Kredyty we franku przewalutowane na złotego? Minister finansów nie mówi "nie"

Mateusz Szczurek nie krytykuje pomysłu przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka, by kredyty mieszkaniowe we franku przewalutować na złotego po kursie z dnia podpisania umowy kredytowej. Tymczasem prezes NBP Marek Belka nawołuje do spokoju i rozważnych reakcji.
  • Nowe mieszkania

    Wiele mieszkań kupiony za pieniądze z kredytu we franku szwajcarskim jest obecnie mniej wartych niż kwota pożyczki

    Interbud

- Rząd wspiera wszystkie programy restrukturyzacji zadłużenia, które prowadzą banki. Warto pamiętać, że to w interesie banków leży restrukturyzacja, która jest korzystna dla klienta - tak minister finansów Mateusz Szczurek skomentował pomysł przewodniczącego KNF, który zaproponował możliwość przewalutowania kredytów we frankach nawet po kursie z dnia podpisania umowy pod warunkiem pokrycia różnicy między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy.

Źródło: TVN24BiŚ/x-news

Zobacz też: Banki mają uwzględnić ujemny LIBOR przy kredytach we franku. Czy to się opłaca?

- Będziemy mieli do czynienia z festiwalem pomysłów, żeby wystąpić z sercem do tych ludzi - stwierdził prezes NBP Marek Belka, komentując pomysł PiS, by uchwalić ustawę umożliwiającą spłatę kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich po kursie z 14 stycznia, czyli dnia przed gwałtowną podwyżką. Belka twierdzi, że "frankowicze" nie są w tak trudnej sytuacji, jak przedstawiają to media, bo od czasu wzięcia przez nich kredytów ich płace wzrosły nawet o 40 procent.

Źródło: TVN24/x-news

- Zamrożenie kursu szwajcarskiej waluty na poziomie sprzed jego uwolnienia, mogłoby być katastrofalne w skutkach dla sektora bankowego - mówi Marek Belka. Zdaniem prezesa NBP, taka operacja byłaby "istotnym cofnięciem umów", ale nie niemożliwym do wykonania. - Parlament może uchwalić wszystko - powiedział Marek Belka.

Źródło: TVN24/x-news 

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Test333, 23.01.2015, 22:09
Pan Belka jest hamulcowym projektu KNF. Wspiera interesy banków!
Vodnic, 25.01.2015, 20:37
A może p. Szczurek pomoże w spłacie kredytu w złotówkach. ???
mimi, 26.01.2015, 09:50