Mieszkania tanieją i będą nadal tanieć

Sprzedający i pośrednicy czekają na lepsze czasy. Kupujący też, bo kredyty na własne "M” są nadal trudno dostępne.
  • Mieszkania tanieją i będą nadal tanieć

    Array

Dalszego spadku cen spodziewają się w tym roku eksperci od rynku nieruchomości, choć już nie tak gwałtownego jak w latach ubiegłych.

Średnio o 7,7 proc. mogą stanieć mieszkania używane, a o ok. 6,4 proc. nowe. Do takich wniosków doszli analitycy Home Broker i Lion's House po przepytaniu pośredników nieruchomości. Większość z pytanych uznała, że spadki mogą potrwać jeszcze do przyszłego roku.

– W ciągu dwóch lat cena używanych mieszkań w Opolu, w blokach z wielkiej płyty spadła nawet o 50 procent - z 4,5 tys. zł do ok. 3 tys. zł za metr kwadratowy. 3200 zł klienci są skłonni wyłożyć tylko, gdy mieszkanie jest wykończone w wysokim standardzie – przyznaje Joanna Wielichowska, prezes Stowarzyszenia Zarządców i Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Opolu. – W niższych budynkach spadki cen sięgały około 30 procent. Podobnie było w innych dużych polskich miastach.

Cena metra kwadratowego nowego mieszkania do wykończenia w Opolu wynosi obecnie ok. 4,5 tys. zł, choć niektórzy deweloperzy zeszli nawet poniżej 4 tys. zł. Koszt wykończenia fachowcy szacują średnio na ok. 1 tys. zł za m kw.

Zobacz więcej wiadomości z Opola

Mimo tak gwałtownych obniżek zainteresowanie potencjalnych kupujących jest niewielkie. Pośrednicy szacują, że liczba transakcji spadła nawet o połowę. Główny powód? Brak stabilnej pracy i zdolności do zaciągnięcia kredytu w banku.I taka tendencja może się powtórzyć i w tym roku. 

– Dopóki nie poprawi się sytuacja gospodarcza w kraju i nie zostanie zmieniona ostatnia rekomendacja dotycząca kredytów bankowych, nie ożywi się ruch w tym sektorze – przewiduje Piotr Przybył, doradca finansowy i właściciel Broker House Nieruchomości z Opola.

Dziś trzyosobowa rodzina, żeby dostać 270 tys. zł kredytu, musi wykazać dochody w wysokości ponad 4 tys. zł na rękę, bez żadnych dodatkowych zobowiązań, typu karty kredytowe czy raty.
Za taką sumę mogłaby kupić w Opolu nowe 2-pokojowe mieszkanie lub używane 3-pokojowe.

– Ważne dzisiaj dla banków jest, by kupujący posiadali wkład własny w wysokości 10, a nawet 20 proc. wartości nieruchomości – tłumaczy Piotr Przybył. – Jeśli go nie mają, narażają się na dodatkowe koszty w postaci wyższej marży lub konieczności dokupienia ubezpieczenia kredytu.

Zastój w sprzedaży powoduje także ograniczenie liczby budowanych w regionie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. W porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku spadła ona w 2012 r. o ok. 26 proc.

Eksperci oceniają, że duże wielorodzinne inwestycje prowadzone są w Opolskiem jeszcze siłą rozpędu, ale o planach na nowe nie słychać, bo zyski z takiego biznesu można osiągać jeszcze jedynie w dużych miastach. 

Warto przeczytać: Analitycy o przyszłości rynku mieszkaniowego w Polsce 

Autor: Edyta Hanszke
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Kto ma kupować te mieszkania? Ludzi coraz mniej, dzieci mało, studentów będzie mniej... Na dodatek kredyty na 25-30 lat. Mieszkania w blokach nie są warte 200 tys. złotych. I idzie gwałtowna przecena. No bo kto to będzie kupować skoro ludzi mniej?
mr b, 04.01.2013, 11:43
Ukraińcy, Wietnamczycy, Chińczycy i może afrykanie, panie.
asd, 04.01.2013, 13:19
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
"W ciągu dwóch lat cena używanych mieszkań w Opolu, w blokach z wielkiej płyty spadła nawet o 50 procent - z 4,5 tys. zł do ok. 3 tys"
Kto to pisał? Chyba jakiś laik. Spadły o 50%... Gdzie? w Opolu?
Ha ha ha ha Bzduray totalne!!!!!!
szogun deweloper, 04.01.2013, 16:27
od prawie 2 lat obserwuje ceny mieszkań i jakoś nie widzę tych wielkich obniżek. ceny na stronach deweloperów są na tym samym poziomie co wcześniej. 200tys za dwupokojowe mieszkanie w stanie surowym w Białymstoku to lekki hardcore. coraz bardziej kusząca jest wizja emigracji do jakiegoś cywilizowanego kraju.
aa, 05.01.2013, 16:27
Mój Dom - Projekt „Margo”
Swój dom możesz mieć . Za mniejsze pieniądze niż za mieszkanie.
Dzięki nowatorskiej technologii < TISE >
Już za ok. 50 000 zł wybudujesz Dom swoich Marzeń !!!
Dom w stanie zamkniętym. Surowym !!!
Bez kosztów przyłączeń i wykończenia wnętrza.
Pozwoleń i planu.
Na wiosnę zaczynasz.
Na jesień mieszkasz.
Musisz mieć tylko działkę !!!
Nie musisz kupować materiałów na zapas.
Nie musisz pilnować budowy.
Nie musisz mieć prądu i wody by zacząć budowę.
Za to co zaoszczędzisz na mieszkaniu wykończysz dom .
I pojedziesz na zasłużone wczasy.
Decyzja należy do Ciebie.
Szczegóły na portalu – Tablica.pl po wpisaniu :
Mój Dom – Projekt Margo.
I pod mail: camary@poczta.onet.pl
kom. 881 661 218
Stańczyk, 05.01.2013, 19:06
"Musisz mieć tylko działkę !!!" ILE KOSZTUJE DZIAŁKA np. ok. 600m2 W BIAŁYMSTOKU???
"Już za ok. 50 000 zł wybudujesz Dom swoich Marzeń !!!" ILE KOSZTUJE WYKOŃCZENIE DOMU???
WYJAŚNIJ DO KOŃCA ŻEBY WSZYSTKO BYŁO JASNE.
adi, 05.01.2013, 21:55
zjazd z tą reklamą, w kiblu takie ogłoszenia wywieś
TLC, 09.01.2013, 15:52
dochody są nieudokumentowane i bank nie wie czy zostanie spłacone. Ci z normalnymi polskimi dochodami bez lewych dodatków nawet się nie starają o kredyt.
bezdomny czekający na kredyt, 07.01.2013, 08:23
Komentarz został usunięty.