Kujawsko-pomorskie: bezdomni, a mają mieszkania. Jak to możliwe

Czterech panów żyje w dwupokojowym mieszkaniu w Inowrocławiu. Niby typowe lokum. Mało kto jednak wie, że panowie są bezdomni, a lokal należy do schroniska.
  • Bezdomny

    W województwie kujawsko-pomorskim jest już kilka mieszkań chronionych dla bezdomnych. Większość takich osób, np. pan Eugeniusz z Bydgoszczy (na zdjęciu), mieszka jednak w schronisku

    Archiwum/Mateusz Bosiacki

Sąsiedzi, którzy wszystko lubią wiedzieć, pewnie domyślili się, że panowie znaleźli się w tym mieszkaniu nieprzypadkowo. Innym lokatorom pewnie przez myśl nie przemknęło, że te dwa pokoje w kamienicy w centrum Inowrocławia stanowią mieszkanie chronione. Przebywają w nim osoby bezdomne, które wcześniej mieszkały w schronisku. Na pięć miejsc, cztery są zajęte.

Mieszkania dla bezdomnych to nowy sposób pomocy

W regionie prawie 30 osób w nich przebywa. – W Brodnicy jest 16 miejsc. Pięć w Inowrocławiu, cztery w Nowem, dwa w Chełmży i jedno w Paryżu niedaleko Żnina – wylicza Iwona Wełnicka, kierowniczka działu analiz w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu. – Jeszcze w tym roku ma powstać następne mieszkanie, we Włocławku. To forma resocjalizacji. Ma przygotować do życia na własny rachunek.

Kto może wprowadzić się do lokum? – Osoba bezdomna, która wcześniej przebywała w noclegowni, schronisku i przeszła z pozytywnym skutkiem indywidualny program wychodzenia z bezdomności - dodaje pani kierownik. To oznacza, że np. poddała się terapii antyalkoholowej. Współpracuje (ściśle!) z doradcą zawodowym, psychologiem, pracownikiem socjalnym.

Prowadzący schroniska typują osoby, które „w nagrodę" mogą zamienić placówkę na mieszkanie. Podpisują z bezdomnymi umowy, tzw. kontrakty na określony czas, choćby na trzy lata. Podopieczni zobowiązują się, że nie będą pić alkoholu ani organizować libacji czy sprowadzać na noc gości. Opiekun bezdomnych może jednak o każdej porze wejść i sprawdzić, jak się miewają lokatorzy. Jeśli bezdomni złamią regulamin, będą musieli spakować manatki. Do incydentów dochodzi jednak bardzo rzadko.

Kto płaci za mieszkania bezdomnych?

To przeważnie ośrodek pomocy społecznej, gmina bezpośrednio lub organizacja prowadząca schronisko i mieszkania dla bezdomnych płaci za lokale. W niektórych najemcy sami pokrywają koszty. W mieszkaniu w Inowrocławiu przebywają panowie, którzy mają własne dochody. Dwóch pracuje. Trzeci jest na rencie. Czwarty dostaje stały zasiłek.

Przeczytaj koniecznie: Kto nie zapłaci czynszu, szybko wyląduje w schronisku? 

W kawalerce w Paryżu od miesiąca przebywa samotna matka z dzieckiem. Za czynsz i media płaci ośrodek pomocy społecznej w Żninie. - Na utrzymanie mieszkania przeznaczamy 450 złotych miesięcznie – informuje Jadwiga Jeziorna, kierowniczka działu pomocy rodzinie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żninie. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

CO CI SIĘ NIE PODOBA? ŻE MAJĄ CZTERY ŚCIANY I DACH NAD GŁOWĄ? TO NIE JEST ICH ONI TAM MOGĄ MIESZKAĆ!!! NIE PROWOKUJ. BARDZO DOBRZE ŻE MIASTO ZADBAŁO O TYCH LUDZI I DAŁO IM CIEPŁY DOM NA ZIMĘ. TAK POWINNO FUNKCJONOWAĆ ZDROWE PAŃSTWO!!!
NIE ZABIERA - A DAJE!!!
BRAWO , 28.11.2012, 20:42