Mieszkania na sprzedaż najdroższe od 7 lat. W tych miastach za własne M zapłacisz najwięcej

Na rynku mieszkaniowym trwa hossa, a mieszkania na sprzedaż kosztują coraz więcej w całej Polsce – wynika z najnowszego raportu Home Brokera i Open Finance. Najdrożej jest w Warszawie i Gdańsku, gdzie ceny osiągnęły rekordowy poziom. Podwyżki odnotowano jednak w niemal wszystkich większych miastach.
  • Mieszkania na sprzedaż najdroższe od lat

    Mieszkania na sprzedaż w stolicy osiągnęły ceny najwyższe od pięciu lat. W innych miastach też jest coraz drożej, a eksperci zapowiadają dalsze podwyżki.

    KAROLINA MISZTAL/POLSKA PRESS DZIENNIK BALTYCKI

Mieszkania na sprzedaż jeszcze nigdy nie były tak drogie – wynika z analizy rynku przeprowadzonej przez ekspertów Home Brokera i Open Finance. W 18 spośród 23 badanych miast ceny poszły w górę o blisko 4,3 proc. w stosunku do roku 2017, a spadki cen w pozostałych pięciu miastach były stosunkowo niewielkie. Co więcej, w obrazującym realne tendencje rynkowe Indeksie Cen Transakcyjnych odnotowano najwyższy od czerwca 2011 roku wynik: 874,65 pkt.

Mieszkania na sprzedaż: rynek nadal ma się znakomicie

Mimo rosnących cen popyt na nowe mieszkania na sprzedaż wciąż pozostaje w całym kraju wysoki. Nie zdołało go wyhamować nawet ostateczne wyczerpanie się środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Głód mieszkań jest tak duży, że deweloperzy niemal z miesiąca na miesiąc biją kolejne rekordy sprzedażowe i budowlane, a w tym roku planują sprzedać i wybudować jeszcze więcej. Jak wskazują autorzy raportu AMRON-SARFiN, w pierwszym kwartale 2018 roku liczba budów rozpoczętych przez deweloperów wzrosła o prawie 19 proc., a nowych pozwoleń na budowę było o 45 proc. więcej.

Polecamy też: Mieszkania substandardowe – kto chce mieszkać w takich warunkach?

Mimo tych imponujących wyników nowe mieszkania na sprzedaż nadal są w Polsce towarem deficytowym. Choć deweloperzy budują coraz więcej, podaż lokali nie nadąża za popytem, co przyczynia się do wzrostu cen. Zdaniem analityków NBP coraz krótszy jest też czas potrzebny na sprzedaż mieszkania z rynku pierwotnego. Koszt zakupu mieszkania może zresztą wkrótce wzrosnąć jeszcze bardziej, ponieważ coraz wyższe są ceny działek budowlanych, materiałów i wykonawstwa. Spada również dostępność działek pod zabudowę w atrakcyjnych lokalizacjach. Budowa lokali mieszkalnych staje się dla deweloperów coraz bardziej kosztowna, będą więc oni przerzucać dodatkowe koszty na klienta, podnosząc ceny mieszkań.

Najdrożej w Warszawie, najtaniej w Kielcach

Jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, stolica jak zwykle okazała się bezkonkurencyjna. To, jak w ciągu roku wzrosły ceny mieszkań w Warszawie, zaskoczyło jednak nawet część ekonomistów. Metr kwadratowy mieszkania w stolicy podrożał o 5,4 proc., przekraczając poziom 7,5 tys. zł. Tak wysokie ceny po raz ostatni notowano w styczniu 2013 roku. Przyczyną podwyżek byli w dużej mierze inwestorzy, masowo wykupujący lokale z przeznaczeniem na mieszkania na wynajem. W stolicy zdarzały się inwestycje, w których nawet trzy czwarte mieszkań nabyli oni za gotówkę właśnie w tym celu.

Warto zobaczyć: Mieszkania na sprzedaż Warszawa

Ceny mieszkań rosły jednak nie tylko w Warszawie. Silne podwyżki w stosunku do roku poprzedniego zaobserwowano m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Kielcach, Katowicach, Gdańsku, Łodzi i Olsztynie. Szczególnie wysoki poziom osiągnęły ceny mieszkań w Gdańsku – metr kwadratowy kosztuje tu obecnie aż 6 107 zł, czyli najwięcej od niemal dekady. Za wzrostami stoi głównie dynamiczny rozwój gdańskiego rynku nieruchomości, na którym z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej nowych inwestycji mieszkaniowych. Jeszcze droższe niż w Gdańsku były mieszkania w Krakowie, gdzie odnotowano stawki na poziomie 6 364 zł/mkw. Powyżej poziomu 5000 zł/mkw. znalazły się z kolei Wrocław (5 783 zł/mkw.), Poznań (5 563 zł/mkw.), Katowice (5 230 zł/mkw.), Szczecin (5 150 zł/mkw.) i Rzeszów (5 041 zł/mkw.).

Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie 

Ceny mieszkań - maj 2018

Spadki cen mieszkań odnotowano wyłącznie we Wrocławiu i Poznaniu, były one jednak nieznaczne – nie przekraczały poziomu 1,4 proc. W gronie najtańszych miast znalazły się z kolei pod względem ceny mieszkania Białystok (4 772 zł/mkw.), Bydgoszcz (4 526 zł/mkw.), Olsztyn (4 456 zł/mkw.) i Łódź (4 322 zł/mkw.). Najniższą cenę lokalu mieszkalnego spośród wszystkich analizowanych miast odnotowano w Kielcach, gdzie metr kwadratowy nieruchomości kosztował 4 288 zł. Zaobserwowano tam jednak również drugi największy wzrost cen w zestawieniu – aż o 13,7 proc. w skali roku.

Kredyt na mieszkanie zaciągamy coraz chętniej

Choć inwestorzy coraz częściej kupują mieszkania za gotówkę, dla większości Polaków kupno mieszkania wciąż oznacza konieczność zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W obliczu wzrostu cen mieszkań cieszy fakt, że zdaniem ekspertów zdolność kredytowa gospodarstw domowych jest dziś znacznie wyższa niż dekadę temu. Wynika to zarówno ze wzrostu wynagrodzeń, jak i taniejących kredytów, na które decydujemy się coraz chętniej. Rok 2017 był pod tym względem wyjątkowy – Polacy zaciągnęli wówczas ponad 190 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 44 mld zł. Był to wynik najwyższy od sześciu lat, a wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie dla banków jeszcze lepszy.

Wyniki pierwszego kwartału 2018 roku potwierdzają naszą prognozę o możliwym przekroczeniu w roku 2018 pułapu 200 tys. kredytów hipotecznych o wartości łącznej sięgającej nawet 50 mld złotych – zauważa dr Jacek Furga, jeden z ekspertów AMRON-SARFiN.

Już dziś widać, że Polacy zaciągają w tym roku rekordowo dużo kredytów na mieszkanie. Według analityków AMRON-SARFiN w samym tylko pierwszym kwartale br. zawarto w naszym kraju 55 156 umów kredytowych – o 23 proc. więcej niż w kwartale poprzednim. Tak dobrych wyników kwartalnych nie obserwowano na rynku kredytowym od 2011 roku.

Przeczytaj: Promocje kredytów hipotecznych – trzeba na nie uważać

Coraz większe zadłużanie się Polaków można by uznać za zjawisko niepokojące, na szczęście jednak dobre wieści dla wszystkich kredytobiorców ma Rada Polityki Pieniężnej. Podczas swojego ostatniego posiedzenia RPP po raz kolejny utrzymała niskie stopy procentowe, a prezes NBP Adam Glapiński prognozuje, że nie wzrosną one aż do 2020 roku. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości kredyty hipoteczne najprawdopodobniej pozostaną tanie, a banki będą ich udzielały równie chętnie jak dotychczas. Dla osób o stabilnych zarobkach zakup wymarzonego M nie powinien zatem stanowić problemu. 

Autor: Przemysław Zańko
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Zastanawiam się czym te różnice w cenie są spowodowane?
Porównałam ceny w Przedsiębiorstwo Wielobranżowe. MAT-BUD (http://matbud-torun.pl/o-firmie/)
I raczej nie wynika to z ceny materiałów budowlanych.
Lokalizacja?
Marta, 08.06.2018, 22:51