Koszt zakupu mieszkania rośnie. Jest najwyższy od 17 miesięcy

Luty 2016 roku jest kolejnym miesiącem, kiedy następuje wzrost kosztu kredytu. Coraz droższe kredyty hipoteczne to efekt wprowadzenia podatku bankowego. Zobacz, co jeszcze wpływa na wzrost kosztu zakupu mieszkania.
  • Wysokość raty kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup kawalerki

    Wysokość raty kredytu zaciągniętego na zakup kawalerki. Założenia wzięte do obliczeń: nabywca mieszkania dysponuje 20-procentowym wkładem własnym, zadłuża się na 30 lat w systemie rat równych, marża kredytowa wynosi 2,09 pro., a WIBOR 3M przyjęto na poziomie z połowy miesiąca (1,69 proc.)

    Szacunki Lion's Bank

W lutym na wyższy koszt zakupu mieszkania wpływ mają nie tylko droższe kredyty. Znaczenie ma także fakt, że więcej za mieszkania zażądali ich właściciele. Tym sposobem obecnie koszt zakupu mieszkania jest najwyższy od 17 miesięcy.

Aktualnie, chcąc kupić mieszkanie na kredyt w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z kosztem wyraźnie wyższym niż przed miesiącem (2,6 proc.) – wynika z wyliczeń Lion's Bank i portal nieruchomości Morizon.pl . 

W lutym kupujący mieszkanie muszą zmierzyć się z 2-proc. wzrostem cen ofertowych mieszkań z drugiej ręki (dane Morizon.pl). Najmocniej widać to w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. W miastach tych zanotowano wzrosty median cen o 34 proc. (miesiąc do miesiąca). Odczyty te muszą zostać potwierdzone w kolejnych miesiącach, aby wysnuwać na ich podstawie jakieś wnioski. Niemniej to spory i dynamiczny wzrost wymagań cenowych sprzedających mieszkania.

583 zł miesięcznie za kawalerkę na kredyt

Z jakimi więc ratami wiąże się zakup mieszkania na kredyt? Gdyby dziś zadłużyć się na 30 lat z 20-procentowym wkładem własnym na dwupokojowe mieszkanie w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba brać pod uwagę ratę na poziomie 972 zł (średnia dla badanych miast). To kwota o 24 zł wyższa niż miesiąc temu, ale już o 46 zł wyższa niż w grudniu 2015 roku. 

Podwyżki marż i zanotowane w lutym wzrosty cen ofertowych przekładają się więc na łączny wzrost kosztu zakupu dwupokojowego mieszkania o 17 tys. zł. W przypadku zakupu kawalerki miesięczna rata szacowana jest dziś na 583 zł miesięcznie, a trzypokojowego lokum na 1458 zł. Łączny koszt zakupu wzrósł więc względem wyniku z grudnia 2015 roku o niecałe 10 tys. zł w przypadku kawalerki i 25 tys. zł w przypadku mieszkania trzypokojowego.

W poszczególnych miastach wyniki te byłyby oczywiście bardzo zróżnicowane. Najwyższe byłyby w Warszawie, gdzie zadłużając się na trzy pokoje trzeba spłacać ratę 2248 zł miesięcznie. Przy wyborze dwóch pokoi rata wynosi 1498 zł miesięcznie, a w przypadku kawalerki 899 zł. Na drugim biegunie są takie miasta jak Bydgoszcz, Łódź i Katowice. Tam kupując kawalerkę na kredyt trzeba się liczyć z miesięczną ratą na poziomie 410–440 zł miesięcznie. W przypadku dwóch pokoi byłoby to 680–740 zł, a trzech około 1020–1110 zł. 

Koszt kredytu na zakup mieszkania w wybranych miastach Polski 

Wysokość raty kredytu na mieszkanie

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bartosz Turek, Lion's Bank; Marcin Drogomirecki, Morizon.pl
0komentarzy

Polecamy