Małe wykorzystanie pieniędzy na dopłaty w Mieszkaniu dla Młodych

W sierpniu beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych złożyli wnioski kredytowe na wypłatę jedynie 20,4 mln złotych w formie dofinansowania – wynika z najnowszych danych BGK. To najgorszy wynik finansowy programu MdM od stycznia 2014 roku.
  • Nowe mieszkania

    Sierpniowy wynik wykorzystania budżetu w Mieszkaniu dla Młodych pozwala prognozować, że w 2014 roku przepadnie nawet ponad 335 z 600 milionów złotych zarezerwowanych na tegoroczne dopłaty.

    mk

Po 8 miesiącach działania programu dopłat Mieszkanie dla Młodych (MdM) wykorzystanie dofinansowania sięgnęło jedynie 231,7 mln złotych (na podstawie wniosków nabywców lokali przekazanych do BGK). Większość tych pieniędzy wydano z budżetu na 2014 rok (176,7 mln), a w znacznie mniejszym zakresie korzystano z budżetów na 2015 (blisko 50,4 mln zł) i 2016 rok (prawie 4,7 mln zł).

Więcej o MdM: Wypłacono pierwszy bonus za trzecie dziecko  

Pieniędzy przewidzianych na sam 2014 rok zakontraktowano jedynie 176,7 mln złotych. To bardzo mało - kwota ta stanowi tylko 29,45 procent z zaplanowanej kwoty 600 mln zł. Jeśli sytuacja dalej będzie się tak rozwijać, to kwota około 335 mln złotych nie zostanie wykorzystana i wróci do budżetu. Mechanizm wydatkowania środków z programu Mieszkania dla Młodych zakłada bowiem, że pieniądze zarezerwowane w budżecie na dany rok, nie mogą być wydane w kolejnych latach.

Wykorzystanie budżetu w MdM 

Być może w przyszłości pieniądze z MdM będą lepiej wykorzystane

W lepszym wykorzystaniu budżetu przeznaczonego na dopłaty mają pomóc zmiany planowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Część zmian należy ocenić jednoznacznie pozytywnie – np. dopuszczenie do dofinansowania osób, które chcą kupić mieszkanie od spółdzielni lub od dewelopera, który zrewitalizował kamienicę.

Ograniczony efekt może mieć jednak powiększenie dopłat dla rodzin z przynajmniej dwójką dzieci. Beneficjentów posiadających dwie pociechy do końca lipca było bowiem tylko 4 procent. W przyszłym roku będą oni mogli liczyć na 20 proc., a nie jak dziś – 15 proc. Do tego w przyszłym roku na znacznie większe niż dziś dopłaty (25 proc., a nie 15 proc.) i do tego do większych mieszkań (65, a nie 50 metrów kwadratowych jak teraz) będą mogły liczyć rodziny z przynajmniej trójką dzieci. Problem w tym, że przez 7 miesięcy działania programu takich rodzin było w całym kraju jedynie 17 – wynika z danych BGK.

Barierą w dostępie do dofinansowania dla rodzin z większą liczbą dzieci jest raczej nie wysokość dofinansowania, ale brak zdolności kredytowej, która jest niezbędna, aby skorzystać z Mieszkania dla Młodych.

W tym obszarze również planowane są zmiany. Nowelizacja ustawy o MdM ma bowiem pozwolić na to, aby beneficjenci, których na kredyt nie stać (niemający zdolności kredytowej), mogli poprosić osoby niespokrewnione o wspólne przystąpienie do kredytu (podżyrowanie). Może więc dojść do kuriozalnej sytuacji, w której ktoś chcąc dostać kilkadziesiąt tysięcy złotych z budżetu weźmie kredyt, na który go nie stać.

Autor: Bartosz Turek, Lion's Bank
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

program MDM to jedna wielka lipa. Dlaczego? Otóż wszędzie jest informacja że dostaje się 10 czy 15 procent dofinansowania wkładu łasnego a to jest nieprawda BO DOSTAJE SIE DO 10 CZY 15 % a to jest różnica. Wszystkie inne obciązenia i załatwianie kolejnych bezsensownych papierków. Wiem bo starałem się z żonąo kredyt w MDM i najpierw musieliśmy udowodnić bankom że wogóle sie łapiemy w ramy programowe ( a bo w projekcie na strychu jest pomieszczenie pomocnicze któr niby sie nie zalicza do powierzchni domu a po wynianie meili z ministerstwem mamy opinie że się zalicza, a to przekroczyłeś cenę o 5 złotych za m2 i też odpadasz, że nie możesz kupić od przedsiębiorcy nowego niezamieszkanego domu tylko w MDM musisz od dewelopera, umowa deweloperska i itp) Proponuje najpierw wnikliwą lekturę ustawy o MDM a potem dopiero spotkanie w banku. No i czekanie miesiąc za decyzją kredytową. W trakcie kompletowania dokumentów to że wszystko ok, a jak pójdzie do centrum hipotek to już tak kolorowo nie jest. Najśmieszniejsze jest to że w innym banku ( zielone napisy na żółtym tle) wszystko załatwiliśmy w 2 tygodnie i bez dopłaty z BGK spłacimy 45 tyś mniej niż w programie MDM przy dofinansowaniu w wysokości ok 18 tyś. wystarczyło troszkę ponegocjować marżę i prowizję. w prywatnej rozmowie pracownik banku przyznał że MDM jest do ........... i jest to program stworzony przez władze by nie było na nich że nic nie robią w polityce prorodzinnej, ale najlepiej by było gdyby jak najmniej osób z tego programu skorzystało.
kredytobiorca, 02.09.2014, 17:40
dlaczego lipa? dlatego, że np. mój mąż dostał od babci mieszkanie w którym ona nadal mieszka. Nie chcemy jej eksmitować do teściów, a chcielibyśmy mieszkać sami. Babcia będzie żyć jeszcze wiele lat a nam nie należy się dopłata bo mój mąż mając 16 lat dostał od babci mieszkanie
mania, 02.09.2014, 20:26