Kredyty hipoteczne trudne do spłacenia. Coraz więcej Polaków zalega z ratami

Dłużników w Polsce wciąż przybywa – łączne zadłużenie Polaków przekroczyło w pierwszym kwartale 2018 r. 65,7 mld zł. Jednym z najtrudniejszych do spłacenia zobowiązań są kredyty hipoteczne.
  • Kredyty hipoteczne trudne do spłaty

    Chętnie zaciągane kredyty hipoteczne sprawiają problem szczególnie dłużnikom w wieku 45–54 lata.

    DARIUSZ GDESZ

Polacy zadłużają się coraz chętniej – wynika z raportu sporządzonego na podstawie danych Biura Informacji Kredytowej oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W ciągu pierwszego kwartału 2018 roku łączna wartość zaległości Polaków wzrosła o blisko 1,24 mld zł, przekraczając wartość 65,7 mld zł. Największy średni dług mają osoby w wieku 45–54 lata, za co zdaniem ekspertów odpowiedzialne są przede wszystkim kredyty hipoteczne.

Kredyty hipoteczne w Polsce – kto zalega z ratami?

Choć eksperci zauważają, że suma przeterminowanych zobowiązań Polaków wzrastała na początku 2018 roku wolniej niż w roku poprzednim, samych osób zadłużonych zdecydowanie przybyło. W ciągu zaledwie trzech miesięcy w statystykach pojawiło się ponad 176 tysięcy nowych dłużników, a pod koniec marca z zadłużeniem zmagało się w naszym kraju aż 2,69 mln osób. Oznacza to, że na 1000 dorosłych Polaków 85 osób miało problem ze spłatą rat kredytów i innych zobowiązań finansowych.

– Już w siedmiu województwach kraju co najmniej co dziesiąta dorosła osoba ma problemy finansowe, a na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku, czyli w całym zachodnim pasie Polski nawet co dziewiąta. Wskaźnik uwzględnia opóźnienia w spłacie m.in. rat kredytów, pożyczek, rachunków za telefon, internet, telewizję kablową, kar za jazdę na gapę, kosztów sądowych czy też alimentów – czytamy w raporcie. 

Najwyższe długi odnotowały województwa mazowieckie, małopolskie i pomorskie. Najmniejszymi kwotami zadłużenia na osobę mogą się z kolei poszczycić województwa świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz lubuskie.

Zobacz oferty: Mieszkania na sprzedaż

Z danych BIK oraz BIG InfoMonitor wynika, że najbardziej zadłużone są osoby w wieku 45–54 lata – średnia zaległość wynosi tu 33 494 zł. Według ekspertów za taki stan rzeczy odpowiadają w dużej mierze kredyty hipoteczne. Stale rosnące ceny mieszkań z roku na rok skłaniają Polaków do pożyczania od banków coraz wyższych sum, co zwiększa ryzyko problemów ze spłatą. Przeciętny kredytobiorca spóźniający się z płaceniem rat za wymarzone M jest zadłużony na 140 115 zł.

Kredyty hipoteczne i nie tylko – w jaki sposób zadłużamy się najczęściej?

Kredyty hipoteczne nie są jedynymi zobowiązaniami, które sprawiają dłużnikom kłopoty. W pierwszym kwartale 2018 roku Polakom przybyło zarówno zaległości kredytowych, jak i pozakredytowych. Te pierwsze wzrosły o 0,27 mld zł, a ich łączna wartość wyniosła pod koniec marca 29,39 mld zł. Nowych dłużników kredytowych było więcej niż pozakredytowych, a do tego pożyczali oni z reguły dużo wyższe kwoty. Problematyczne okazały się zarówno kredyty mieszkaniowe, jak i kredyty konsumpcyjne oraz zadłużenie na karcie kredytowej. Eksperci zauważają jednak, że dużą część odnotowanych długów stanowiły stosunkowo niegroźne opóźnienia spłaty rat o 30 dni.

– Tego typu opóźnienia często wynikają z zapomnienia lub jednorazowego zdarzenia losowego i zazwyczaj co drugi kredytobiorca po chwili znów terminowo obsługuje kredyt – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Przeczytaj też: Kredyty mieszkaniowe coraz popularniejsze w Polsce

Zaległości pozakredytowe wzrosły w omawianym kwartale bardziej od kredytowych – łącznie o 0,97 mld zł, osiągając wartość 36,35 mld zł. W górę poszły wszystkie typy długów, z czego najwyższa była wartość zaległych alimentów, których przeciętny dłużnik miał do zapłacenia na kwotę 36 946 zł. Na drugim miejscu znalazły się wierzytelności windykowane – w ich przypadku średni dług wynosił 11 438 zł. Warto zauważyć, że ponad jedna piąta wszystkich dłużników miała jednocześnie problem ze spłatą długów kredytowych i pozakredytowych.

Najwyższy dług w Polsce odnotowano w województwie lubelskim. Niechlubny tytuł największego dłużnika przypadł 61-letniemu mężczyźnie, który ma do spłacenia zawrotną kwotę ponad 66,9 mln zł. Najwięcej osób rekordowo zadłużonych mieszka na Mazowszu, a średnia wieku rekordzistów to prawie 60 lat. 

Autor: Przemysław Zańko
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Korzystanie z zestawień pożyczek przez internet takich jak https://procredito.pl/pozyczki/pozyczka-przez-internet znacznie ułatwia wybór oferty. Nie uchroni to jednak przed pochopnym podjęciem decyzji.
Steczkowski, 28.12.2018, 14:09