co używane lokum w atrakcyjnej części miasta.

Mieszkanie z rynku wtórnego ma jednak jeszcze jedną istotną zaletę. Przeprowadzka do niego nie wymaga zwykle ponoszenia dużych kosztów. Kupując nowe mieszkanie trzeba je wykończyć. Żeby móc
w nim mieszkać, konieczne jest przygotowanie łazienki i kuchni, a także położenie podłóg, czy zamontowanie drzwi wewnętrznych. To dodatkowe kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozważając skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych, warto więc porównać jego opłacalność
z zakupem używanego mieszkania.

Dowiedz się: Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Jarosław Sadowski - Główny Analityk firmy Expander
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Tytuł artykułu: "Mieszkanie dla Młodych - dopłata w ramach programu może się nie opłacać". W końcu ktoś napisał jak jest naprawdę. Już wielu analityków sugerowało, że kredyt w ramach MDM będzie droższy niż zwykły kredyt hipoteczny.
qwerty, 20.01.2014, 17:28
W tym złodziejskim-chorym kraju nic się nie opłaca!
adi, 22.01.2014, 22:01
Bo tak jest. Żadna to okazja.
CNN, 23.01.2014, 08:02
Komentarz został usunięty.
Uważajcie na nich i nie zakładajcie tam nic na długi termin. Sam tam pracowałem i musiałem OSZUKIWAĆ ludzi. Pamiętajcie czytajcie dokładnie to co Wam dają do podpisania i pytajcie o wszystko.
Seweryn, 21.01.2014, 10:54
w Białymstoku limit cenowy ustalony jest na 4225,10 zł/m2 natomiast cena mieszkania w miarę dobrej lokalizacji zaczyna się od 4700 zł/m2 TAK WIEC TEN PROGRAM MDM NIE DZIAŁA ORAZ NIE ZOSTAŁ DOPRACOWANY !!!
jaa, 21.01.2014, 09:14
A może ceny developerów są za wysokie?
kart631, 21.01.2014, 09:18
Oczywiście, że ceny developerów są za wysokie. Jeśli w 2011r. średnia cena wybudowania mieszkania w stanie developerskim w Warszawie wyniosła 2500zł/m. to pomyślcie ile kosztuje w Białymstoku. W ostatnich miesiącach staniały nieco materiały budowlane. W normalnym kraju marża developera to 11%-13% z ceny metra, a w Polsce developer rekordzista sprzedawał mieszkania z marżą 40% z ceny metra. Daje do myślenia, prawda?
qwerty, 21.01.2014, 10:45
A co tu może się opłacać? Założenie młode bezdzietne małżeństwo 10% dopłaty do mieszkania, oczywiście o ile zmieścimy się w limicie cenowym za metr2 - przyjmijmy cena mieszkania w mniejszym mieście około 250tyś, ja się pytam co to jest 25 tyś dopłaty? kpiny jakieś, ot co.
madzia, 21.01.2014, 10:38
Mieszkanie dla młodych jak chcesz dostac dopłate to musisz co najmniej zarabiac 2860 zl netto a ktory mlody czlowiek ma taka pesie w Słupsku
kamil, 21.01.2014, 13:31
Jak dla mnie te MdM to nie wypał i tak jak w temacie się nie opłaca.
Gurek, 22.01.2014, 21:34
Stopy procentowe mamy na najniższym poziomie w historii. Po zakonczeniu dawania kredytow wroca do starych poziomow. A co to oznacza? Dla niekumatych powiem tyle, ze ta doplate mozecie sobie w d.u.p.e wsadzic
DLA KUMATYCH, 22.01.2014, 22:15
Czy aby dotacja nie jest opodatkowaną?Wiele dotacji państwo daje jedną ręką a drugą zabiera!
Kasjer, 23.01.2014, 19:14
Nie Rząd sam korzysta z tej glupoty oszustwo i nic wiecej.Kredyt Mdm a co z wykończeniem mieszkania ludzie maja mieszkac w gołych ścianach.A bez Mdm skąd wziąć na wkład jak w polsce krajowa to ok 1300zł netto śmiecie a nie kasa i wszyscy młodzi sś na kredytach albo mieszkają na stancji,z czego więc odłożyć?????
Ewelina, 17.02.2014, 17:37