Komornik za długi dziecka chce odebrać mieszkanie rodzicom

- Jestem zameldowana u rodziców, ale od 10 lat tam nie mieszkam. Mam zadłużenie z tytułu niepłaconego kredytu. Czy komornik może zabrać coś z domu rodziców albo nawet próbować odebrać im dom? - pyta internautka.

Kobieta spłaca komornikowi w ratach kwotę 10 000 złotych. Ma jednak ponadroczne opóźnienie w płatnościach (straciła pracę).

W związku z tym komornik postanowił wszcząć postępowanie egzekucyjne na jej nieistniejącym majątku. Internautka podkreśla, że nie jest właścicielką żadnej rzeczy ruchomej ani nieruchomości. Jest zameldowana w domu rodziców, ale 10 lat temu wyprowadziła się do innego miasta i tutaj nie mieszka. Od ponad 2 lat przebywa za granicą.

Zaniepokojona kobieta pyta, czy komornik - pod jej nieobecność - ma prawo przeszukać cały dom?
Obawia się też, czy komornik może zająć np. sprzęty własnoręcznie wykonane przez jej ojca, do których tata ma sentyment? A może ma prawo nawet do zajęcia części nieruchomości za długi?

W końcu, jakby nie było, jestem tutaj zameldowana...

Co Państwo na to? Czekamy na komentarze.

Zdaniem eksperta

Wiesław Maleski, przewodniczący bydgoskiego oddziału Polskiej Unii Lokatorów:  – Absurd! Komornik nic nie może zrobić rodzicom dłużniczki, mimo tego, że młoda kobieta nadal jest zameldowana u rodziny. To ona odpowiada za swoje zobowiązania i to jej majątek komornik ma prawo zająć. 

Autor: Katarzyna Piojda
28komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (28)

Powinna sie pani wymeldować z domu rodziców i nie narażać ich na taki stres bo komornik idzie po trupach aby osiągnąć cel i nie bedzie sie nikogo pytać bo jest ponad prawem. Skoro Pani przebywa za granicą to nie potrzebny jest pani meldunek w Polsce.
ula83, 16.05.2012, 13:17
Po 1 to trzeba się wymeldować skoro pani nie mieszka u rodziców od 10 lat, teraz nie ma obowiązku meldunkowego i na przyszłość rodzice nie będą mieli problemów przez panią.
Po 2 komornik działa na podstawie prawa i w jego granicach wiec rodzice mogą oświadczyć komornikowi że pani tam nie mieszka i że wszystko to co się znajduje w domu jest ich własnością, komornik to spisze w protokole - rodzice podpiszą, potem komornik powiadomi o tym fakcie wierzyciela i najprawdopodobniej umorzy egzekucje z powodu bezskuteczności. Ale co się odwlecze to nie uciecze - długi trzeba spłacać, a z bankami nie ma żartów.
mała, 16.05.2012, 14:02
Pobyt za granica lub w innym miescie na terenie kraju jest podstawa azeby w Urzedzie Meldunkowym jedynie dopelnic formalnosci z wpisem np.czasowej emigracji. Nie ma koniecznosci do wymeldowania a o ile mieszkanie nie jest wlasnoscia nalezy uwzglednic jego utrate w przypadku zgonu rodzicow. Na marginesie dodam ze nic rodzicom w tej sytuacji nie grozi ze strony komornika
Bogumila, 20.05.2012, 10:11
Był u Jaworowicz w TV taki przypadek ze za długi syna sprzedano gospodarstwo 78 letniej matki za bezcen..... A później staruszkę zawleczono do więzienia gdzie zapewnie juz umrze. Niestety ale Komornicy ida po trupach i to co ma wartość rynkową 100zł sprzedadzą swoim za grosze. I dolicza koszty komornicze, sadowe i setki innych. Za te 10 tys majatek na kilkaset tysięcy nie wystarczy.
emeryt...., 16.05.2012, 14:06
Był u Jaworowicz w TV taki przypadek ze za długi syna sprzedano gospodarstwo 78 letniej matki za bezcen..... A później staruszkę zawleczono do więzienia gdzie zapewnie juz umrze. Niestety ale Komornicy ida po trupach i to co ma wartość rynkową 100zł sprzedadzą swoim za grosze. I dolicza koszty komornicze, sadowe i setki innych. Za te 10 tys majatek na kilkaset tysięcy nie wystarczy.
emeryt...., 16.05.2012, 14:08
Skoro coś ma wartość rynkową 100 zł, to za mniej niż 50 zł tego nie można sprzedać już przy 2 licytacji więc coś tu pan emeryt ściemnia, ze za grosze. Dłużnik przy zajęciu ruchomości sam podaje ile co jest warte, komornika to może potwierdzić bądź nie, a jak dłużnik nie zgadza się z wyliczeniem komornika może prosić o biegłego żeby wycenił ruchomość, ale przy 100 zł kwotach to się nie opłaca.
A koszty komornicze - no cóż komornik też musi z czegoś żyć i płacić składki na pana emeryturę. Za darmo w tych czasach w gębę nie można już dostać.
Trzeba poczytać sobie przepisy - nie komornik je ustanawiał, a posłowie!!!
mała, 16.05.2012, 14:30
Mowisz posłowie ustanawiali prawo...bua ha ha ha. Poslowie i ustanawianie to dwie rózne rzeczy. Co ustanowią to gniot.
a komornicy polscy to najgorsza podłość, historie o komornikach lepsze od horrorów.
emeryt, 16.05.2012, 21:16
Widze że pan emeryt to z tych co lubią od kogoś pożyczać, ale oddać to już niekoniecznie. To może szanowny pan pożyczy mi kilka tysięcy, bardzo chętnie wezmę, tylko proszę później nie lecieć do sądu i komornika, bo podejrzewam że nie bedę miała z czego oddać!!
mała, 16.05.2012, 22:50
a mi komornik życie uratował, bo znalazł takiego cwaniaka jak Ty i wydusił z niego alimenty na dziecko.
matka, 08.03.2013, 10:58
trzeba bylo sie nie puszczac, to teraz bys dzieciaka sama nie wychowywala...
hehe, 15.11.2013, 15:49
Wiem coś na ten temat komornicy to największa elita mafijna, tak parę dni temu rolnik miał do spłaty 15000 PLN , a że posiadał ciągnik o wartości 100000 pln no to już licytacja za 15000 pln i gotowe tylko ciekawe jak myślicie kto kupił z licytacji ciągnik prawie nowy........................ (domyślcie się ) układ dobry , napewno nie rolnik licytowany :-) , i gdzie tu zasada za mniej jak 50 % ceny wartości przedmiotu licytowanego śmiech i nic więcej . Ale niestety w Popieprzonej Polsce mieszkamy ha ha ha ha ha
robal, 20.06.2012, 11:59
koszta komornicze są bardzo durze.
ja napszyklad na paliwo wydaje tygodniowo 2000 tys zlotych.
nie chce juz mowic ile kosztuja asystentki bo to wogóle absurt jakiś.
zwlaszcza teraz po wejsciu do Uni EUROPEJSKIEJ i w kryzysie.
komornik, 15.10.2012, 20:31
Komentarz został usunięty.
programy redaktor Jaworowicz są dnem merytorycznym. Śledziłem je regularnie do czasu jak znajomy zwrócił mi uwagę, że w programie brakuje przedstawiciela drugiej strony. Np. w programie o komornikach nie ma komornika, o policjantach nie ma policjanta, o lekarzach, lekarza, itp.
widz, 08.03.2013, 11:00
często przedstawiciele drugiej strony są i siedzą "przy stole". niestety, bywa i tak, że nie pojawiają się- odpisują na zaproszenie do programu jakimś śmiesznym pismem, które Jaworowicz cytuje w czasie programu.
sser, 04.01.2014, 15:11
Na bilet za granicę było ją stać, tam z czegoś żyje więc niech nie płacze że jej nie stać na spłatę zadłużenia. Wzięła kredyt więc na coś go wydała. Nie mam litości dla takich ludzi.
zgred, 16.05.2012, 14:18
Debil to mało powiedziane,nie ma litości dla takich.Co ty wogóle wypisujesz nie masz pojęcia o sprawie,nie wiesz jakie były przyczyny.Pewnie jakiś spoleczniak z ciebie albo działacz.Każdemu może się nogą powinąć świnio nie myta.
krystian , 16.05.2012, 16:34
Gadasz bzdury. Wziąłem kredyt a potem straciłem źródło dochodów. Chętnie bym go spłacił, ale obecnie nie mam takich dochodów. Czy wg Ciebie mam popełnić seppuku?
piotr, 14.12.2013, 00:40
Masz dwa wyjścia: nie zapłacić - oczywiście komornik nie zajmie nieruchomości ani ruchomości nie będących twoją własnością. Lub zapłacić - chodź by w ratach. Pamiętaj że należność zasądzona tytułem wykonawczym przedawnia się po 10 latach, lecz każde przerwanie tego okresu powoduje iż okres 10 lat rozpoczyna nowy bieg. To oznacza że wierzyciel może zachować się tak że ten dług nie przedawni się aż do twojej śmierci. Należy pamiętać że po wielu latach w skutek rosnących odsetek będziesz miała do zapłaty dwu i więcej krotność niż obecnie. W zależności od formy przyjęcia spadku długi można egzekwować również od spadkobierców. Możesz też mieć nadzieje że komornik umorzy postępowanie a wierzyciel odpuści sobie w przyszłości dalsze dochodzenie należności. Decyzja należy do Ciebie. Pozdrawiam.
bodzio, 16.05.2012, 17:37
no właśnie... Myślenie zahukanego "Polaczka" . Stary PRL się kończył... teraz lecisz do Rzymu, Paryża , Oslo za 1zł bez żadnych podatków. Obudź się!!! komuna dawno upadła...
naga prawda, 10.12.2012, 12:59
Chciałem zapytać o taką sytuacje, czysto hipotetyczną. Mam poweidzmy 50000zł u komornika i chcę się z nim dogadać, że gdy podejmę pracę (wskazuję zakład) on może zająć mi pensję (w ramach prawa do 50% max). Czy jeżeli wynajmę mieszkanie i za resztę pensji kupię tv itp. Komornik może robić naloty co jakiś czas i sukcesywnie mi wszystko licytować??? Zastanawiam się czy taka absurdalna sytuacja może mieć miejsce?
bornek, 17.05.2012, 11:47
Dogadywać sie trzeba z wierzycielem, a nie komornikiem. komornik jest od egzekwowania, a nie dyskutowania.
****, 20.05.2012, 19:27
Oczywiście, że może i często tak robi.
Jak kupujesz TV to bierz imenną fakturę na kogoś innego. W razie zajęcia
osobie widniejacej na imiennej fakturze przyszługuje prawo wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnago, ale to kosztuje 5% wartości zajętej ruchomości, więc trzymaj gdzieś opłate na powództwo w razie czego.
Pikuś, 13.12.2012, 20:44
To sa ci wszyscy naiwni co widza pieniadze ale o splacie to nawet nie wspomna.To samo debeciarze.Komornik powinien gonic ich i licytowac bez litosci.Kupuja telefony dzwonia bez sensu a zrec nie maja co!.Kupuja samochody z zazdrosci o sasiada a chalupy wlasnej nie maja oto obraz pomiotow popegeerowskich przewaznie bez wyksztalcenia.Bez wyksztalcenia rowniez w sobie charakteru bo lenistwo az smierdzi !!!
error, 17.05.2012, 12:11
takiego komornika to na zbity pysk wywalić z pracy ,jak nie zna przepisów prawnych, dorwał się do pieniędzy wcale nie małych i myśli że mu wszystko wolno
gość, 19.05.2012, 10:10
Komornik może ci naskoczyć
hahaah, 20.05.2012, 08:39
bo to jest debilne prawo. słyszałem o kobitce co miała 2 mln. długu a majątek wart 10 mln. to on sprzedał jej majątek zgodnie z prawem debilnym za 10% czyli 1 mln i kobitka ma jeszcze 1mln długu. a powinno być minimum 75% wartości a nie 10%.. nasze zarobki są robione pod banki by udziałowcy mieli zarobek a my raty i komorników na głowie
kazik, 30.05.2012, 20:31
Ludzie ogarnijcie swoje głowy i mozgi jeżeli je macie!!!
Po pierwsze komornik oddaje pieniądze osobie prawnej/fizycznej, która je straciła bo ktoś je pożyczył i nie miał zamiaru oddać na czas.
Po drugie od czego jest ten ekspert w tym artykule. Moim zdaniem od konserwacji powierzchni płaskich, bo nie ma pojęcia o egzekucji i przepisach prawa. Tu powinien wypowiedzieć się prawnik ZNAJĄCY SIĘ na egzekucji.
Po trzecie bohaterko tego artykułu. Jak dostaniesz mandat za złe parkowanie to piszesz do gazety, że Policja jest "be"? Spełnij swój obowiązek moralny - oddaj co nie Twoje, i nałożony przez sąd - oddaj co nie jest Twoje. Ludzie ogarnijcie się!
kufelek007, 08.03.2013, 10:52
nie wiem na ile ten artykuł pomoże, ale jak znalazłem nieco informacji o tym co komornik może a czego nie może zabrać dziecku, ale nie tylko o dziecku tam piszą, http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/za-dlugi-komornik-zajmie-nawet...