Mieszkania i osiedla senioralne – co to właściwie jest

Polskie społeczeństwo starzeje się, a udział seniorów w całości populacji będzie się stale zwiększał. Dotąd ta grupa wiekowa była omijana szerokim łukiem przez deweloperów i inwestorów – ale to się zaczyna zmieniać.
  • Inwestorzy chcą budować mieszkania senioralne

    Bezproblemowy dojazd i wejście do mieszkania senioralnego to jedna z podstawowych wytycznych przy jego budowie.

    Sławomir Kowalski

Prognozy demograficzne nie są sprzyjające – po roku 2040 niemal co trzeci Polak będzie miał ponad 65 lat. Już teraz osób po 65 roku życia jest więcej niż dzieci i młodzieży do lat 14. Dla demografów i polityków to problem, ale biznes reaguje mniej emocjonalnie. Dotąd niezauważana grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe marginalizowano dla niektórych inwestorów stała się szansą z jednej strony na dobry interes, a z drugiej – okazją do dostarczenia produktu mieszkaniowego spełniającego specyficzne potrzeby tej grupy wiekowej.

Seniorzy – wbrew pozorom – są grupą wiekową o sporych możliwościach zakupowych. Co prawda wiele starszych osób narzeka na wysokość emerytur i ma w tym względzie całkowitą rację, jednak przez całe swoje życie zawodowe zgromadzili kapitał, który mogą teraz wykorzystać. Liczne grono posiada mieszkanie spółdzielcze, lokal w kamienicy czy dom na własność. Taką nieruchomość można sprzedać, zamienić albo wynająć, a zyski z najmu przeznaczyć na mieszkanie na osiedlu senioralnym.

Czym są mieszkania senioralne?

Mieszkania senioralne to lokale zaprojektowane z myślą o starszych mieszkańcach. Tu liczy się funkcjonalność i lokalizacja. Takie mieszkanie – jeśli znajduje się na piętrze – musi umożliwić dostanie się do niego windą (a winda musi zjeżdżać do poziomu parkingu i być na tyle szeroka, by bez problemu zmieścił się tam np. wózek inwalidzki). Zwykle jednak lokale senioralne powstają na parterach oferując wyjście na teren przyległego ogródka.

Samo mieszkanie musi być dla seniora bezpieczne, bez barier architektonicznych, z dyskretnym wsparciem w postaci poręczy na korytarzach i w łazienkach. Jeśli wanna – to z odpowiednim wejściem, jeśli kabina prysznicowa – to z poręczami, siedziskiem i antypoślizgową podłogą (która powinna znaleźć się w całym lokalu). Dobrym rozwiązaniem są światła zapalające się gdy zadziała czujnik ruchu – by senior wychodząc w nocy do toalety nie musiał po ciemku szukać włącznika lampy. Lokalizacja – to albo tereny wypoczynkowe, rekreacyjne, by było blisko na spacery i osoba starsza miała „święty spokój" albo wprost przeciwnie – centra miasta doskonale skomunikowane z miejscami opieki zdrowotnej i sklepami, w jakich zwykł zakupy robić senior.

Osiedla senioralne to na razie nisza na polskim rynku

Rozwinięciem idei mieszkań senioralnych są osiedla senioralne, czyli całe kompleksy takich nieruchomości. Oprócz udogodnień oferowanych przez same mieszkania zapewniają wsparcie personelu czuwającego nad spokojem i bezpieczeństwem lokatorów. Na takim osiedlu stale dyżuruje pielęgniarka, serwis sprzątający jest do dyspozycji wszystkich, a problemy techniczne w mieszkaniu rozwiązuje pracujący na miejscu technik. W polskich warunkach osiedla senioralne to ciągle segment premium, a apartamenty w tego rodzaju miejscach są dostępne raczej na wynajem niż na sprzedaż.

Inwestorzy wierzą, że osiedla senioralne to jeden z kierunków rozwoju całego sektora. Wskazują, że rozwiązanie to ma wiele zalet. Ciągle aktywni seniorzy nie muszą (bo zwykle nie chcą) przenosić się do zamkniętych ośrodków i domów pomocy społecznej, które odbierają jako ograniczające ich swobodę. Sami mieszkają często w dużych, nieadekwatnych do ich potrzeb i drogich mieszkaniach, które mogą wynająć lub przekazać dzieciom, a z czynszu i emerytury finansować pobyt w mieszkaniu senioralnych. Przeniesienie się do takiego lokalu nie tylko nie rodzi problemów natury psychologicznej, ale jest zmianą która prowadzi do lepszej jakości życia. 

Warto wiedzieć: Od czego zależy wysokość opłat za mieszkanie

Autor: Sławomir Bobbe
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Ta sama sytuacja jest z ofertą mieszkalnictwa przygotowanego dla osób z niepełnosprawnością. Nie ma jej w ogóle. Jeśli chodzi o Legnicę, to UM ani Spółdzielnie nie są tematem zainteresowane. Ludzie są pozostawieni samym sobie. Dlatego, najwyższa pora myśleć o tym, bo to wstyd w 21 wieku zaniedbany obszar, niechęć urzędników, brak woli przeraża.
Kryniewska J., 28.08.2018, 11:13
Gdyby teoria i praktyka szły razem to byłoby po prostu super!!!!!! Ile w całym kraju jest tzw: "pustostanów" gdzie można byłoby zrobić takie mieszkania.....dla ludzi w podeszłym wieku jak też i dla inwalidów.....CHCIEĆ - TO MÓC!!!!!!
Korzyść z takiego przedsięwzięcia obopólna......
słupszczanin, 30.08.2018, 07:54